Internet a PC

ČTÚ varoval před stránkami, které slibují za úplatu lokalizovat lidi podle mobilu

obrazek

GSM Locator

Novinky

6.8.2011 21:33 Český telekomunikační úřad (ČTÚ) na svých internetových stránkách varoval před internetovými stránkami GSM lokátor, jejichž tvůrci slibují po zaslání placené SMS zprávy s cenou 79 Kč zjistit polohu kohokoliv pomocí jeho mobilního čísla. Novinky na podvodný web upozornily již v pondělí.

„Úřad varuje spotřebitele před využíváním služby GSM lokátor, která byla poskytovatelem obsahu zřízena s cílem vylákat finanční prostředky od spotřebitelů ve formě placených prémiových SMS zpráv,“ uvedli zástupci ČTÚ v tiskové zprávě.

„Prověřujeme zřízení a využívání předmětné služby a v této věci oslovil všechny mobilní operátory v ČR, příslušného technického správce této služby v České republice a také Asociaci provozovatelů mobilních sítí, která má v gesci přidělování krátkých kódů pro poskytování prémiových SMS a MMS zpráv,“ dodali.

Na první pohled působí služba zcela korektně, dokonce se na internetové stránce gsmlocator.net zobrazují i kladné ohlasy lidí, kteří službu údajně využili. „Sledovala jsem cestu svého manžela, všechno je v pořádku, moje myšlenky byly nepodložené,“ píše na webu 32letá Veronika.

Pozornější uživatelé si ale mohou všimnout, že překlad stránek do češtiny není zcela korektní. Například je zde uvedeno: „Absolutně bezpečně, objekt nic nedozvědí.“

Podle elektrotechnika Romana Touška, který Novinky na podvodné stránky upozornil, není vyhledávání člověka podle jeho mobilního čísla technicky možné. „V současnosti žádný systém neumožňuje bezplatné a legální zaměřování GSM mobilu podle telefonního čísla. Přihlášení do mobilního telefonu do sítě operátora je šifrováno a signál je veden přes pozemní vysílač do satelitu,“ vysvětlil Toušek.

mif, Novinky

nahoru

Internet a PC:

GDPR vzbuzuje v Německu obavy, ochránci osobních údajů jsou ale nadšení

-

dnes 08:16 Nadšení u ochránců osobních údajů a převážně nejistotu...

Trump na Twitteru nesmí blokovat uživatele, rozhodl americký soud

-

včera 20:45 Americký prezident Donald Trump na svém Twitteru,...

Neomezené datové tarify zatím v Česku nebudou, prohlásil šéf Vodafonu

-

včera 14:59 Na neomezené mobilní datové tarify od operátorů si...

Ernestová: E-maily na Seznamu nikomu rušit nebudeme. Ani dětem

-

včera 11:29 Pokuty až do výše 500 miliónů korun hrozí společnostem...

Nad kapesní konzolí od Sony se stahují mračna. Na vině jsou mobily

-

včera 09:39 Obrazem: Psal se rok 2012 a společnost Sony s velkou...

Hackeři ošálili švýcarskou banku, peníze prali v Plzni

-

včera 09:10 Plzeňští policisté zabodovali na mezinárodní scéně v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby