Ekonomika

Stávka by v dopravě přišla na 200 miliónů

obrazek

FOTO: Jaroslav Soukup, Novinky

11.6.2011 21:14 Ministerstvo dopravy vyčíslilo škody při případné pondělní stávce na více než 200 miliónů korun. O nejvíc, 120 milionů, by přišla Správa železniční a dopravní cesty. Soud stávku předběžným opatřením zakázal, za škody by proto nesly odpovědnost odbory. Premiér Petr Nečas uvedl, že pokud bude v pondělí stávka, bude na nich vláda vymáhat škody do poslední koruny. Ministr dopravy Radek Šmerda o tom následně jednal s manažery podřízených organizací, sdělil mluvčí ministerstva Jakub Ptačinský.

"Jen v oblasti železniční dopravy jsme se dostali až na číslo 197 miliónů korun. K tomu je potřeba připočítat i ztráty z mýta. Byl jsem ujištěn odpovědnými manažery všech dotčených organizací, že tyto ztráty budou po stávkujících odborech vymáhat," uvedl Šmerda. Dodal, že odborářům nabídl nedělní jednání. "Vláda je tu od toho, aby chránila občany před nátlakovými skupinami. Vláda musí chránit zájmy státu před hospodářskými škodami, a pokud nějaká škoda vznikne, bude do koruny chtít vyčíslené škody od těch, kteří škodu způsobili, zaplatit," prohlásil po jednání vlády Nečas. Nárokovat kompenzace bude stát od všech zapojených odborových svazů.

Odbory se rozhodnou v neděli

Jestli stávka v pondělí bude, není zatím jasné. Odbory sice zkritizovaly rozhodnutí soudu i jednání vlády, o situaci se ale budou radit a konečné slovo řeknou až v neděli. Odbory stávku na protest proti chystaným vládním reformám vyhlásily na pondělí od 03:00. Do 16:00 by se měla zastavit městská doprava v Praze a Brně i vlaky po celé republice.

Na hlavních tazích v metropoli a na velkých silnicích měly být blokády. Městský soud v Praze stávku ale zakázal, protože nebyla ohlášená tři pracovní dny před svým začátkem.

Škody hrozící podřízeným organizacím ministerstva dopravy v případě stávky
SDŽC120 miliónů
ČD Cargo 27 miliónů
ČD osobní doprava 50 miliónů
Zdroj: Ministerstvo dopravy

Ředitelství silnic a dálnic vyčíslilo hrozbu ztráty z důvodu výpadku výběru mýta až na 20 miliónů korun.

ČTK

nahoru

Ekonomika:

Trump zvažuje nová cla na dovoz aut do USA

-

dnes 06:56 Americký prezident Donald Trump zvažuje zavedení nových...

Vláda jasná není, ale už se rodí rozpočet

-

dnes 04:45 Ačkoliv o budoucí vládě stále ještě není rozhodnuto, na...

Ministerstvo dopravy podalo rozklad kvůli mýtnému tendru

-

včera 20:30 aktualizováno Ministerstvo dopravy podalo rozklad...

Erdogan potápí tureckou liru

-

včera 17:25 Turecká lira se tento týden vůči dolaru propadla na...

Český důchodový systém ohrožuje veřejné finance, varuje Evropská komise

-

včera 14:43 Česká republika i nadále vykazuje střední riziko,...

Česko plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura

-

včera 13:22 Česká republika plní dvě ze čtyř hospodářských...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby