Domácí

VV brzdí církevní restituce

obrazek

Karolína Peake, Kateřina Klasnová a Vít Bárta (všichni VV)

FOTO: Petr Horník , Právo

30.5.2011 11:36 (aktualizováno: 30.5.2011 16:53) Ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) počítá s tím, že vládní komise k církevním restitucím v pondělí dokončí návrh, který předá církevním zástupcům. K tomu ale zřejmě nedojde, protože zástupci Věcí veřejných stále s návrhem nejsou spokojeni.

Podle místopředsedkyně strany a Sněmovny Kateřiny Klasnové VV chtějí, aby podíl mezi naturálním a finančním narovnáním byl ještě větší ve prospěch vydávání fyzického majetku.

„Aby byl dopad na státní rozpočet co nejmenší, proto dnes nečekáme, že dojde k dohodě,“ řekla Právu Klasnová. Dodala, že dalším sporným bodem je, odkud ze státního rozpočtu by mělo být církevní vyrovnání vypláceno.

Véčkaři navrhovali, aby církevní restituce byla vyplácena ze zdanění hazardu. S tím ale nesouhlasí správce státní kasy Miroslav Kalousek (TOP 09).

Besser bude hledat další nemovitosti

Besser k výhradám VV poznamenal, že jejich představitelé z málokterého jednání odcházejí spokojeni, přesto se ale pokusí vyjít jejich požadavkům vstříc. Právu sdělil, že bude hledat ještě další majetek, který by mohl být církvím vydán namísto finanční kompenzace.

Ministr kultury byl osobně s jednáním státní komise spokojen, záleží však ještě na stanovisku církví, zda budou jejich návrhy akceptovat, doplnil Besser.

Půl v penězích, půl v majetku

Před klíčovým jednáním vládní komise s představiteli církví, uvedl člen komise Marek Benda (ODS), že by církvím mohli nabídnout zhruba polovinu majetku fyzicky. Za druhou, kterou vrátit nelze, by církve získaly peníze. Jak vysoká by suma byla, nechtěl prozradit.

Benda pouze uvedl, že návrhy připravené minulými vládami počítaly s poměrem peněz k vydávanému majetku zhruba dvě ku jedné. „Nyní bychom se měli posunout k poměru jedna ku jedné, je to zhruba půl na půl," konstatoval. Pražský arcibiskup Dominik Duka potvrdil, že návrh by měl obsahovat vyšší poměr vraceného fyzického majetku, přesný podíl ale před schůzkou neznal. Duka předpokládá, že vyrovnání bude svázáno s ukončením financování církví státem. Bylo by to průhlednější a efektivnější, soudí.

O vyrovnání s církvemi usiloval již kabinet Mirka Topolánka (ODS). Podle jeho návrhu se měla církvím navrátit asi třetina majetku zabaveného komunisty. Zbytek měla nahradit částka 83 miliard korun vyplácená po dobu 60 let, i s úroky mělo jít o 270 miliard korun. Tento návrh ale neprošel.

Oldřich Danda, Právo

nahoru

Domácí:

V zoo v Brně uhynul lední medvěd Umca

-

dnes 16:22 V brněnské zoologické zahradě v sobotu uhynul lední...

V opavském babyboxu našli holčičku zabalenou v ručníku

-

dnes 15:57 Další zachráněné dítě má „na svědomí“ babybox v Opavě....

Čunek: Trestní oznámení na mě kvůli H-Systemu? To je výborné

-

dnes 13:38 Video: aktualizováno Senátor a hejtman Zlínského kraje...

Při protestu v Dubí napadli novináře, pro podezřelé si došli těžkooděnci

-

dnes 13:21 Video: aktualizováno Zhruba 150 lidí se v sobotu sešlo...

Vobořil dostal padáka, ujali se ho Piráti

-

dnes 11:46 Piráti sice nosí nálepku strany, která chce legalizovat...

Divokým koňům, zubrům a praturům rozšířili rezervaci u Milovic

-

dnes 10:42 Divocí koně, pratuři a zubři žijící v přírodní...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů