Ekonomika

Stávka by v dopravě přišla na 200 miliónů

obrazek

FOTO: Jaroslav Soukup, Novinky

11.6.2011 21:14 Ministerstvo dopravy vyčíslilo škody při případné pondělní stávce na více než 200 miliónů korun. O nejvíc, 120 milionů, by přišla Správa železniční a dopravní cesty. Soud stávku předběžným opatřením zakázal, za škody by proto nesly odpovědnost odbory. Premiér Petr Nečas uvedl, že pokud bude v pondělí stávka, bude na nich vláda vymáhat škody do poslední koruny. Ministr dopravy Radek Šmerda o tom následně jednal s manažery podřízených organizací, sdělil mluvčí ministerstva Jakub Ptačinský.

"Jen v oblasti železniční dopravy jsme se dostali až na číslo 197 miliónů korun. K tomu je potřeba připočítat i ztráty z mýta. Byl jsem ujištěn odpovědnými manažery všech dotčených organizací, že tyto ztráty budou po stávkujících odborech vymáhat," uvedl Šmerda. Dodal, že odborářům nabídl nedělní jednání. "Vláda je tu od toho, aby chránila občany před nátlakovými skupinami. Vláda musí chránit zájmy státu před hospodářskými škodami, a pokud nějaká škoda vznikne, bude do koruny chtít vyčíslené škody od těch, kteří škodu způsobili, zaplatit," prohlásil po jednání vlády Nečas. Nárokovat kompenzace bude stát od všech zapojených odborových svazů.

Odbory se rozhodnou v neděli

Jestli stávka v pondělí bude, není zatím jasné. Odbory sice zkritizovaly rozhodnutí soudu i jednání vlády, o situaci se ale budou radit a konečné slovo řeknou až v neděli. Odbory stávku na protest proti chystaným vládním reformám vyhlásily na pondělí od 03:00. Do 16:00 by se měla zastavit městská doprava v Praze a Brně i vlaky po celé republice.

Na hlavních tazích v metropoli a na velkých silnicích měly být blokády. Městský soud v Praze stávku ale zakázal, protože nebyla ohlášená tři pracovní dny před svým začátkem.

Škody hrozící podřízeným organizacím ministerstva dopravy v případě stávky
SDŽC120 miliónů
ČD Cargo 27 miliónů
ČD osobní doprava 50 miliónů
Zdroj: Ministerstvo dopravy

Ředitelství silnic a dálnic vyčíslilo hrozbu ztráty z důvodu výpadku výběru mýta až na 20 miliónů korun.

ČTK

nahoru

Ekonomika:

Koncern Volkswagen loni prodal rekordních 10,7 miliónu aut

-

dnes 10:26 Prodeje aut německého koncernu Volkswagen loni stouply...

Češi přestávají tolik chodit do hospod na točené pivo

-

včera 20:27 Úbytek hostů a nižší tržby pociťují od loňského...

Energizer koupí za dvě miliardy dolarů výrobu baterií Varta a Rayovac

-

včera 17:10 Výrobce baterií Energizer Holdings koupí za dvě...

Čínská agentura srazila rating USA na úroveň Peru či Kolumbie

-

včera 14:35 Čínská ratingová agentura Dagong Global Credit Rating...

Francouzská automobilka PSA loni zvýšila odbyt o 15 procent

-

včera 14:28 aktualizováno Francouzská automobilka PSA Group loni...

Plyn zlevnil i největší český těžař MND

-

včera 13:49 Po společnosti innogy oznámila zlevnění plynu také...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby