Věda a školy

Na obloze zazáří šest planet

obrazek

Země v pohledu od Marsu

Profimedia.cz

29.4.2011 21:11 Spektakulární podívaná se nabízí počínaje sobotním ránem všem, kdo se krátce před východem slunce zahledí na oblohu. Při dobré viditelnosti a z vyvýšeného místa bude možné spatřit devět těles naší sluneční soustavy, sedm z toho pouhým okem. Nebeské divadlo bude viditelné ještě nejméně celý květen.

Jen několik stupňů vpravo od místa, kde vychází slunce, svítí těsně nad obzorem Jupiter, druhá nejjasnější planeta. Slabá tečka nad ním je načervenalý Mars, pár stupňů vpravo pak nejjasnější objekt oblohy, Venuše.  V polovině vzdálenosti mezi Jupiterem a Venuší se nachází Merkur. Srpek dorůstajícího Měsíce bude v neděli těsně nad Venuší, v sobotu nad Marsem.

Tyto čtyři planety lze pozorovat prostým okem: Merkur, Venuši, Mars a Jupiter. Pátou je naše vlastní planeta Země, šestým objektem Měsíc a sedmým Slunce.

Najít osmý objekt, Uran, už bude možné jen pomocí dalekohledu - vzdálená obří planeta je vpravo od Venuše o jedno zorné pole dalekohledu. Konečně devátým objektem je Neptun, ještě o dalších asi 40 stupňů vpravo k severu, už vysoko nad horizontem, v souhvězdí Vodnáře. Do úplné planetární přehlídky už chybí jen Saturn, ale ten je v jiné části oblohy. Pluto už mezi planety nepatří.

Seřazení planet do jedné linie berou astrologové jako znamení velkých katastrof. Podobný úkaz se má podle nich opakovat 21. 12. příštího roku, kdy má podle některých „proroků“ nastat konec světa. Podle astronomů se ale není čeho bát - příští rok se planety na nebi vůbec neseřadí.

Alexandr Petrželka, Právo

nahoru

Věda a školy:

Udržet soustředěnost žáků není snadné

-

dnes 11:18 S úspěchy žáků ve škole a obecně ve vzdělávacím procesu...

Výchovné ústavy nemají podle inspekce dost specialistů pro práci s dětmi

-

včera 15:45 Zařízení péče o děti nemají dostatečný počet...

Univerzita Palackého bude vyučovat rozvojová studia. Zájem je z celého světa

-

včera 13:06 Olomoucká Univerzita Palackého (UP) uvítá na podzim...

Neuron ocenil vědce do čtyřiceti let

-

včera 11:58 Za přínos světové vědě ocenil ve středu večer Nadační...

Molekulární kondom aneb Nová antikoncepce bez vedlejších účinků

-

24.5. 20:33 Dvě chemické látky, které se běžně nalézají v divoce...

Den s fyzikou na Západočeské univerzitě představí mlžnou komoru i levitaci

-

24.5. 15:04 Mnoho pokusů čeká na návštěvníky Dne s fyzikou, který...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby