Krimi

Řidič autobusu si dal po jídle pivo a narazil do kamiónu, k soudu nepřišel

22.6.2011 13:58 „Byla jsme unavená z práce, tak jsem cestou klimbala. Probralo mě, když jsme najeli do výstražného trojúhelníku. Řidič na to nijak nereagoval, vůbec nebrzdil. Pak se před námi objevil stojící kamión a následoval náraz,“ popisovala ve středu před Okresním soudem Plzeň-jih Veronika Zmeškalová nehodu, ke které došlo loni 19. února v půl desáté večer mezi Želčany a Chválenicemi na jižním Plzeňsku.

Žena cestovala v autobuse společnosti Bruj-Rotenborn, za jehož volantem seděl osmačtyřicetiletý Jaroslav Bober.

Ten si podle žalobkyně nevšiml kamiónu, který byl v pravém jízdním pruhu odstaven pro poruchu a narazil do zadní části návěsu. V krvi mu v té chvíli kolovalo tři čtvrtě promile alkoholu. Při nehodě se zranilo 12 lidí, někteří z nich mají zdravotní komplikace dodnes.

Advokát: obviněný chce vypovídat

„Jako řidič autobusu se dostatečně nevěnoval řízení a ohrozil tak životy a zdraví pětadvaceti cestujících. Z dechové zkoušky a následného rozboru krve se ukázalo, že řídil pod vlivem alkoholu. Naměřena mu byla hodnota mezi 0,7 až 0,86 promile,“ uvedla státní zástupkyně Vilma Reiserová.

Obviněný řidič, kterému v případě prokázání viny hrozí až osm let vězení, k soudu nedorazil. Přes svého advokáta vzkázal, že se nemůže jednání zúčastnit ze zdravotních důvodů a že souhlasí s konáním hlavního líčení bez své přítomnosti. „Rozhodně chce ale k té věci vypovídat v průběhu dalších jednání,“ upozornil obhájce.

Ani nedal blinkr, že mě objede. Na poslední chvíli se to pak snažil strhnout, ale bylo pozdě.řidič kamiónu

Během vyšetřování totiž Bober výpověď odmítl. Vysvětlení podal pouze na úřední záznam před zahájením trestního stíhání, které nelze použít u soudu jako důkaz. V něm tvrdil, že ovládal knoflík na přístrojové desce a na chvilku tak přestal sledovat, co se děje před ním. K alkoholu uvedl, že si dal jedno pivo po jídle.

Šofér nabouraného kamiónu Miroslav Tomášek u soudu řekl, že musel vozidlo odstavit, protože mu vysadil motor. „Okamžitě jsem umístil na silnici výstražný trojúhelník, zapnul všechny čtyři blinkry a na levou stranu návěsu ještě rozprostřel reflexní vestu. Auta mě normálně objížděla. Asi za hodinu jsem měl závadu opravenou a chystal se odjet,“ líčil Tomášek.

V tu chvíli se přihnal autobus. „Stál jsem ještě venku. Chtěl jsem ho nechat projet a až potom vlézt do kabiny. Jak se přibližoval, v duchu jsem si říkal pro Krista pána, ten se nestihne vyhnout. Ani nedal blinkr, že mě objede. Na poslední chvíli se to pak snažil strhnout, ale bylo pozdě. Hned jsem volal záchranku,“ pokračoval řidič kamiónu.

Patrik Biskup, Právo

nahoru

Krimi:

Zbil muže i ženu, pak násilník z Karlovarska chodil s nožem po obci a hledal policisty

-

včera 16:22 Video: Dvě napadení, vyhrožování hostům občerstvení i...

Podezřelým ze šíření nebezpečné drogy na Ostravsku je i žák základní školy

-

včera 15:22 Už dvanáct mužů obvinila policie na Ostravsku v...

V Drnovicích hoří kulturní dům, hasiči nasadili i cobru

-

včera 13:54 Video: aktualizováno Jihomoravští hasiči zasahují v...

Podnik propustil řidiče linky do pražské zoo, kterého přistihli na pervitinu

-

včera 13:28 Video: Pražský dopravní podnik propustil řidiče...

Migranti z kamiónu v Mikulově se vrátí na Slovensko a do Bulharska

-

včera 13:27 Kriminalisté již vyslechli čtveřici migrantů z...

Krajský soud rozhodl v případu spadlého mostu ve Studénce, výsledek zatím tají

-

včera 13:01 aktualizováno Krajský soud v Ostravě v pátek rozhodl,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů