Ekonomika

Debatovat o euru by mělo mít možnost více zemí, hlásají Poláci

obrazek

Ilustrační foto

Profimedia.cz

13.9.2011 23:09 Členové Evropské unie, kteří ještě nepřijali euro, chtějí, aby při rozhodování o reformách jednotné evropské měny byl slyšet i jejich hlas. Skupina zemí v čele s Polskem se snaží zabránit tomu, aby nemusely vstupovat do eurozóny s pravidly, na jejichž vznik neměly vliv.

Polsko, Česko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Bulharsko a Rumunsko se při vstupu do Evropské unie zavázaly, že přijmou euro. „Debata o budoucnosti eurozóny se nemůže omezovat jen na země, které nyní společnou měnu mají,“ cituje list Rzeczpospolita polského státního tajemníka pro evropské záležitosti Mikolaje Dowgielewicze.

Polsko, ačkoli samo členem eurozóny není, se nesnaží získat hlas v záležitostech týkajících se eura poprvé. Coby země, jež v tomto pololetí předsedá sedmadvacítce, se chtělo zúčastnit zasedání ministrů financí eurozóny. Proti plánu Varšavy se ale postavila Francie.

Lídry Evropské unie v příštích měsících čekají jednání o tom, jak zlepšit ekonomické vládnutí eurozóny. Na návrzích pracuje unijní prezident Herman van Rompuy s předsedou Evropské komise Josém Barrosem a šéfem euroskupiny Jeanem-Claudem Junckerem. Francie a Německo před časem přišly s nápadem vytvořit hospodářskou vládu eurozóny.

pit, Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

V létě bude benzín v Praze za 35 korun

-

dnes 04:05 Ceny pohonných hmot v České republice prudce rostou a...

Sporně předčasně zesplatněno. Tvrdík vysvětluje, proč se nezaplatil dluh za CEFC v termínu

-

19.5. 11:25 Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na...

O seniory je najednou zájem

-

19.5. 10:05 Muži a ženy pár let před důchodem, ale i senioři...

ArcelorMittalu hrozí na Ukrajině bankrot

-

18.5. 19:52 Metalurgickému podniku ArcelorMittal Krivoj Rog...

Pomůže svatba Harryho a Meghan britské ekonomice?

-

18.5. 18:36 Na svatbě prince Harryho s Meghan Markleovou vydělají...

Benešov nestíhá psát pokuty. V první den měření na D1 překročilo rychlost 300 aut

-

18.5. 15:51 Benešov čelí nárůstu agendy kvůli úsekovému měření...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby