Zahraniční

Breivik plánoval více útoků, měl projít výcvikem v Bělorusku

obrazek

Anders Behring Breivik v policejním autě odjíždí od soudu.

Profimedia.cz

29.7.2011 10:48 (aktualizováno: 29.7.2011 11:58) Anders Behring Breivik zadržený kvůli dvěma krvavým útokům z minulého pátku v Oslu a v jeho blízkosti měl konkrétní plány na další útoky v tentýž den. Informoval o tom podle agentury DPA jeho obhájce Geir Lippestad. Podle běloruského opozičního politika prošel Breivik výcvikem u velitele zvláštních sil v Bělorusku.

Advokát prohlásil, že Breivikovy teroristické plány byly obšírnější. "Měl na ten pátek ještě další plány různého rozsahu," řekl norskému deníku Aftenposten. Tyto plány prý byly "zrovna tak konkrétní", jako pumový atentát ve vládní čtvrti v Oslu a masakr na nedalekém ostrově Utoya, které si dohromady vyžádaly 76 životů.

BEZ KOMENTÁŘE: Ostrov Utoya týden po masakru. Zdroj: Reuters

"V ten den se staly věci, o nichž se nemohu blíže vyjadřovat. Měly za následek, že se všechno odehrálo trochu jinak, než si představoval," dodal Lippestad. Konkrétně se zmínil o Breivikově záměru "bombardovat" další dvě budovy.

Prošel výcvikem v Bělorusku, tvrdí politik

Podle prohlášení běloruského opozičního politika Michaila Rešetnikova prošel Breivik letos výcvikem v polovojenském táboře v Bělorusku.

„Breivik naštívil Bělorusko několikrát. Letos na jaře v rámci příprav svého dvojitého útoku navštívil Minsk, kde prodělal výcvik v tajném polovojenském polním táboře,“ citovala slova šéfa opoziční Strany vlastenců server Gazeta.ru. Rešetnikov se odvolává na informace z tajných služeb.

Breivik ve svém manifestu zveřejněném na internetu skutečně přiznal, že Bělorusko navštívil, aby se přesvědčil o následcích jaderného spadu po výbuchu v elektrárně Černobyl v roce 1986. Běloruské úřady potvrdily, že Breivik v zemi pobýval mezi 4. a 11. březnem 2005.

Podle Rešetnikova ale Breivik cestoval do Běloruska opakovaně na falešný pas. Výcvik měl prodělat u bývalého velitele běloruských speciálních sil. „Jeho krycí jméno v běloruské KGB bylo Viking. Říká se, že měl v Bělorusku také přítelkyni,“ řekl Rešetnikov.

Breivik se doznal, že minulý pátek v 15:26 SELČ odpálil bombu umístěnou v autě přímo před hlavní vládní výškovou budovou. Zemřelo přitom osm lidí. O dvě hodiny později začal střílet do účastníků tábora sociálnědemokratické mládeže na čtyřicet kilometrů vzdáleném ostrově, kde do svého zatčení stačil během zhruba 90 minut zavraždit 68 lidí.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Turecko pohrozilo americkému ministrovi rozsáhlou operací v Sýrii

-

dnes 13:28 Video: Nezvratným poškozením vzájemných vztahů pohrozil...

Válečné reparace platit nebudeme, vzkázal Polsku šéf německé diplomacie

-

dnes 13:17 Požadavky na válečné reparace z polské strany odmítám,...

Rusko pořádá na Sibiři manévry s mezikontinentálními balistickými raketami

-

dnes 12:43 Video: Ruská armáda zahájila tento týden rozsáhlé...

Trumpův exporadce vyšetřovatelům za 11 hodin nic neřekl. Podle instrukcí z Bílého domu

-

dnes 12:07 Bývalý hlavní strategický poradce Bílého domu Steve...

V Německu provedli razii proti pašerákům, zasahovalo na 170 policistů

-

dnes 11:42 Německá policie podnikla rozsáhlou razii proti...

Účetní z Osvětimi musí do vězení, s žádostí o milost neuspěl

-

dnes 11:40 Bývalý esesman z Osvětimi Oskar Gröning musí nastoupit...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby