Krimi

Pořadatel závodů nemůže za smrt dívky, rozhodl soud

obrazek

Františka Pištu berounský soud zprostil viny.

FOTO: Radek Plavecký, Právo

10.8.2011 13:23 Bez trestu zproštěný obžaloby odešel ve středu odpoledne od berounského soudu organizátor automobilových závodů do vrchu na Berounsku František Pišta. Ten podle obžaloby svou nedbalostí způsobil, že nebyla trať při loňském závodu dostatečně zajištěná a nebyly správně vyznačené bezpečné zóny pro diváky, což mělo za následek, že při nehodě jednoho ze závodních aut zemřela teprve patnáctiletá dívka, která závod sledovala se svými kamarády.

Podle soudce Aleše Grombíře se jednalo o velmi nešťastnou událost, za kterou ale pořadatel ani nikdo jiný nemohl.

„Byla to nešťastná a nepředvídatelná událost, k níž vedl souhrn nahodilých faktorů. Tím nejzásadnějším byla naprosto nepochopitelná chyba jezdce. Jednalo se o nepříliš zkušeného závodníka, který když vylétl ze silnice, tak z nepochopitelných důvodů nebrzdil, ale podle svědků i znalců jel stále na plný plyn,“ řekl při odůvodnění osvobozujícího rozsudku soudce Grombíř.

Sám Pišta se příliš neprojevoval, u středečního líčení jen uvedl, že největším trestem bez ohledu na rozsudek je pro něj samotná smrt dívky. „Znal jsem ji od roku 2009, kdy začala chodit na závody a pořizovala z nich fotografie. Její smrt mě zasáhla a to, že nežije je pro mě největší trest,“ uvedl v soudní síni.

V ní také ve středu zazněly výpovědi znalců a svědků. Všichni se shodli, že chybu udělal jezdec, ale ten zůstane bez postihu. „Jezdci nelze vytknout, že jel na hranici rizika a jel tak, aby byl co nejrychlejší a vyhrál,“ uvedla státní zástupkyně i Pištův obhájce Robert Černý.

Obhájce se po vyhlášení rozsudku vzdal práva na odvolání. Rozsudek není zatím pravomocný, protože se na místě odvolala státní zástupkyně. Případ tak bude řešit ještě krajský soud.

Radek Plavecký, Právo

nahoru

Krimi:

Mladíci v Ostravě ztloukli osmnáctileté chlapce. Po činu si pochvalně plácli

-

dnes 11:50 Video: Ostravská policie pátrá po dvou mladých...

Bývalý šéf úřadu vlády nedostane čtvrt miliónu z vládního trezoru

-

dnes 10:46 Bývalý šéf Úřadu vlády Lubomír Poul s definitivní...

Bezpečné škrcení je nesmysl, vyvrátila znalkyně obhajobu obžalovaného z doubické vraždy

-

dnes 10:45 Video: Termín bezpečné škrcení, který ve své výpovědi...

Policie navrhla obžalovat pět lidí za převoz 74 nelegálních migrantů

-

dnes 10:42 Čeští policisté navrhli obžalovat Egypťana, Ukrajince a...

Řidič po nehodě ujížděl uzavřenou silnicí, pak se srazil s policejním autem

-

dnes 10:22 Video: Několik policejní hlídek stíhalo v úterý řidiče,...

Přerovská policie řeší rébus: Dva opilí se neshodli, kdo z nich řídil auto

-

dnes 10:02 Rébus, který ze dvou opilých mužů, kteří jeli ve středu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů