Ekonomika

Sobotka: Po vstupu EU podraží i dětské plenky

22.1.2004 17:04 Jednou z priorit koaliční vlády je podpora rodin s dětmi. Ministrům se však právě pro rodiny nepodařilo při vstupních vyjednáváních s Evropskou unií vyjednat některé výjimky. Po květnovém vstupu ČR do EU tak rodiče zaplatí více nejen za školní jídelny a menzy, ale i za dětské plenky, informoval o tom ve čtvrtek ministr financí Bohuslav Sobotka.

Dětské plenky, podobně jako stravování ve školních jídelnách a menzách v současnosti spadá do snížené pětiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Od 1. května však budou převedeny do základní sazby, která činí 22 procent. Výjimky Česká republika vyjednala například pro stavební práce spojené s bydlením či dodávky tepla, které ve snížené sazbě DPH setrvají do konce roku 2007.

Koalice v těchto dnech jedná o změnách sazeb DPH. Jednou z variant je zavedení třetí sazby. Tím by se mírně snížil dopad převedení potravin ze snížené sazby do základní. To by byla další položka, kterou by si občané mohli připsat na seznam věcí, které od 1. května podraží. Vládní soc. dem. sice dala před časem najevo, že potraviny a léky zdražovat nebude, nicméně vše prozatím ukazuje na zachování dvou sazeb. To by potraviny zdražilo a to již od května, neboť politici a ministr financí chtějí, aby změny v daních z přidané hodnoty platili již od našeho vstupu do Evropské unie.

Jedním z argumentů pro zachování dvou sazeb DPH je podle předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska čas. "Není v silách firem ani správce daně začít účtovat v těchto třech sazbách již od května," upozornil pro ČTK Kalousek. Například pokladny v obchodech umožňují přičíst k ceně zboží pouze dvě různé sazby DPH.

Sazby by v případě, že se koalice na třech sazbách přeci jen dohodne, mohly vypadat následovně:

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

ČEZ chce vyplatit na dividendách 17,8 miliardy

-

dnes 16:15 aktualizováno Představenstvo energetické společnosti...

Pepsi celosvětově zvýšila zisk na 28 miliard

-

dnes 14:43 Americká nápojářská společnost PepsiCo mírně zvýšila...

Jméno Lionel Messi je obchodní značka. Slavný fotbalista vyhrál soud

-

dnes 14:16 Argentinský fotbalista a hráč FC Barcelona Lionel Messi...

Kdo zaplatí nové jaderné bloky? Varianty posoudí za milión poradenská firma

-

dnes 13:42 V květnu budou známé varianty financování dostavby...

Kellnerově PPF bance stoupl čistý zisk na 1,5 miliardy

-

dnes 12:40 PPF bance stoupl v roce 2017 čistý zisk meziročně o 300...

LG koupí za 28 miliard rakouského výrobce autosvětel ZKW, který vyrábí i v Česku

-

dnes 11:58 Jihokorejská společnost LG Electronics zaplatí zhruba...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby