Zahraniční

Tálibové v Pákistánu přepadli základnu, zničili letadla za milióny dolarů

Požár po výbuších na základně Mehran

ZDROJ: Reuters

23.5.2011 07:34 Bojovníci pákistánského Tálibánu přepadli v neděli v noci vojenskou základnu v Karáčí. Boje skončily až v pondělí v poledne. Dvanáct vojáků zemřelo. Útočníci drželi i několik rukojmí včetně příslušníka čínské armády a zničili množství letadel za milióny dolarů.

„Je to pomsta za mučednictví Usámy bin Ládina. Je to důkaz, že jsme stále jednotní a mocní,“ oznámil mluvčí pákistánské odnože Tálibánu Ehsanulláh Ehsan agentuře Reuters. Dodal, že útočníci mají dost jídla a munice, aby „bojovali a přežili tři dny“.

Tálibové vzali nejprve v neděli v noci útokem trojici hangárů s letadly na letecké a námořní základně Mehran. Několik vojenských letadel bylo zničeno střelami z granátometů, mezi nimi i nejméně dvě protiponorková letadla americké výroby P-3C Orion v ceně několika miliónů dolarů. Následovala bezhlavá střelba po všem živém na základně.

Požár po výbuších na základně Mehran

FOTO: Athar Hussain, Reuters

Na základnu Mehran přijíždějí přivolané posily.

FOTO: Athar Hussain, Reuters

Protiútok jednotek námořnictva na sebe nedal dlouho čekat a na základnu rovněž brzy proudily posily. „Zatlačili jsme je do jedné budovy a pokračujeme v akci s cílem útočníky zajmout nebo zabít,“ oznámil posléze ministr vnitra Rahmán Málik.

Přesto se ještě v pondělí ráno bojovalo, základnou otřásaly výbuchy a nad ní létaly vrtulníky. Obléhání armáda ukončila až kolem poledne, oznámila BBC. Útočníků bylo 15 až 20.

Je to již několikátý útok, který radikálové provedli jako odplatu za zabití teroristy Usámy bin Ládina v Pákistánu komandem USA. Naposledy tálibové zaútočili v pátek na americký konzulát v Péšávaru, přičemž zabili jednoho Pákistánce.

Ze základny stoupal ještě ráno dým.

FOTO: Athar Hussain, Reuters

rei, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Venezuelský prezident Nicolás Maduro obhájil své křeslo

-

dnes 06:13 Prezidentské volby ve Venezuele vyhrál dosavadní...

Srbsko vyhodnotí následky náletů NATO na zdraví lidí

-

včera 18:05 Srbský parlament vytvoří výbor, jehož úlohou bude...

Ozbrojené přepadení bankovních vozů v JAR. Lupiči stříleli automaty a odpalovali výbušniny

-

včera 15:03 Video: Lupiči vyzbrojení útočnými puškami Vektor R4 a...

Lincolnův cylindr má dostat prezidentskou knihovnu z dluhů

-

včera 14:42 Prezidentská knihovna 16. prezidenta USA Abrahama...

Šéf sudetských Němců ocenil smiřování s Čechy a odmítl nacionalismus

-

včera 12:12 Šéf sudetských Němců Bernd Posselt na 69. sjezdu v...

Láva z havajské sopky Kilauea pustoší pobřeží

-

včera 09:36 Video: aktualizováno Vulkán Kilauea stále více...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby