Věda a školy

Vědci natočili okamžik zrození tisíců malých chobotnic

Chobotnice karibská

15.5.2011 16:22 V akváriu Steinhart v San Francisku se biologům podařilo natočit okamžik, kdy se tisíce malých chobotnic, zatím nevyvinutých, vylíhlo z vajíček a vzneslo k hladině. K události došlo už v lednu, k jejímu zveřejnění však přispěl server Daily Mail až nyní. Celý příběh ale nemá šťastný konec.

Vědci vůbec netušili, že exemplář chobotnice karibské, jíž se podařilo snést tisíce vajec a která do akvária přicestovala teprve nedávno, je samice. Chobotnice snesla vejce nedaleko skleněné láhve, v níž nalezla svůj úkryt. Po snesení se o vejce starala zhruba tři týdny, až došlo k okamžiku vylíhnutí. Během něj se z vajíček vylouply tisíce chobotnic ve stadiu larev a vznesly se směrem k hladině, kde by se ve volné přírodě připojily k ostatnímu planktonu.

Chobotnice karibská

FOTO: fotobanka Profimedia

Video se podařilo pořídit jednomu ze zaměstnanců akvária, Richardu Rossovi. Jak uvedl, příběh narození chobotnic nemá šťastný konec a důvodem je podle něj to, že k němu došlo v zajetí. Biologové sice zpočátku krmili chobotnice ještě menšími částicemi planktonu, ale plůdek přesto brzy uhynul. Stejně skončil život i dospělé chobotnice. Podle Rosse totiž tento druh krátce po snesení vajec přestává přijímat potravu a hyne.

„Přestože se nám nepodařilo celý plůdek odchovat, část z něj, která přežila, jsme krmili ještě 26 dní. Vodopád miniaturních larev je však něco, co stěží zapomeneme,“ uvedl Ross.

coe, Novinky

nahoru

Věda a školy:

Nejsme podržtaškové, zlobí se někteří středoškoláci kvůli praxím

-

včera 11:55 Po seznámení s legislativou týkající se praktických...

Hmyzí robot českého vědce umí mávat křídly

-

včera 08:18 Video: Český vědec Matěj Karásek působící na Technické...

Solární kapuce přemění lidi ve sluneční elektrárnu

-

20.9. 17:57 Možná je solární kapuce vymyšlená studentem...

Třetina žáků zdravotnických SŠ zvažuje odchod do zahraničí, tvrdí průzkum

-

20.9. 12:19 Více než třetina žáků na středních zdravotnických...

Roste zájem o výuku češtiny

-

20.9. 11:09 Počty cizinců, kteří k nám přicházejí za prací,...

Praxe je levá ruka a teorie pravá, říká student a technický ředitel firmy v jedné osobě

-

19.9. 09:33 Už na střední škole se pozastavoval nad tím, jak...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů