Ekonomika

Sobotka: Po vstupu EU podraží i dětské plenky

22.1.2004 17:04 Jednou z priorit koaliční vlády je podpora rodin s dětmi. Ministrům se však právě pro rodiny nepodařilo při vstupních vyjednáváních s Evropskou unií vyjednat některé výjimky. Po květnovém vstupu ČR do EU tak rodiče zaplatí více nejen za školní jídelny a menzy, ale i za dětské plenky, informoval o tom ve čtvrtek ministr financí Bohuslav Sobotka.

Dětské plenky, podobně jako stravování ve školních jídelnách a menzách v současnosti spadá do snížené pětiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Od 1. května však budou převedeny do základní sazby, která činí 22 procent. Výjimky Česká republika vyjednala například pro stavební práce spojené s bydlením či dodávky tepla, které ve snížené sazbě DPH setrvají do konce roku 2007.

Koalice v těchto dnech jedná o změnách sazeb DPH. Jednou z variant je zavedení třetí sazby. Tím by se mírně snížil dopad převedení potravin ze snížené sazby do základní. To by byla další položka, kterou by si občané mohli připsat na seznam věcí, které od 1. května podraží. Vládní soc. dem. sice dala před časem najevo, že potraviny a léky zdražovat nebude, nicméně vše prozatím ukazuje na zachování dvou sazeb. To by potraviny zdražilo a to již od května, neboť politici a ministr financí chtějí, aby změny v daních z přidané hodnoty platili již od našeho vstupu do Evropské unie.

Jedním z argumentů pro zachování dvou sazeb DPH je podle předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska čas. "Není v silách firem ani správce daně začít účtovat v těchto třech sazbách již od května," upozornil pro ČTK Kalousek. Například pokladny v obchodech umožňují přičíst k ceně zboží pouze dvě různé sazby DPH.

Sazby by v případě, že se koalice na třech sazbách přeci jen dohodne, mohly vypadat následovně:

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Škoda nestíhá vyrábět. Auta vozí z Ruska

-

dnes 03:50 Některým řidičům se může stát, že v dokumentech k vozu...

Americké Delta Air Lines nakoupí sto airbusů. Zklamaly domácí Boeing

-

včera 22:39 Americké aerolinky Delta Air Lines si objednají sto...

Soud zamítl žalobu na Světlíka kvůli koupi sléváren v roce 2008

-

včera 17:32 Vrchní soud v Olomouci ve čtvrtek zamítl žalobu na...

Plzeňský Prazdroj zvýšil zisk o třetinu na 4,8 miliardy

-

včera 15:31 aktualizováno Plzeňský Prazdroj dosáhl za poslední...

Nejmenší hluk nad pražským letištěm dělala letadla aerolinek easyJet

-

včera 15:16 Nejméně hluku při startu a přistání na Letišti Václava...

Cestovku Vítkovice Tours kupuje TNI Group

-

včera 15:09 Travel holding ze skupiny TNI Group koupil cestovní...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby