Věda a školy

Psychologů na školách přibývá, stále jich je ale málo

obrazek

Psychologové a speciální pedagogové nepomáhají jen žákům, ale i učitelům a rodičům.

FOTO: Aleš Fuksa, Právo

12.9.2011 11:41 Počet psychologů, kteří působí na českých školách, dlouhodobě stoupá. Podle odborníků je jich ale stále málo, jeden psycholog připadá zhruba na 25 škol.

Podle některých škol přitom psychologové a speciální pedagogové pomáhají žákům, učitelům i rodičům. Na školách, kde psychologa nebo speciálního pedagoga mají, je prý také méně projevů šikany a agresivity.

Z údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání (UIV) vyplývá, že v září 2005 bylo ve školách 175 psychologů, od té doby se jejich počet téměř zdvojnásobil na 331 v září 2010. Počet speciálních pedagogů je o něco vyšší, v posledních pěti letech se pohyboval zhruba mezi 850 a tisícovkou. Počet škol podle UIV klesl z 8681 v roce 2005 na loňských 8474.

Zvýšit počet psychologů a speciálních pedagogů, nabídnout jim metodickou pomoc a snížit rizika, která mohou ovlivňovat vzdělávání, se snažil v uplynulých dvou letech projekt Rozvoj školských poradenských pracovišť. Projekt, za kterým stál Institut pedagogicko-psychologického poradenství ČR (IPPP), získal z evropských fondů 138,5 miliónu korun.

„V projektu jsme od začátku, nedovedeme si představit, že by nepokračoval," říká Jaroslav Hejný, ředitel základní školy v Brankovicích na jižní Moravě. Škola má díky projektu speciálního pedagoga na plný úvazek, sama by ho ale ze svého rozpočtu nemohla zaplatit.

Zapojilo se 175 škol

„Je členem pedagogického sboru, ale zároveň je člověkem zvenku. Rodiče i žáci mu tak svěří věci, které by učitelům neřekli," uvedl Hejný, který se tento týden zúčastnil závěrečné konference k projektu. Podle ředitele pomáhá speciální pedagog i některým školkám v okolí, kterým mimo jiné pomáhá posoudit, zda děti zvládnou nástup do školy. Další ředitelé zase využívají psychology například u zápisů, kdy rodičům poradí, na čem je potřeba s dítětem před zahájením školní docházky ještě pracovat. I podle nich má psycholog u rodičů mnohem větší autoritu než učitel.

Do projektu se zapojilo 175 základních a středních škol v ČR, na kterých vznikla školní poradenská pracoviště se školními psychology nebo speciálními pedagogy. Jejich činnost byla hrazena z prostředků projektu.

„Většina škol ale odborníka stále nemá, protože odborníků moc není," konstatuje Jana Zapletalová, ředitelka divize IPPP. Většina odborníků odchází pracovat do jiných oblastí než do školství. Podle Zapletalové je současný systém nedotažený, na speciální pedagogy a psychology je málo peněz a chybí opora v zákoně. Návrhy na doplnění legislativy chtějí zástupci projektu poslat ministerstvu školství.

Na současný projekt, který skončí 30. září, by mohl navázat další, který je v současnosti v připomínkovém řízení, uvedla Zapletalová. Ministerstvo školství by na něj rádo opět získalo dotaci z EU. O dotaci na psychologa si mohou žádat přímo samotné školy prostřednictvím takzvaných šablon. Většina škol ale evropské dotace používá třeba na nákup počítačů a moderního vybavení.

ČTK

nahoru

Věda a školy:

Indičtí vědci objevili novou planetu

-

včera 22:04 Video: Odborníkům z Indie se podařilo objevit novou...

Krutá volba Václava Krupky: buď SS, nebo koncentrák

-

včera 18:41 Kolem páté hodiny ranní 17. června 1942 někdo zaklepal...

Staří Inkové byli mistry v operacích lebky, přežilo přes 80 procent pacientů

-

včera 06:05 Operace lebky bez moderní anestezie, antibiotik a...

Lidský přesah je při vzdělávání to hlavní, říkají vítězové nové učitelské ceny

-

15.6. 15:59 Vítězové 1. ročníku soutěže pro inspirativní učitele...

Jsme na cestě k nové léčbě AIDS, tvrdí hongkongští vědci

-

15.6. 12:39 Video: Vědecký tým z Hongkongské univerzity oznámil,...

Masarykova univerzita chystá výuku klinické farmacie i tlumočení znakového jazyka

-

15.6. 11:22 Masarykova univerzita (MU) v Brně připravuje nové...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů