Zahraniční

Hamás souhlasí s propuštěním uneseného izraelského vojáka Šalita

obrazek

Unesený izraelský voják Gilad Šalit na nedatovaném obrázku

Reuters

9.5.2011 07:10 Radikální palestinské hnutí Hamás, které minulý týden uzavřelo dohodu se soupeřícím umírněným Fatahem, dalo najevo, že zmírní podmínky pro propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita. Ten byl unesen v roce 2006. Uvedla to televize Al–Džazíra.

Al-Džazíra uvedla, že Hamás souhlasí se základními podmínkami pro propuštění Šalita. Už to je velký krok vpřed, i když to neznamená, že bude propuštěn. Doposud všechna jednání v případu selhávala.

Egyptské zdroje izraelskému listu Ha´arec potvrdily, že Egypt, který dojednal dohodu mezi Hamásem a Fatahem [celá zpráva], také obnovil úsilí dosáhnout Šalitova propuštění. Současně ale uvedl, že žádná jednání o tomto tématu ještě zahájena nebyla.

Vysocí egyptští představitelé projevují značný optimismus ohledně možné dohody. Hamásu dali najevo, že si přejí rychle dosáhnout dohody. Egypt se snaží tlačit na hnutí, aby zmírnilo své postoje, takže by se dala dohoda uzavřít.

Gilad Šalit

zajat byl 25. června 2006, v té době mu bylo 20 let a měl hodnost desátníka. Kromě izraelského má také francouzské občanství, do jednání o jeho propuštění se proto zapojila i Evropská unie.

Hamás neumožnil pracovníkům Červeného kříže Šalita prohlédnout, nicméně uveřejnil videozáznam, který dokazuje, že mladík je stále naživu.

Pro Izraelce je Šalitovo zajetí citlivou otázkou. Všichni si přejí propuštění svého spoluobčana, nicméně jsou rozdělení v názoru, zda se tak má stát za podmínek stanovených Hamásem, tedy propuštění stovek palestinských vězňů z izraelských vězení. V nedávném průzkumu se 69 procent Izraelců vyslovilo pro přijetí dohody, zatímco 22 procent upřednostňuje zajištění bezpečnosti občanů židovského státu.

Výměnou za Šalita by byly propuštěn stovky palestinských vězňů, Hamás ale požadoval i propuštění některých radikálů, kteří stojí za atentáty.

Podle egyptských zdrojů je pravděpodobné, že Hamás zmírní postoj, protože si potřebuje vylepšit tvář před Palestinci před palestinskými volbami, navíc oslabilo vojenské křídlo hnutí, které se stavělo proti Šalitovu propuštění.

Je možná, že se o palestinských podmínkách brzo bude jednat i s Izraelem, protože do Káhiry má jet nový izraelský vyjednavač v cause Šalit, jimž je David Meidan.

Únos Gilada Šalita

Gilad Šalit byl unesen v neděli 25. července 2006. Palestinci prokopali 300 metrů dlouhý tunel pod hranicemi Izraele s pásmem Gazy u přechodu Kerem Šalom. Ústil přímo ve stanovišti Izraelských obranných sil. Skupina asi osmi Palestinců při útoku vhodila granáty do tanku a obrněného transportéru. Dva tankisty zabila, třetího, zraněného střelce tanku desátníka Gilada Šalita unesla. Při útoku také padli dva Palestinci. K útoku se přihlásily tři radikální skupiny - ozbrojená složka Hamásu Brigády mučedníků Izzuddína Kásama, levicové Výbory lidového odporu a málo známá Islámská armáda.

Novinky, Ha´arec

nahoru

Zahraniční:

Sýrie si podle Pentagonu uchovala schopnost provádět chemické útoky

-

dnes 21:13 Sýrie bude mít nadále omezenou schopnost provádět...

Německo přijme dalších 10 tisíc uprchlíků, aby předešlo pašeráky

-

dnes 20:49 Německo přijme v rámci přesidlovacího programu Evropské...

Do domu v Texasu narazil vůz a poškodil plynové potrubí, kamera zachytila explozi

-

dnes 20:10 Video: Texaská policie ve středu zveřejnila záběry...

Ve Vatikánu byly vyzdviženy ostatky kardinála Berana k repatriaci

-

dnes 19:17 Z baziliky sv. Petra ve Vatikánu byly dnes vyzdviženy...

Dárek Moskvě. Rusové si ze Sýrie odvezli dvě západní rakety, které při úderu nevybuchly

-

dnes 19:07 Dvě střely s plochou dráhou letu, které při sobotním...

Český skialpinista zahynul po pádu ze 300metrové výšky v Tatrách

-

dnes 17:51 Českého skialpinistu ve Vysokých Tatrách pravděpodobně...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby