Bydlení

Kvalitní klimatizaci lze využívat v létě i v zimě

24.6.2011 11:16 Pracovat u počítače v horku není nic příjemného. Okno otevřít nelze, protože bychom vpustili do místnosti ještě více tepla, ale my se necítíme dobře. Jsme unavení, výkon se snižuje. Řešením je klimatizace, díky níž si můžeme nastavit správnou teplotu a příjemnou vlhkost vzduchu po celé léto.

Kdo si vzpomněl na výrazně horké dny loňského července a srpna, možná právě uvažuje o nákupu klimatizační jednotky. Ta jednoznačně vytvoří komfortní prostředí, některé kromě požadovaného chladu a odvodu vlhkosti umí i topit (na jaře a na podzim s nimi lze přitápět). Na trhu je mnoho typů klimatizačních jednotek, které se liší výkonem, použitím, hlučností a samozřejmě cenou. Zorientovat se v nabídce můžeme celkem snadno.

Vybíráme vhodnou klimatizaci

O výkonné klimatizaci by měli vážně uvažovat zejména ti, kteří bydlí v podkrovním či mezonetovém bytu orientovaném převážně na jih. Jim se investice do zařízení určitě vyplatí. V první řadě se zamyslíme nad tím, co od klimatizace vlastně požadujeme.

Kromě chlazení umějí moderní jednotky mnohem více (topit v chladných dnech, odvlhčovat, filtrovat a čistit vzduch) a lze je využívat celoročně. Pokud nechceme příliš investovat, ale jen přežít pár horkých dnů v roce, můžeme si pořídit mobilní jednotku s menším výkonem, kterou zapojíme jen v létě.

Podle vlastních potřeb se pak rozhodneme, jaký typ jednotky vybereme. Možnosti jsou dvě:

Mobilní jednotky pořídíme za částku kolem 5000 Kč, ale mají i své nevýhody. Není u nich vyřešen odvod horkého vzduchu z místnosti, a tak nám nezbývá nic jiného než vysunout hadici z okna ven (je tím ale trochu omezena mobilita zařízení, vzduch se vrací zpět). Některé kompaktní jednotky mohou být i hlučné, proto se v obchodě určitě na tichost provozu informujeme.

Větší uživatelský komfort máme s tzv. splitovou jednotkou. Ta se skládá ze dvou částí: vnitřní a venkovní. Venku je kompresor, kondenzátor a další vybavení (je za zdí třeba na stěně, balkoně, a není tedy slyšet). Vnitřní jednotka se skládá z výparníku a ventilátoru. Většinou se umisťuje pod strop, na stěnu, vhodná je nade dveře. Podstatné je, aby studený vzduch nemířil přímo na nás. Proto směr foukání směrujeme dolů, do stran, ke stropu.

Při používání klimatizace nastavíme teplotu, která je o 5, maximálně 8 stupňů nižší než teplota venku. Jestliže nastavíme 20 °C, neděláme dobře. Tělo snadno prochladne a nestihne rozdíly teplot zregulovat. Pak máme i v létě rýmu, kašel, bolení zad či krku.

Sylva Svobodová, Právo

nahoru

Bydlení:

Inteligentně řízená domácnost není vizí budoucnosti, ale realitou

-

dnes 06:47 Obrazem: Příchod z práce domů může bez nadsázky vypadat...

Působivé industriální osvětlení může vzniknout i z hasicích přístrojů nebo semaforů

-

včera 09:07 Obrazem: Recyklované objekty, přeměněné na nové...

Dopřejte skalkovým floxům volnost

-

19.5. 08:02 Obrazem: Když se řekne flox, nejspíš si hned vybavíte...

Architektonický skvost Expo 58 na pražské Letné slaví 60 let a otevírá své dveře

-

18.5. 19:37 Video: Vizuálně nepřehlédnutelná budova, původně...

Motivy lodí, plachetnic a parníků vnesou do interiéru svěží prázdninovou atmosféru

-

18.5. 12:06 Obrazem: Pokud patříte mezi jedince, kteří rádi...

Dominantou nového bytu jsou velkolepé terasy

-

18.5. 09:12 Obrazem: Investor si zakoupil nový byt v bytové domě v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby