Kultura

Švankmajerův snímek Přežít svůj život získal cenu na Anifilmu

9.5.2011 13:10 Snímek Jana Švankmajera Přežít svůj život a pohádka Fimfárum - Do třetice všeho dobrého získaly hlavní ceny na Mezinárodním festivalu animovaných filmů Anifilm v Třeboni. Švankmajerův snímek uspěl v soutěži celovečerních filmů pro dospělé, Fimfárum režisérů Kristiny Dufkové, Vlasty Pospíšilové a Davida Súkupa v kategorii celovečerních filmů pro děti. Švankmajer a jeho dlouholetý producent Jaromír Kallista získali Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu.

Hlavní cenu v Mezinárodní soutěži krátkých filmů získal snímek Potápěči v dešti Priita a Olgy Pärnových z Estonska. Do zlínské filmové školy putuje cena za nejlepší film v Česko-slovenské soutěži studentských filmů, a to za snímek Věnováno tmě režisérky Soni Jelínkové.

Vysoká konkurence

"Obě poroty se na oceněných filmech jednoznačně shodly," řekl programový ředitel festivalu Petr Slavík. Loni byly v soutěži jen české a slovenské krátké a studentské filmy, letos je mezinárodní. Oba ročníky proto srovnávat nejde, poznamenal Slavík. Konkurence byla podle něj letos díky mezinárodnímu obsazení mnohem větší.

Podle Slavíka se ve filmech uplatňují stále všechny animační techniky, žádná z nich nepřevažuje. "Trend před zhruba osmi lety, kdy si všichni chtěli vyzkoušet 3D, už neplatí. Prvotní nadšení opadá a je vidět mnoho krásných filmů dělaných klasickými animačními technologiemi, byť při nich byly používány počítače," poznamenal Slavík.

Vyšší návštěvnost

Festival, který začal v úterý, nabídl divákům 250 snímků. Přehlídka loni nahradila Anifest, který se přestěhoval do Teplic. Letos na festival přišlo téměř 17 000 diváků, o několik tisíc víc než loni. Tento rok bylo více akcí a festival byl o den delší.

Anifilm letos nabídl retrospektivu Jana Švankmajera, filmy nominované na Oscara i distribuční novinky. Součástí doprovodného programu byly koncerty, animační dílny i výstava koláží ke Švankmajerově filmu Přežít svůj život. V doprovodném programu nechyběly ani oblíbené dílny animace.

ČTK

nahoru

Kultura:

Zpěvačka Lenny: Velí mi srdce, ne rozum

-

dnes 07:08 Česká zpěvačka Lenny vydala před několika dny novou...

Obraz Toyen Původ pravdy se prodal za 9,4 miliónu korun

-

včera 16:36 Obraz malířky Toyen Původ pravdy se v neděli na aukci...

Víkend na Pražském jaru se soudobou hudbou

-

včera 14:48 Prvnímu festivalovému víkendu na letošním Pražském...

Neřež slaví dvacet let, s Rottrovou i Šoralovou

-

včera 14:25 Skupina Neřež vydala u příležitosti dvacátého výročí...

RECENZE: Náramnou podívanou přiživili Marpo a TroubleGang, když se zpívalo

-

včera 13:00 Všechno, co se v sobotu a čase poté na koncertě Marpa...

Skupina JCM: Přáli jsme si uctít naše hudební hrdiny

-

včera 11:02 Skupina JCM bubeníka Jona Hisemana, kytaristy a...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby