Domácí

Koaliční den D, Sněmovna dostane na stůl klíčové reformy

obrazek

Kabinet v Poslanecké sněmovně

FOTO: Petr Horník, Právo

7.6.2011 08:58 Vládní koalici čekají od úterý zásadní okamžiky, které rozhodnou o prosazení jejího programu. Začne červnová schůze Sněmovny, na níž vláda předloží klíčové reformní zákony. Změny plánuje kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) ve zdravotnictví, v sociální oblasti, občanském právu či v boji proti korupci.

Kabinet do Sněmovny předkládá předlohu, která vedle dalšího sjednocuje rodičovský příspěvek ve všech variantách na 220 000 korun či zavádí pouze dvojici dávek pro handicapované (na mobilitu a pomůcky).

Zdravotnická reforma umožní zavedení standardů zdravotní péče. Regulační poplatek by se podle předlohy měl nově platit za recept nikoliv za každou jeho položku, zároveň by si však měli lidé léky do 50 korun platit.

Předsedkyně poslaneckého klubu VV Karolína Peake s šéfem poslanců za TOP 09 a Starosty Petrem Gazdíkem

FOTO: Petr Horník, Právo

Poslanci rovněž začnou řešit nový občanský zákoník, který mění téměř půl století starou normu. Čeká je rovněž projednání zákona o veřejných zakázkách, který by měl výrazně omezit možnosti korupce

Z ekonomické oblasti by vláda ráda prosadila změny DPH. Snížená sazba by příští rok měla vzrůst z 10 na 14 procent, od roku 2013 se následně obě sazby sjednotí na 17,5 procenta.

Kauza Promopro se vrátí

Napodruhé budou poslanci jednat o změnách v podpoře stavebního spoření. Státní podpora pro stávající i nově uzavřené smlouvy by měla klesnout na 2000 korun ročně. Úsporné opatření již poslanci schválili, avšak Ústavní soud je na základě stížnosti ČSSD zrušil.

V průběhu červnové schůze by se rovněž poslanci měli vrátit k přerušené mimořádné schůzi, jejímž jediným bodem je "grilování" ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) kvůli kauze Promopro. V souvislosti s vysvětlením možného plýtvání během českého předsednictví EU by měl být vyslechnut i ministr financí  Miroslav Kalousek (TOP 09).

Koalice si musí vyjasnit svou budoucnost

Před začátkem jednání dojde i na další jednání koalice. Vládní strany se musí vypořádat se spory, které minulý týden eskaloval exministr dopravy Vít Bárta (VV) prohlášením, že jeho strana požaduje ve vládě čtyři křesla, na něž má nárok na základě koaliční smlouvy. Ve hře se znovu objevil i odchod nejmenší vládní strany z koalice.

Vít Bárta (VV)

FOTO: Petr Horník, Právo

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura v úterý ráno ve vysílání České televize uvedl, že ODS souhlasí se čtyřmi křesly pro VV, zároveň zopakoval, že vlastní ministry občanští demokraté měnit nechtějí.

Schůzka vedení koalice by se měla uskutečnit bezprostředně před zahájením jednání Sněmovny poté, co se sejdou poslanecké kluby a vedení stran. Předchozí jednání žádný zásadnější zvrat nepřinesla.

Novinky

nahoru

Domácí:

Ukrajinci mají v Česku dostávat práci rychleji

-

včera 20:00 Českým firmám i sociálním službám a zdravotnickým...

Za ničení silnic od kamiónů mohou lobbisté i zákonodárci

-

včera 18:43 Na neutěšeném stavu většiny komunikací v ČR se...

Hlasovací koalice ANO, SPD a KSČM jede dál

-

včera 17:32 aktualizováno Hlasovací mašinérie ANO, KSČM a SPD se...

Nikam neodcházím, tvrdí policejní prezident Tuhý

-

včera 17:09 Policejní prezident Tomáš Tuhý v úterý odmítl...

Byla chyba citovat zpaměti článek, který se nemůže najít, řekl Zeman

-

včera 16:01 Citovat zpaměti článek, „který se teď nemůže najít“,...

Sněmovna znovu schválila daňový řád. Je to daňový džihád, vyčetl vládě Kalousek

-

včera 15:26 aktualizováno Poslanci přehlasovali Senát a ve středu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby