Zahraniční

Severní Korea otestovala raketu

obrazek

Severní Korea odpálila v sobotu několik testovacích střel.

FOTO: Lee Jae-Won, Reuters

8.6.2011 06:53 (aktualizováno: 8.6.2011 08:56) Minulý týden Severní Korea otestovala raketu krátkého doletu. Uvedla to ve středu jihokorejská tisková agentura Jonhap s odvoláním na nejmenovaný zpravodajský zdroj. Jde o první test severokorejské rakety krátkého doletu po 19 měsících, uvádí CNN. Jihokorejské ministerstvo obrany test nepotvrdilo.

Vylepšená střela země-vzduch KN-06 byla vypálena v polovině minulého týdne na západním pobřeží v provincii Pchjongang pukto. Nová verze má mít větší dolet.

Agentura AFP připomněla, že KLDR střely krátkého doletu vypálila naposledy v říjnu 2009. Z východního pobřeží bylo tehdy vystřeleno pět raket země-země KN-02. V červenci 2009 provedl Pchjongjang sérii testů raket krátkého doletu na východním pobřeží, kvůli nimž byl tvrdě kritizován mezinárodním společenstvím

Test ukazuje na trvající napětí na Korejském poloostrově od loňského jara, kdy zřejmě KLDR potopila jihokorejskou korvetu. Vyostřilo je ostřelování jihokorejských ostrovů u sporné námořní hranice.

Pchjongjang minulý týden pohrozil, že přetrhá všechny vazby s jihem a že použije vojenskou sílu. Tvrdil, že Jižní Korea úpěnlivě žadoní o konání rozhovorů mezi vůdci obou zemí. Soul tehdy upozornil, že Severní Korea jeho výzvu překroutila.

Severokorejská agentura KCNA pak sdělila, že KLDR nepřistoupí na žádná jednání se Soulem, pokud ji bude nutit opustit jaderný program. Jeho ukončení je podmínkou pro rozsáhlou ekonomickou pomoc a Severní Korea v uplynulých týdnech naznačovala ochotu se k jednáním o jádře vrátit.

aš, Novinky, ČTK, CNN

nahoru

Zahraniční:

Touha po svobodě přežila. Okupaci Československa připomněly i špičky EU

-

dnes 11:56 aktualizováno Touha po svobodě a demokracii přežila i...

Češi za svou zem nebojovali staletí, proto v '68 nepřišlo krveprolití, píšou v Rusku

-

dnes 11:14 aktualizováno Ruská média věnují značnou pozornost 50....

Trump se obává výpovědi před vyšetřovatelem Muellerem, raději se jí vyhne

-

dnes 09:41 Prezident Donald Trump se rozhodl zatím nevypovídat...

Rozhodnuto. Zbytek janovského mostu půjde k zemi co nejdřív

-

dnes 09:17 Příkaz ke stržení mostu v Janově, jehož zbytek začal v...

Janovský most zase podivně zní

-

dnes 07:08 Torzo zříceného dálničního mostu v Janově, v jehož...

Nová epidemie eboly v Kongu má už padesát obětí

-

dnes 06:41 Nejnovější epidemie eboly na východě Konga si vyžádala...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů