Domácí

Klaus podepsal zmírnění náhubkového zákona

obrazek

Prezident Václav Klaus

FOTO: Petr Hloušek, Právo

29.6.2011 14:54 (aktualizováno: 29.6.2011 16:48) Prezident Václav Klaus podepsal ve středu novelu trestního řádu, která zlepšuje ochranu svědků a obětí trestných činů. Rovněž v sobě obsahuje zmírnění takzvaného náhubkového zákona. Informace z odposlechů budou moci být zveřejňovány ve veřejném zájmu. Ten bude posuzovat soud. Informoval o tom mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Novela zakazuje zveřejňovat informace z trestního řízení umožňující zjištění totožnosti nejen oběti trestného činu, ale i podezřelého a obviněného, zúčastněné osoby a svědků.

Zároveň změkčuje takzvaný náhubkový zákon a přiznává médiím právo ve veřejném zájmu zveřejnit informace z odposlechů u osob, které jsou z titulu své funkce veřejnými činiteli. Konečné slovo v posuzování převažujícího veřejného zájmu bude mít soud.

Dostavba Temelína má zelenou

Vedle toho prezident podepsal i novelu zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury, která umožňuje vyvlastňování pozemků i pro energetické a vodní stavby.

Novela má usnadnit výstavbu zejména dalších bloků temelínské jaderné elektrárny, stavbu jezů na Labi či stavbu protipovodňových opatření.

Hlava státu signovala rovněž novelu energetického zákona a devizový zákon, který počítá se zrušením omezení nákupu zemědělské půdy pro cizince.

Novinky

nahoru

Domácí:

ČSSD z nominace Pocheho neustoupí, upíná se k jeho schůzce se Zemanem

-

dnes 12:43 Spor o nominanta na ministra zahraničí Miroslava...

Babiš kritizoval návrh unijního rozpočtu

-

dnes 11:29 aktualizováno Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v...

Pět let od povodní: Když se hnala voda na Davli, místní rodák jen popadl psa a utíkal

-

dnes 10:46 Video: Zoufalství a bezmoc prožívali místní v Davli u...

Do čtvrtka budou tropy, pak se zatáhne a razantně se ochladí

-

dnes 08:30 Až do čtvrtka, jenž bude z astronomického pohledu...

Komunisté mydlí schody Pochemu na základě falešné zprávy

-

dnes 07:03 Výhrady komunistů proti europoslanci a kandidátovi ČSSD...

Nový šéf pražské policie: Nejsem něčí figurka, s politiky se nescházím

-

dnes 03:40 Nový ředitel pražské policie Jan Ptáček hodlá své...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů