Věda a školy

Vědci natočili okamžik zrození tisíců malých chobotnic

Chobotnice karibská

15.5.2011 16:22 V akváriu Steinhart v San Francisku se biologům podařilo natočit okamžik, kdy se tisíce malých chobotnic, zatím nevyvinutých, vylíhlo z vajíček a vzneslo k hladině. K události došlo už v lednu, k jejímu zveřejnění však přispěl server Daily Mail až nyní. Celý příběh ale nemá šťastný konec.

Vědci vůbec netušili, že exemplář chobotnice karibské, jíž se podařilo snést tisíce vajec a která do akvária přicestovala teprve nedávno, je samice. Chobotnice snesla vejce nedaleko skleněné láhve, v níž nalezla svůj úkryt. Po snesení se o vejce starala zhruba tři týdny, až došlo k okamžiku vylíhnutí. Během něj se z vajíček vylouply tisíce chobotnic ve stadiu larev a vznesly se směrem k hladině, kde by se ve volné přírodě připojily k ostatnímu planktonu.

Chobotnice karibská

FOTO: fotobanka Profimedia

Video se podařilo pořídit jednomu ze zaměstnanců akvária, Richardu Rossovi. Jak uvedl, příběh narození chobotnic nemá šťastný konec a důvodem je podle něj to, že k němu došlo v zajetí. Biologové sice zpočátku krmili chobotnice ještě menšími částicemi planktonu, ale plůdek přesto brzy uhynul. Stejně skončil život i dospělé chobotnice. Podle Rosse totiž tento druh krátce po snesení vajec přestává přijímat potravu a hyne.

„Přestože se nám nepodařilo celý plůdek odchovat, část z něj, která přežila, jsme krmili ještě 26 dní. Vodopád miniaturních larev je však něco, co stěží zapomeneme,“ uvedl Ross.

coe, Novinky

nahoru

Věda a školy:

Střední školy už nebudou v dotovaném programu Mléko do škol, rozhodla vláda

-

dnes 14:01 Střední školy čeká vyškrtnutí z dotovaného programu...

Přijímačky na střední potvrdily rozdíly mezi maturitními obory

-

dnes 12:56 Výsledky letošních jednotných přijímacích zkoušek na...

Astronaut Feustel se posunul na třetí místo v délce pobytu ve volném vesmíru

-

včera 18:40 Výstup do volného kosmu ze 14. června, který...

Indičtí vědci objevili novou planetu

-

17.6. 22:04 Video: Odborníkům z Indie se podařilo objevit novou...

Krutá volba Václava Krupky: buď SS, nebo koncentrák

-

17.6. 18:41 Kolem páté hodiny ranní 17. června 1942 někdo zaklepal...

Staří Inkové byli mistry v operacích lebky, přežilo přes 80 procent pacientů

-

17.6. 06:05 Operace lebky bez moderní anestezie, antibiotik a...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů