Koktejl

Švýcar zdolal vrchol v masivu Mont Blancu v rekordním čase bez jištění

ZDROJ: vimeo.com

1.8.2011 10:51 Známý švýcarský horolezec Ueli Steck nedávno překonal severní vrchol nejvyšší evropské hory Mont Blanc, a připsal si tak na konto světový rychlostní rekord. Jako první zdolal 1219 metrů ledového povrchu vrcholu Grandes Jorasses za dvě hodiny a 21 minut, navíc bez jakéhokoliv jištění. Při výstupu používal jen cepín a ocelové mačky na nohou.

Dechberoucí video, které pořídil z vrtulníku londýnský fotograf Jonathan Griffith, specialista na extrémní sporty, zachycuje Steckův náročný výstup po zledovatělém povrchu, při němž hrozí odvážnému horolezci každou chvílí pád. Vzhledem k tomu, že není jištěn, jakékoliv zaváhání by znamenalo katastrofu. Pětatřicetiletý Švýcar ale stoupá vzhůru na vrchol Grandes Jorasses, tedy severní části masivu nejvyšší evropské hory Mont Blancu, bez jakéhokoliv zaváhání.

“Udělal jsem to proto, že ten výstup byl pro mě jako pro horolezce důležitým mezníkem. Navíc miluji čistotu tohoto stylu lezení a pocit, který máte, když jste osvobozený od lan. Právě proto jsem se rozhodl lézt tímto způsobem. Ale kdybych spadl, znamenalo by to pro mě smrt, o tom není pochyb,“ vysvětluje Ueli Steck pro The Daily Mail a dodává: “Neměl jsem čas mít strach, soustředil jsem se jen na výstup na vrchol. “

Nebezpečnou techniku takzvaného volného lezení provozuje jen hrstka elitních horolezců, kteří mají dlouholeté zkušenosti a hlavně nutnou dávku odvahy. Ueli Steck patří navíc mezi ty, kteří tuto riskantní disciplínu dělají na čas.

Tereza Seidlová, Novinky

nahoru

Koktejl:

V pražském muzeu lze chodit vzhůru nohama nebo se proměnit v hobita

-

dnes 10:40 Video: Dostat svou hlavu na stříbrný podnos nebo se...

Auto vylétlo ze silnice a přistálo v zubní ordinaci v prvním patře

-

dnes 05:19 Video: Na nehodu, která se stala v neděli nad ránem v...

Nigerijka odpověděla muži na Facebooku, za šest dní se vzali

-

včera 14:17 Většina uživatelů Facebooku se občas podiví nad...

Šílená kombinace? Extrémní sportovec leze po horách s kolem na zádech

-

včera 09:34 Video: Šestadvacetiletý Kilian Bron posunul jízdu na...

Zaměstnanec bostonského muzea umění moc nerozumí. Hmyz ale loví skvěle

-

včera 03:51 Video: Minulý týden představilo bostonské Museum of...

Královna Alžběta II. v dokumentu BBC prozradí zákulisí své korunovace

-

14.1. 19:40 Britská královna Alžběta II. byla při korunovaci...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby