Kultura

Spoluhráči Nicka Cavea si pochvalují hraní v Grinderman

obrazek

Warren Ellis (vlevo) a Jim Sclavunos

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

17.7.2011 16:35 Hlavní hvězdou desátého ročníku Festivalu Colours Of Ostrava byla skupina Nicka Cavea Grinderman. Před koncertem poskytli rozhovor Novinkám dva její členové - kytarista Warren Ellis a bubeník Jim Sclavunos. Oba současně hrají v původní Caveově skupině Bad Seeds.

Jaké to je hrát v Grinderman?

Ellis: Je to skvělé, fantastické. Pro každého to bylo nádherné překvapení. Začalo to jako nápad a nakonec z toho vzešlo něco úplně neočekávaného, použili jsme odlišné prostředky, odlišnou energii.

Můžete to nějak přiblížit?

Ellis: Tím nápadem bylo vydat se do oblastí, do nichž jsme obvykle nezamířili. Chtěli jsme vidět, co se stane, když půjdeme dál. Všichni jsme byli členy Bad Seeds, kde to fungovalo velmi dobře, bavilo nás to, ale byla tu zajímavá možnost fungovat jako menší kapela, být sevřenější a mít hodně odlišný zvuk.

Dokonce jsme začali hrát na jiné nástroje, tedy já a Nick, Jim dál hrál na bicí a Martyn Casey zůstal u basy. Začali jsme hrát jiné věci. Zvuk byl velmi odlišný. Logicky dalším krokem bylo zjistit, kam to může dojít, tak jsme natočili první album. Ale taky to mohlo skončit tak, že by z toho nic nebylo.

Grinderman zní velmi syrově.

Ellis: První deska ano, druhá už není taková, víc jsme o něm uvažovali. První deska byla jako exploze paniky, byli jsme plní vášně, bylo to opravdu hodně nervní.

Oba máte za sebou dlouhou kariéru. Když jste pracovali na Grindemanovi, čerpali jste z nějakého přístupu, který jste použili dříve?

Sclavunos: To je hudba, kterou jsme mohli být schopni vytvořit až nyní po mnoha letech hraní. Jsou to naše akumulované znalosti, jak se v hudbě vyjadřovat. Není to něco, co bychom už udělali kdysi jako teenageři.

Máte dvě alba, jste na turné. Znamená to, že projekt bude pokračovat.

Sclavunos: Není důvod, proč by neměl.

První album působilo jako jednorázový projekt

Sclavunos: Jak už Warren řekl, my jsme nevěděli, co z toho vzejde. Nevěděli jsme, jestli to, co děláme, je dobrý nápad, nebo ne. Z naší strany tam nebyly žádné předpoklady, jestli z toho bude album, kapela, nic...

Alex Švamberk, Novinky

nahoru

Kultura:

Rána do hlavy může výrazně zlepšit život

-

dnes 17:33 O tom, že každá žena je tak krásná a sexy, jak se sama...

Eurovize bude tématem nové komedie s Willem Ferrellem

-

dnes 16:42 Will Ferrell zpívající v Eurovizi? Sen milovníků...

Na Okoři Chinaski, Klus i Xindl X

-

dnes 15:36 Festival Okoř, který se koná na známém hradě nedaleko...

J.A.R. zahajují Landscape festival, který nabídne umění i diskuze o rozvoji Prahy

-

dnes 14:01 Velký koncert zdarma zahájí ve čtvrtek pražský...

Teplická kapela FROM avizuje album videem k písni Lži

-

dnes 13:00 Video: Teplická poprocková skupina FROM není na scéně...

RECENZE: Nuda to není, jen ohromná slátanina

-

dnes 11:45 Podtitul druhého pokračování Jurského světa: Zánik říše...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů