Žena

Odhalené zubní krčky mohou vést až k vypadávání chrupu

obrazek

Nepravidelná či nedbalá péče o chrup může být příčinou častých zubních kazů nebo také nepříjemného odhalování zubních krčků.

Profimedia.cz

4.5.2011 07:22 Dokonalý chrup je přínosný nejen z hlediska zdravotního, ale také estetického. Ošklivými a neudržovanými zuby asi těžko někoho oslníte. Bohužel, co se týče kvality a péče o chrup v naší republice, není se zrovna čím chlubit. S tím je spojeno i mnoho zdravotních komplikací.

Za velkou většinu problémů se zuby může špatná nebo nedostatečná ústní hygiena. Mnozí mohou namítnout, že si přece zuby pravidelně čistí. I v tom se dá ale podle odborníků nadělat mnoho chyb.

Především nejde tak o rychlost, jako o kvalitu samotného čištění. Dvou až tříminutové čištění zubů může někomu připadat dostatečné, pokud to ale děláte špatně, není vám ani delší doba moc platná.

Pokud si nejste jisti, jak má takové správné čištění vypadat, rozhodně se nestyďte a zeptejte se vašeho lékaře.

Správné čištění zubů může zabrat až deset minut Zdroj: Stream.cz

 

Když nás zlobí odhalené zubní krčky

V případě, že si zuby čistíme nedostatečně, je otázkou času, kdy se objeví nějaké komplikace. Po nejrozšířenějším onemocnění dutiny ústní, kterým je zubní kaz, je velmi častým neduhem odhalování zubních krčků. I tento stav je způsobován nedostatečnou ústní hygienou, kvůli které se v ústech tvoří nejen nepříjemný zubní plak, ale také zubní kámen.

Postižené dásně poznáme podle výraznějšího zčervenání, jsou také náchylnější na vnější vlivy (studené, kyselé apod.). Časem se začnou takto postižené dásně stahovat z okraje zubů, čímž se odhalují právě zubní krčky.

Pokud se takový stav nebude delší dobu řešit, může dojít až k vypadnutí postiženého zubu.

Co pomáhá na citlivé zuby

Pokud už se dostanete do fáze, kdy máte citlivé zuby nebo už se vám začínají krčky odhalovat, je obzvláště důležité čistit zuby velmi šetrně. V takovém případě je vhodné používat kartáček s velmi jemnými štětinami a je potřeba vybrat i správnou zubní pastu s fluoridem (např. pasty z řady BioRepair na citlivé zuby, vhodné jsou i pasty Elmex, Sensodyne a další).

V případě citlivých zubů či odhalených zubních krčků jsou vhodné i dentální gely (Citrovital, Herbadent Parodontol, Parontal F5aj.).

Jak na zdravé zuby a dásně

Nejlepší prevencí je pravidelné a správné čištění zubů, ale také pravidelné návštěvy zubaře. Podle průzkumů navštěvuje zubaře pravidelně dvakrát do roka zhruba polovina naší populace, a to především děti do 10 let a mladí lidé do 20 let. Lidé do padesáti let navštěvují zubaře většinou pouze jednou ročně, naopak starší 50 let až třikrát ročně.

I tak by se ale tyto údaje daly zlepšovat. Je lepší dříve vkládat snahu do prevence, než později utrácet nemalé finance za umělý chrup či náročné zákroky.

bok, Novinky

nahoru

Žena:

Plavkový speciál pro rok 2018 - vyberte si trendy model podle postavy

-

včera 11:10 Video: Letošní skok ze zimy rovnou do léta nás...

Tajemství domácí pedikúry

-

včera 10:05 Péče o chodidla a nehty na nohou by měla být...

Hledám vhodného partnera aneb Co je pro single jedince důležitější než vzhled

-

včera 08:42 V určité životní etapě hledá každý člověk vhodného...

Jak shodit před svatbou podle Gabriely Peacock, výživové poradkyně prince Harryho

-

včera 07:19 Plánujete svatbu a chcete v tento krásný den vypadat...

Nejkrásnější róby z letošního filmového festivalu v Cannes

-

21.5. 13:20 Obrazem: Francouzské letovisko Cannes se ve dnech 8....

Šatníkové kóma aneb Proč dokola nosíme stále stejné věci

-

21.5. 10:05 Šatníkové kóma je téma, které se dotýká většiny z nás....Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby