Zahraniční

Sýrie neplní slib, že nebude nasazovat armádu proti demonstrantům

obrazek

Syrský prezident Bašár Asad

Reuters

22.8.2011 19:27 Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v pondělí podle Reuters tvrdě zkritizoval Sýrii, že neplní slib, který mu dal sám syrský prezident Bašár Asad, a stále nasazuje armádu proti demonstrantům.

V Ženevě přitom zasedá rada OSN pro lidská práva právě kvůli tomu, že Sýrie proti demonstrantům nasazuje armádu. Syrské bezpečnostní síly dle vyšetřovatelů OSN porušují lidská práva.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová uvedla v pondělí, že v Sýrii bylo zabito 2200 lidí. Doposud uváděla 1900 až 2000.

"K dnešku bylo od zahájení protestů v půlce března zabito přes 2200 lidí, s tím, že od začátku ramadánu jich bylo zabito 350. Vojenské a bezpečnostní síly pokračují v používání nepřiměřené síly včetně nasazení dělostřelectva, aby umlčelo klidné demonstrace a opět získaly kontrolu nad obyvateli mnoha měst," pokračovala Pillayová.

Do Sýrie také dorazili vyšetřovatelé OSN.

Asad si věří

Asad při svém nedělním televizním vystoupení podle BBC uvedl, že krize v Sýrii musí mít politické řešení, zopakoval zavedení systému více politických stran a dodal, že volby by se mohly konat v únoru. Současně ale uvedl, že s násilím si musí poradit bezpečnostní síly. Asad opakovaně tvrdí, že za násilím stojí ozbrojené gangy. [celá zpráva]

Asad se zatím cítí silný v kramflecích. Uvedl, že jeho vládě nehrozí pád, i když dynastie Asadů zemi vládne už 40 let. V rozhovoru ve státní televizi řekl, že vláda není ohrožena pádem. Varoval ale před zahraniční intervencí, která by ovšem byla odražena.

Toto nebezpečí se však může stát aktuální ve chvíli, kdy padne Kaddáfího režim. Pokud změna proběhne v klidu, mnozí budou ochotnější k zahájení akce proti Sýrii, i když ta je lépe vyzbrojená.

Sankce proti Sýrii jsou stále přísnější. Není divu, když si zásahy bezpečnostních sil vyžádaly od března 2200 obětí z řad civilistů a 500 mrtvých vojáků.

aš, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Organizování migrace je podle Orbána zločin ohrožující národní bezpečnost

-

včera 23:23 Podle maďarského premiéra Viktora Orbána (FIDESZ) je...

Žák na střední škole v Indianě spustil střelbu. Pomohl ho odzbrojit učitel

-

včera 23:15 Dva lidé byli zraněni při páteční střelbě na střední...

Zvíře už na Slovensku nebude věc, ale živá bytost

-

včera 22:30 Na zvíře bude slovenské právo od září 2018 pohlížet...

Jednání o brexitu vázne. Británie žije v pohádce, řekl diplomat EU

-

včera 20:35 Ani další tři dny rozhovorů o odchodu Británie z...

NATO bude na přání Maďarska jednat o přehodnocení vztahu k Ukrajině

-

včera 20:13 Maďarsko oficiálně navrhlo Severoatlantické alianci,...

Putin neplánuje měnit ústavu, aby mohl být znovu zvolen prezidentem

-

včera 19:51 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek opět potvrdil,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby