Kultura

Švankmajerův snímek Přežít svůj život získal cenu na Anifilmu

9.5.2011 13:10 Snímek Jana Švankmajera Přežít svůj život a pohádka Fimfárum - Do třetice všeho dobrého získaly hlavní ceny na Mezinárodním festivalu animovaných filmů Anifilm v Třeboni. Švankmajerův snímek uspěl v soutěži celovečerních filmů pro dospělé, Fimfárum režisérů Kristiny Dufkové, Vlasty Pospíšilové a Davida Súkupa v kategorii celovečerních filmů pro děti. Švankmajer a jeho dlouholetý producent Jaromír Kallista získali Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu.

Hlavní cenu v Mezinárodní soutěži krátkých filmů získal snímek Potápěči v dešti Priita a Olgy Pärnových z Estonska. Do zlínské filmové školy putuje cena za nejlepší film v Česko-slovenské soutěži studentských filmů, a to za snímek Věnováno tmě režisérky Soni Jelínkové.

Vysoká konkurence

"Obě poroty se na oceněných filmech jednoznačně shodly," řekl programový ředitel festivalu Petr Slavík. Loni byly v soutěži jen české a slovenské krátké a studentské filmy, letos je mezinárodní. Oba ročníky proto srovnávat nejde, poznamenal Slavík. Konkurence byla podle něj letos díky mezinárodnímu obsazení mnohem větší.

Podle Slavíka se ve filmech uplatňují stále všechny animační techniky, žádná z nich nepřevažuje. "Trend před zhruba osmi lety, kdy si všichni chtěli vyzkoušet 3D, už neplatí. Prvotní nadšení opadá a je vidět mnoho krásných filmů dělaných klasickými animačními technologiemi, byť při nich byly používány počítače," poznamenal Slavík.

Vyšší návštěvnost

Festival, který začal v úterý, nabídl divákům 250 snímků. Přehlídka loni nahradila Anifest, který se přestěhoval do Teplic. Letos na festival přišlo téměř 17 000 diváků, o několik tisíc víc než loni. Tento rok bylo více akcí a festival byl o den delší.

Anifilm letos nabídl retrospektivu Jana Švankmajera, filmy nominované na Oscara i distribuční novinky. Součástí doprovodného programu byly koncerty, animační dílny i výstava koláží ke Švankmajerově filmu Přežít svůj život. V doprovodném programu nechyběly ani oblíbené dílny animace.

ČTK

nahoru

Kultura:

Nominacím na Českého lva dominuje Bába z ledu. Šanci mají i Roden a Voříšková

-

dnes 11:36 Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vyhlásila...

Woodyho Allena se zastal Alec Baldwin: Tohle není fér

-

dnes 10:29 Poté, co se od Woodyho Allena začali distancovat herci...

RECENZE: kapela Wolf Alice se rozpínala i smršťovala

-

dnes 09:59 Britská čtveřice Wolf Alice přijela v úterý večer...

Film o autorovi Cyrana uzavřel divadlo v Plzni

-

dnes 09:01 Skoro na celý měsíc obsadili francouzští filmaři...

Nová alba: Black Rebel Motorcycle Club, Camila Cabello, Joe Satriani a The Agony

-

dnes 07:00 Čtyři zajímavá nová alba jsou aktuálně na hudebním...

Kulturní projekty s českou účastí loni dostaly z EU 249 miliónů korun

-

včera 16:15 Téměř deseti milióny eur (asi 249 milióny korun) loni...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby