Věda a školy

Na obloze zazáří šest planet

obrazek

Země v pohledu od Marsu

Profimedia.cz

29.4.2011 21:11 Spektakulární podívaná se nabízí počínaje sobotním ránem všem, kdo se krátce před východem slunce zahledí na oblohu. Při dobré viditelnosti a z vyvýšeného místa bude možné spatřit devět těles naší sluneční soustavy, sedm z toho pouhým okem. Nebeské divadlo bude viditelné ještě nejméně celý květen.

Jen několik stupňů vpravo od místa, kde vychází slunce, svítí těsně nad obzorem Jupiter, druhá nejjasnější planeta. Slabá tečka nad ním je načervenalý Mars, pár stupňů vpravo pak nejjasnější objekt oblohy, Venuše.  V polovině vzdálenosti mezi Jupiterem a Venuší se nachází Merkur. Srpek dorůstajícího Měsíce bude v neděli těsně nad Venuší, v sobotu nad Marsem.

Tyto čtyři planety lze pozorovat prostým okem: Merkur, Venuši, Mars a Jupiter. Pátou je naše vlastní planeta Země, šestým objektem Měsíc a sedmým Slunce.

Najít osmý objekt, Uran, už bude možné jen pomocí dalekohledu - vzdálená obří planeta je vpravo od Venuše o jedno zorné pole dalekohledu. Konečně devátým objektem je Neptun, ještě o dalších asi 40 stupňů vpravo k severu, už vysoko nad horizontem, v souhvězdí Vodnáře. Do úplné planetární přehlídky už chybí jen Saturn, ale ten je v jiné části oblohy. Pluto už mezi planety nepatří.

Seřazení planet do jedné linie berou astrologové jako znamení velkých katastrof. Podobný úkaz se má podle nich opakovat 21. 12. příštího roku, kdy má podle některých „proroků“ nastat konec světa. Podle astronomů se ale není čeho bát - příští rok se planety na nebi vůbec neseřadí.

Alexandr Petrželka, Právo

nahoru

Věda a školy:

JAMU v Brně slaví 70 let, osobnost Leoše Janáčka stále inspiruje

-

dnes 11:37 Janáčkova akademie múzických umění (JAMU) zahájila v...

Pankráčtí vězni se učí právo

-

dnes 11:13 Právnická fakulta Univerzity Karlovy se rozhodla...

NASA: Množství ledu v Arktidě je na rekordním zimním minimu

-

včera 18:37 Video: Rozloha mořského ledu v Severním ledovém oceánu...

Brněnská technika otevře laboratoře 3D tisku středoškolákům a jejich učitelům

-

včera 15:59 Základní dovednosti 3D modelování a využívání tohoto...

Vědci zpochybnili strom života dinosaurů, prý zde byli o 10 miliónů let dříve

-

včera 15:03 Vědci v novém vydání časopisu Nature zpochybnili přes...

Odpůrci převažují, většina lidí však inkluzi plošně neodmítá

-

včera 13:58 Jaké jsou skutečné postoje veřejnosti k inkluzi? Z...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby