Domácí

Nečas chce vstup Chorvatska do EU spojit s lisabonskou výjimkou

obrazek

Premiér Petr Nečas (ODS)

FOTO: Petr Hloušek, Právo

22.6.2011 11:55 Premiér Petr Nečas (ODS) počítá nadále s tím, že smlouvu o přijetí Chorvatska do EU bude v Česku parlament schvalovat společně s vyjednanou českou výjimkou k Lisabonské smlouvě. ČSSD přitom již varovala, že pokud vláda bude prosazovat smluvní zakotvení výjimky z Listiny základních práv EU, riskuje tím odmítnutí v Senátu, kde mají sociální demokraté většinu.

To by pak mohlo Chorvatsku zkomplikovat cestu do EU. Jakékoli ztěžování chorvatského přístupu přitom odmítá česká diplomacie. "Jsem přesvědčen, že všichni budeme respektovat rozhodnutí Evropské rady, které na tuto výjimku přistoupilo," zdůraznil dnes Nečas.

Český prezident Václav Klaus dojednáním výjimky podmínil v roce 2009 svůj odkládaný podpis pod Lisabonskou smlouvu o fungování sedmadvacítky. Klaus v březnu současně uvedl, že prosazování výjimky by nemělo ovlivnit vstup této přímořské země do unie. Česká výjimka s chorvatským vstupem do EU nesouvisí.

Nečas dnes poslancům z výboru pro EU řekl, že do Sněmovny a Senátu chce dát k ratifikaci přístupovou smlouvu i s výjimkou, a to podle ústavy. "To znamená jako jeden smluvní dokument s tím, že by to mělo být jedno hlasování, tedy současně s přístupovou smlouvou Chorvatska i hlasování o této výjimce," řekl Nečas.

Ke schválení dodatku a chorvatské přístupové smlouvě bude vláda potřebovat ústavní většinu, tedy i hlasy přinejmenším části opozice.

Zatím se v Bruselu počítá s tím, že příslušné smlouvy s Chorvatskem budou podepsány v době polského předsednictví EU ve druhé polovině letošního roku a 28. členem unie se Chorvatsko stane od 1. července 2013. Nečas dnes připomněl, že Chorvatsko má uzavřeno 31 z 35 kapitol. Snahou je podle něj přístupová jednání ukončit už do konce června. Premiér také potvrdil plán smlouvy podepsat do konce roku. "Obě data mají podporu české vlády," řekl.

Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) uvedla, že výjimka je pro ni nepřijatelná. Míní, že kvůli ní by měli Češi nižší právní ochranu než ostatní občané zemí EU. Klaus výjimku prosazoval jako ochranu před údajnými nároky sudetských Němců na majetek v ČR, přestože s tím podle mnohých právníků Lisabonská smlouva o reformě institucí EU ani listina nijak nesouvisejí.

Výjimka politickou scénu rozdělila. Podle levice a odborů by kvůli ní Češi nemohli u evropských orgánů uplatnit svá sociální, pracovněprávní a další lidská práva. Podle ODS je naopak výhodou, že ČR údajně nebude díky výjimce tolik vázána k naplňování rozsáhlých sociálních práv.

ČTK

nahoru

Domácí:

V zoo v Brně uhynul lední medvěd Umca

-

dnes 16:22 V brněnské zoologické zahradě v sobotu uhynul lední...

V opavském babyboxu našli holčičku zabalenou v ručníku

-

dnes 15:57 Další zachráněné dítě má „na svědomí“ babybox v Opavě....

Čunek: Trestní oznámení na mě kvůli H-Systemu? To je výborné

-

dnes 13:38 Video: aktualizováno Senátor a hejtman Zlínského kraje...

Při protestu v Dubí napadli novináře, pro podezřelé si došli těžkooděnci

-

dnes 13:21 Video: aktualizováno Zhruba 150 lidí se v sobotu sešlo...

Vobořil dostal padáka, ujali se ho Piráti

-

dnes 11:46 Piráti sice nosí nálepku strany, která chce legalizovat...

Divokým koňům, zubrům a praturům rozšířili rezervaci u Milovic

-

dnes 10:42 Divocí koně, pratuři a zubři žijící v přírodní...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů