Žena

Průjem může signalizovat vážnou nemoc

obrazek

Trvají-li obtíže déle než dva týdny, jedná se o chronický průjem, který může signalizovat vážnou nemoc.

Profimedia.cz

5.5.2011 07:29 Průjem. Vyčerpávající onemocnění, při němž trávíte hodiny na toaletě, sžírají vás křeče v břiše a k tomu na vás sedá horečka, poznal asi každý. Běhavka, jak se průjmu lidově říká, má totiž nespočet příčin. Někdy následuje potom, co sníte něco nevhodného, jindy ale může signalizovat vážnější nemoc.

Při průjmovém onemocnění dochází k podráždění trávíiího traktu, což způsobí zrychlení pohybu střev. Ta nejsou schopna vstřebat tekutiny, které jsou obsažené ve strávené potravě a přebytky vyloučí ven.

Podle délky trvání obtíží a příčin se průjem dělí na akutní a chronický. Akutní průjmové onemocnění přichází náhle, ale rychle odezní (trvá maximálně 14 dní). Obvykle jej způsobují viry a bakterie. Někdy ovšem může být příčinou i výskyt parazitů v těle.

Viry, jež mají na svědomí třetinu onemocnění, způsobují průjem u všech osob bez ohledu na věk. Vyskytují se ale hlavně u dětí, přičemž u těch nejmenších způsobují obtíže nejčastěji rotaviry. Druhou nejohroženější skupinou jsou starší lidé. Viry pronikají do buněk v tlustém či tenkém střevě, kde se množí a brání správnému vstřebávání tekutin.

Bakterie způsobí průjem tehdy, dostanou-li se do zažívacího ústrojí. Tam napadnou buňky, ve kterých mohou způsobit zánět. Způsobů, jak dochází k tomuto typu, je hned několik:

Pro bakteriální průjmy je typický náhlý nástup onemocnění. Provázet je může horečka, slabost, zvracení, bolesti břicha. Někdy se může ve stolici vyskytnout i krev.

Právě bakteriální průjem často potkává turisty v zahraničí a exotických zemích. Nevyhne se vám ale ani doma. Zdrojem nákazy je nejčastěji nevhodná strava (příliš tučná či kořeněná), málo tepelně upravené maso, kontaminovaný led atp.

Dlouhodobý průjem může signalizovat rakovinu

Příčinou dlouhodobého průjmu bývá nejčastěji tzv. dráždivý tračník, který se projevuje poruchami vyprazdňování. Nemocní tudíž trpí zácpou nebo průjmem. Pakliže průjem trvá déle než dva týdny, měli byste zpozornět. Dlouhodobé střevní potíže mohou signalizovat vážná onemocnění, například rakovinu tlustého střeva a konečníku, alergii na lepek, cukrovku a mnoho dalších.

Chronickým průjmem ale mohou trpět i pacienti s Crohnovou nemocí či lidé po operaci žaludku, střeva či žlučníku. Způsobit jej mohou i některé léky.

Kdy se obrátit na lékaře

Průjem není radno podceňovat. Na lékaře se obraťte vždy, pokud:

Průjmy mohou způsobit dehydrataci, úbytek důležitých minerálů (například nedostatek draslíku může vést k poruchám srdečního rytmu a u starších osob až k cévní mozkové příhodě), významný úbytek na váze až podvýživu.

Jak na běhavku

Většina pacientů řeší zpočátku průjem samoléčbou. Přitom je důležité dodržovat režimová opatření:

Léčbu průjmů je možné řešit i prostřednictvím volně prodejných léků. "Protože není často známa příčina onemocnění, tedy není zřejmé, zda se jedná o průjem virový nebo bakteriální, je vhodné vybrat pro pacienta takovou léčbu, která funguje na všechny typy průjmu," radí Marek Beneš z Kliniky hepatogastroenterologie IKEM.

"Je vhodné použít přípravky, které působí na přírodní bázi, dokážou navázat toxické látky, nezrychlují ani nezpomalují trávení, mají minimální nežádoucí účinky, protože se nevstřebávají. Léčivé přípravky by však neměly barvit stolici. Krev ve stolici totiž může upozornit na vážnější onemocnění."

Jak předcházet průjmu

1. Dodržujte základní hygienické zásady. Dbejte na mytí rukou, zvláště po použití toalety, MHD nebo po nakupování.

 

2. Ovoce a zeleninu, kterou není možné oloupat, před konzumací pečlivě omyjte.

 

3. Vejce a veškeré produkty z nich pečlivě tepelně upravte. Sami doma nepřipravujte jídla ze syrových vajec, například zmrzlinu nebo vaječný koňak.

 

4. Na porcování masa použijte jeden nůž a jedno prkénko, na kterém pak rozhodně nekrájejte jiné potraviny. Během manipulace se syrovým masem se nedotýkejte například sklenice s pitím nebo dětských hraček. Utěrky potřísněné krví co nejdříve vyperte.

 

5. Maso nerozmrazujte v mikrovlnné troubě, ale vyndejte jej s dostatečným předstihem a nechejte rozmrznout při pokojové teplotě.

 

6. V létě se vyhýbejte stánkům s rychlým občerstvením, ve kterých nemáte zaručenu čerstvost a nezávadnost použitých potravin. 

 

hu, Novinky

nahoru

Žena:

Manželství aneb Škola života

-

včera 13:50 Pro někoho jde o významný posun vztahu, pro jiného je...

Miřenka Čechová: Čas, kdy jsme jeden s druhým, se bohužel stále zmenšuje

-

včera 09:11 Patří k úspěšným třicátníkům, pro které je svět za...

Umělkyně tvoří obrazy pomocí nalíčených rtů

-

23.2. 12:10 Obrazem: Nebaví vás chodit do muzeí a obrazy vám...

Luxusní kabelky podle poslední módy

-

23.2. 11:05 Obrazem: Právě probíhající týden módy v Londýně je...

Česká kuchyně se opět dostává do módy

-

23.2. 10:05 Před pár lety jsem zaznamenala pozoruhodný úkaz. I...

Nejlepší sex ve dvaceti či třiceti? Ne, až po šedesátce, tvrdí průzkum

-

23.2. 08:42 Máte pocit, že po šedesátce život končí? Pak vězte, že...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby