Krimi

Všichni obvinění v kauze brněnské policejní mafie jdou do vazby

obrazek

Obviněný Eduard Polák

FOTO: Aleš Honus, Právo

4.8.2011 10:51 (aktualizováno: 4.8.2011 14:21) Okresní soud v Ostravě poslal do vazby všechny obviněné v kauze organizovaného zločinu uvnitř brněnské hospodářské kriminálky. Do vazební cely tak eskorta postupně odvedla vysokého policejního důstojníka z Brna Rudolfa Setváka, bývalého policejního vyšetřovatele Miloše Almasyho, občana slovenské národnosti Eduarda Poláka a podnikatele Zdeňka Olaha, již dříve odsouzeného za pokus o podvod. Do vazby putují také Eduard Slanina a Petr Křipský.

Podle informací Práva většina obviněných vinu popírá. „Můj klient se cítí naprosto nevinen,“ uvedla například advokátka obviněného policejního důstojníka Rudolfa Setrváka Běla Sedláčková. Dodala, že obvinění vůči Setvákovi, který působí nyní jako zástupce ředitele policejního odboru Brno-venkov, je velmi nekonkrétní a neobsahuje podrobný popis jednotlivých skutků. „Všichni jsou obvinění ze stejných trestných činů, ale v tom obvinění opravdu není nic konkrétního, takže proti němu lze jen těžko konkrétně argumentovat,“ uvedla Sedláčková.

Obviněný Miloš Almasy

FOTO: Aleš Honus, Právo

Jako první soud rozhodoval o uvalení vazby na Eduarda Poláka. Ten není bývalým ani současným policistou, podle informací Práva jde o jakéhosi podnikavce na volné noze. „Rozhodl se, že bude s vyšetřovateli spolupracovat. Víc toho neřekl, takže moc nevím. Na zítřek je naplánován jeho výslech, zatím k tomu obvinění nic neřekl,“ řekla jeho obhájkyně Judita Naglíková.

Obviněný Zdeněk Olah

FOTO: Aleš Honus, Právo

Do vazby soud poslal také bývalého vyšetřovatele brněnské kriminálky Miloše Almasyho. Jeho advokát se nechtěl k obvinění příliš vyjadřovat, stejně jako k tomu, zda Almasy trestnou činnost doznává, nebo popírá. „Věc je na samotném počátku,“ řekl pouze.

Obviněný Eduard Slanina

FOTO: Aleš Honus, Právo

Dalším obžalovaným, který zůstane ve vazbě, je Zdeněk Olah. Jde o přitom o známou firmu - letos na jaře byl Olah nepravomocně odsouzen na 8,5 roku nepodmíněně za pokus o podvod s falešnými šeky v hodnotě 300 miliónů korun. Tvrdí ale, že je nevinen a o nepravosti šeků, které chtěl zpeněžit, nevěděl.

Obviněný policejní důstojník Rudolf Setvák.

FOTO: Aleš Honus, Právo

Zatýkání v souvislosti s brněnskou kauzou se odehrálo na počátku tohoto týdne. Ve věci je obviněno zatím šest lidí. Kromě policejního důstojníka Rudolfa Setváka byli obviněni také jeho jeho bývalí kolegové, kteří již svlékli uniformu, i civilisté. Podle podezření Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a policejní inspekce skupina několik let pomáhala brněnským podnikatelům při zametání jejich prohřešků proti zákonu.

Obviněný Petr Křipský

FOTO: Aleš Honus, Právo

Jiní se naopak stali obětí jejich vydírání, když proti nim tito policisté vedli údajně bezdůvodné vyšetřování. Za to měli inkasovat peníze.

„Svou organizovaností, složitostí, náročností i počtem kauz bych to srovnal minimálně s Berdychovým gangem,“ řekl ve středu Právu ředitel ÚOOZ Robert Šlachta. Oficiálně policie i inspekce k případu odmítá uvolnit informace s tím, že je zveřejní na tiskové konferenci nejdříve na konci týdne.

Aleš Honus, Právo

nahoru

Krimi:

Čtrnáctiletý chlapec v Audi A4 na Náchodsku ujížděl policistům, nakonec havaroval

-

dnes 10:54 Nevšední pronásledování mají za sebou policisté z...

Hackeři ošálili švýcarskou banku, peníze prali v Plzni

-

dnes 09:10 Plzeňští policisté zabodovali na mezinárodní scéně v...

Navigace zavedla cizince na uzavřenou dálnici. Skončil na hromadě písku

-

dnes 08:48 Věřit slepě navigaci se nevyplácí. Ví to už i...

Policie dopadla fantoma Stodolní ulice, za tři roky okradl desítky tanečníků

-

dnes 08:13 Husarský kousek se podařil ostravské policii, která...

Vlak srazil u Nymburka člověka, provoz na Prahu se zastavil

-

dnes 06:21 aktualizováno Vlak ve středu brzo ráno srazil mezi...

Kauza hejtmana Půty je před soudem, zatím neveřejně

-

včera 17:16 Kauzu rekonstrukce kostela a jeho přestavby na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby