Domácí

Klaus podepsal zmírnění náhubkového zákona

obrazek

Prezident Václav Klaus

FOTO: Petr Hloušek, Právo

29.6.2011 14:54 (aktualizováno: 29.6.2011 16:48) Prezident Václav Klaus podepsal ve středu novelu trestního řádu, která zlepšuje ochranu svědků a obětí trestných činů. Rovněž v sobě obsahuje zmírnění takzvaného náhubkového zákona. Informace z odposlechů budou moci být zveřejňovány ve veřejném zájmu. Ten bude posuzovat soud. Informoval o tom mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Novela zakazuje zveřejňovat informace z trestního řízení umožňující zjištění totožnosti nejen oběti trestného činu, ale i podezřelého a obviněného, zúčastněné osoby a svědků.

Zároveň změkčuje takzvaný náhubkový zákon a přiznává médiím právo ve veřejném zájmu zveřejnit informace z odposlechů u osob, které jsou z titulu své funkce veřejnými činiteli. Konečné slovo v posuzování převažujícího veřejného zájmu bude mít soud.

Dostavba Temelína má zelenou

Vedle toho prezident podepsal i novelu zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury, která umožňuje vyvlastňování pozemků i pro energetické a vodní stavby.

Novela má usnadnit výstavbu zejména dalších bloků temelínské jaderné elektrárny, stavbu jezů na Labi či stavbu protipovodňových opatření.

Hlava státu signovala rovněž novelu energetického zákona a devizový zákon, který počítá se zrušením omezení nákupu zemědělské půdy pro cizince.

Novinky

nahoru

Domácí:

Projekt hlídacích náramků se rozjíždí

-

dnes 08:14 Po osmi letech se v Česku rozjíždí projekt...

Šojdrová se ozvala před volbami, smetl Zeman kauzu sirotků

-

včera 22:16 Prezident Miloš Zeman označil iniciativu...

Vodu vláda nezdraží, ale s regulací odběru počítejme, říká Brabec

-

včera 19:21 Letošní sucho potrápilo celou republiku a vláda...

Zeman nechtěl na své tiskovce v Berlíně zpravodaje ČRo

-

včera 18:36 aktualizováno Prezident Miloš Zeman chtěl zakázat...

V Praze jsou pozemky k bydlení pro 154 000 lidí

-

včera 16:24 Bydlení až pro 154 tisíc lidí a prostor pro vytvoření...

Ťok podepsal smlouvu na provoz mýta s konsorciem CzechToll a SkyToll

-

včera 16:20 aktualizováno Ministerstvo dopravy oznámilo, že...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů