Domácí

Nečas: Zvýšení DPH zvedne ceny potravin méně než o čtyři procenta

obrazek

Premiér Petr Nečas s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem

FOTO: Petr Hloušek, Právo

5.5.2011 16:43 Premiér Petr Nečas (ODS) čelil ve čtvrtek interpelacím ze strany opozice a mimo jiné vysvětloval, že zvýšení dolní sazby DPH o čtyři procentní body nemusí rovnou vést ke stejnému zvýšení cen potravin. Podle něj se opatření ve zvýšení cen projeví maximálně jedním procentním bodem.

Nečas tak reagoval na interpelaci poslance Miroslava Váni (ČSSD), který prohlásil, že vláda zvyšuje ceny potravin, bere matkám mateřskou a zvyšuje věk odchodu do důchodu a na závěr se zeptal, jestli je Nečas s prací své vlády spokojen.

„Žádná vláda nemá možnost určovat ceny potravin, ty určuje trh. Vám ale asi šlo o zvýšení dolní sazby DPH,“ opáčil šéf vlády. Zvýšení sazby z 10 procent na 14 však podle něj nemusí nutně vést i k obdobnému zvednutí cen potravin a odkázal při tom na příklad z roku 2007, kdy se snížená hladina sazby zvyšovala z pěti na devět procent.

„V žádném případě to nevedlo ke zvýšení cen o čtyři procenta, zvedly se o 0,6 procenta. Při zvýšení z deseti na 14 procent by neměl ten vliv být jiný a věřím, že ten vzrůst cen zůstane pod jedním procentním bodem,“ řekl Nečas ve Sněmovně.

"Litanie na důchodový věk už jsme tu měli"

Poté Váňu opravil v případě mateřské, protože vláda s výší podpory v mateřství nemanipuluje. „Pokud si tedy pan Váňa neplete mateřskou s porodným, ale to je dokonce součástí jiného systému,“ poznamenal Nečas.

Ke zvyšování věku do důchodu pak uvedl, že nejednou slyšel v parlamentu „litanie“ ze strany soc. dem., jak ošklivé je zvedání penzijní hranice a že ji pak opět sníží. „Sociální demokraté to nikdy neudělali, ve skutečnosti se tiše radují, že tento nepopulární krok nemusí dělat sami, protože ví, že je nutný,“ dodal Nečas.

jim, Novinky

nahoru

Domácí:

Stát odstartoval stavbu obchvatu Frýdku-Místku, v provozu má být za 44 měsíců

-

dnes 16:28 Nejpozději počátkem roku 2022 by se měli řidiči svézt...

Šlechtová: Zakázku na radary prověřuje Vojenská policie

-

dnes 15:55 aktualizováno V souvislosti se zakázkou na mobilní...

Šéf chlebské zoo se omluvil za rasistický výrok o vévodkyni Meghan

-

dnes 15:18 Člen nymburské oblastní rady ODS a ředitel zoologické...

Rodiče chtěli pojmenovat syna Thymian, v boji s justicí je podpořil Ústavní soud

-

dnes 15:07 S neobvyklou žádostí dorazili v roce 2012 na matriku ve...

Češi ze světových politiků nejvíce věří Zemanovi

-

dnes 14:50 Nejvyšší důvěře mezi vybranými světovými politiky se u...

Jak mluvit o vládě v zahraničí? Piráti připravili kvůli Babišovi další kuchařku

-

dnes 14:39 S nadsázkou si Piráti znovu rýpli do premiéra Andreje...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby