Cestování

Ganga přináší nejen očištění, je také symbolem proudu života i plynutí

Krávy na břehu Gangy v Rišikéši

ZDROJ: Novinky

6.9.2011 07:47 Ganga je nejvýznamnější indickou řekou, symbolizuje vědomí existence, poznání jejího proudu a znázornění jejího plynutí. Je to otevřená náruč, která přijímá a očišťuje, ale taky voda života miliónů živých stvoření. Bývá nazývána matkou a velebena jako bohyně. Stává se dějištěm obřadů a její břehy slouží jako chrámy, pro poutníky je cílem, pro geografy hranicí, pro historiky pak odkazem na samý počátek naší kulturní historie.

Jako každé ráno se proud nejprve halí do oblaku páry a ta pak stoupá přes vrcholky hor až k oblakům. Pak se zaleskne hladina a posílá tak pozdravy slunečních paprsků všem, kdo k ní obrací své pohledy. A ke Ganze se obrací milióny očí…

Ve svém povodí napájí vůbec nejvíc lidských obyvatel naší planety ze všech řek, vždyť v jejím okolí žije na 400 miliónů lidí a nespočet zvířat a rostlin z ní čerpá život. Všichni můžeme říci, že obýváme povodí své řeky, málokdy o tom ovšem mluvíme s takovým citem a zaujetím jako Indové, u nichž je úcta a vděk vůči této svaté řece součástí jejich přístupu a zejména v hinduismu hraje svou nezastupitelnou roli.

Ganga v Patně

FOTO: Helena Berdychová, Novinky

Skutečně, rozjímání u Gangy nás nese nazpátek ke zdroji našeho života. Také my můžeme začít vnímat proud své vlastní energie, uvědomit si pramen naší radosti a směr svého plynutí, jeho peripetie a dramata nás budou rušit čím dále méně a možná i proud čistého plynutí času na chvíli zcela odnese myšlenky, které nás většinou zcela zaneprazdňují.

Ganga u Rišikéše

FOTO: Helena Berdychová, Novinky

Na druhou stranu se neúspěšně řeší problémy s uchováním čistoty vody v Ganze. Indická populace se teprve dostává do bodu poznání podstaty ekologie, většina prozatím nedbá na následky znečištění a tak je bez zábran každodenně působí.

Ganga pod Himalájemi je rájem pro raftaře.

FOTO: Helena Berdychová, Novinky

Ganga, jak je její přirozenou vlastností a podstatou vody, přijímá vše, co do ní přichází. Od soutoku svých dvou zdrojů Bhagirathi a Alaknandy vysoko v horách, kde v Devprayagu poprvé začíná téci pod svým jménem jako Ganga, až po ústí do Bengálského moře sbírá naše laskavé i nelaskavé příměsi – obětní košíčky s hořícími lampičkami a okvětními lístky, těla zemřelých spálená na popel, ale i nespálená těla zemřelých dětí a svatých mužů a především tekuté i pevné odpady z lidských obydlí a hospodářství.

Neprocházejí tu žádným útlocitným čištěním, prostě se ocitají v korytu řeky a na jejích březích a přibývají s proudem řeky tak, jak rostou i její vody.

Rituální představení na březích Gangy v Rišikéši

FOTO: Helena Berdychová, Novinky

Vod Gangy ovšem nutno podotknout s postupující délkou toku přibývá značně. Jak směřuje ke svému ústí, rozšíří se Ganga natolik, že stěží dohlédneme k jejímu druhému břehu, přes její proud se klenou konstrukce mostů - lanových, betonových i železničních. V Allahabadu se stéká s další posvátnou indickou řekou Jamunou na místě hinduisty vyzdvihovaném jako Svatý soutok, kde se v roce 2013 připravuje konání další pravidelné duchovní pouti zvané Kumba Mela.

Sochy v Ganze

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Za průzračně čistou vodou Gangy se vypravují poutníci do nitra Himaláje, k prameni Bhagiratí ve výšce 3892 metrů nad mořem, kde vytéká z ledovcové “kraví tlamy” zvané Gomukh. Takovou pouť lze podniknout až pozdě zjara či v letním období, až když se otevřou nadlouho zavřené silnice a rozproudí se zamrzlý život v těchto horských výšinách.

Krávy na břehu Gangy v Rišikéši

FOTO: Helena Berdychová, Novinky

Naopak pro sjíždění na raftech se hodí v kterémkoliv ročním období splavný úsek nad Rišikéšem. Voda proměňuje svou barvu od průzračně modrozelené až po žlutě hnědou v závislosti na deštích, tání sněhu a provozu elektrárny na přehradě – ano, dokonce i vodní elektrárna a osmá nejdelší přehrada na světě Tehri Dam patří k toku Bhagiratí, která se pokládá za nejdůležitější přítok posvátné řeky.

Cestou na Neelkanth je vidět Ganga u Rišikéše jako na dlani.

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Pod Rišikéšem na přechodu od horského terénu do rovin v okolí poutního města Haridwáru se proud Gangy často větví a rozlévá se v mnoha souběžných korytech kolem ostrovů, aby se znovu pospojovala do jediného proudu.

Indové na břehu Gangy při požehnání plodům.

FOTO: Helena Berdychová, Novinky

Hladina Gangy se zvedá a klesá v závislosti na monzunových deštích, které pravidelně přinášejí srážky v období mezi červencem a zářím každého roku. Celkově ovšem průtok Gangy postupně klesá, podle průzkumu Národního centra výzkumu atmosféry v americkém Coloradu protéká dnes při srovnání se situací před 56 lety korytem Gangy o dvacet procent vody méně. Voda se čerpá z Gangy pro všechny způsoby jejího použití a hospodářsky je její spotřeba nevyhnutelná.

Most přes Gangu v Rišikéši

FOTO: Helena Berdychová, Novinky

Proudy poutníků se přicházejí nořit a uctívat vody Gangy v souběhu s oslavami náboženských svátků. Po vykonání obřadů si s sebou odnášejí v nádobách nikdy se nekazící vodu pro své domácí a chrámové použití. Očistná síla Gangy totiž podle hinduistického přesvědčení nesmývá tělesnou, ale především duševní či duchovní nečistotu.

Možná, že díky svému vysokému obsahu sloučenin síry působí dokonce jako desinfekce a do jisté míry se sama čistí, neboť skutečně voda z Gangy zůstává pozoruhodně čirá a nekalí se, zejména pokud ji nabíráme v lednu, kdy je nejchladnější a samozřejmě v horním toku předtím, nežli dojde k její kontaminaci. Jen pozor, abyste spolu s vodou nenabrali všudypřítomný rybí potěr, kterého se u hladiny hemží víc, než můžeme na první pohled pozorovat. V Indii se ctí jakýkoli život.

Helena Berdychová, Novinky

nahoru

Cestování:

V Číně mají i druhou velkou zeď. Slávy té první ale nedosahuje

-

včera 13:06 Obrazem: Prohlásit o Číně, že je zemí velkých zdí,...

Archeologické naleziště v Egyptě se promění na muzeum pod širým nebem

-

21.9. 16:07 Video: Poprvé bylo odkryto v 19. století....

Pokuty za sezení na špatném místě? V Benátkách chystají nové nařízení

-

21.9. 13:19 Právě jste přijeli do Benátek. Pár hodin se procházíte...

Pestrý kubánský koktejl Villa Clara

-

21.9. 10:58 Lenošení na plážích s velejemným pískem na Cayos de...

V Česku se představí portugalští předci starokladrubského koně

-

21.9. 09:03 Do České republiky míří předci starokladrubských koní....

Hotely na španělském Costa Blanca skončily s minibary kvůli neplatícím hostům

-

20.9. 15:45 Některé hotely na španělském pobřeží Costa Blanca...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů