AutoMoto

Klimatizaci nechte před letní sezónou zkontrolovat

29.4.2011 10:44 Klimatizace se stala běžným vybavením i levnějších automobilů. Tento prostředek, který i v horkém létě zajistí příjemnou teplotu, je však třeba pravidelně kontrolovat. Ideálně před letní sezónou.

Klimatizace se musí pravidelně kontrolovat, ideálně jednou ročně. Kabinové filtry se zanášejí mikroorganismy a plísněmi, takže je nutná jejich každoroční výměna. Jednou ročně nebo nejpozději jednou za dva roky je nutné nechat v servisu zkontrolovat (a případně doplnit) chladící médium.

Celková kontrola s doplněním chladícího média a výměnou filtru trvá zhruba 40 minut až hodinu a vyjde zhruba na 700 korun. Dezinfekce výparníku a ventilačního rozvodu přijde cca na 200 korun a stejně drahá je i výměna pouze pylového filtru (cena se může lišit dle jednotlivých automobilů).

Jak správně používat klimatizaci, aby neškodila lidskému organismu

Aby klimatizace fungovala co nejdéle, je dobré ji zhruba pět minut před koncem jízdy vypnout. Vlhké prostředí v okolí výparníku se rychleji vysuší a sníží se tak riziko vniku bakterií a houbovitých plísní. Vypnutí pět minut před koncem jízdy je mimochodem lepší také pro organismus - lépe se pak vypořádá s teplotním šokem.

Princip klimatizace
Klimatizace, anglicky Air Condition (AC). Klimatizační systém přivádí do kabiny ochlazený vzduch. Vzduch je buď z venku čerstvý, nebo je ochlazován (při zapnuté recirkulaci) vzduch z kabiny pro cestující.
Chladicí médium klimatizace v automobilech je plyn a funguje jako transportní prostředek pro odvod tepla. Od roku 1995 se smí používat pouze prostředek s označením R 134a. Tato látka je v kapalném skupenství bezbarvá jako voda, ve skupenství plynném není viditelná.
R 134a je vlastně chemické spojení fluoru, uhlíku a vodíku. Neobsahuje žádné atomy chloru, jako v minulosti u media s označením R 12. Medium R 12 nepříznivě působilo na ozónovou vrstvu zemské atmosféry a bylo zakázáno.

Aktuální nabídku nových i ojetých vozů najdete na Sauto.cz.
Martin Žemlička, Novinky

nahoru

AutoMoto:

Nový Volkswagen Golf se začne vyrábět v červnu 2019

-

dnes 14:42 Od roku 1974 se celosvětově prodalo více než 35 miliónů...

Zákaz odbočení bicyklům kromě stavebních? Matoucí značka má jednoduché vysvětlení

-

dnes 14:08 Občas člověk na silnicích uvidí dopravní značku, jejímž...

Takhle lze oklamat hlídače jízdy v pruzích v drahé Tesle. V levné Kie nikoliv

-

včera 11:05 Ošálit autopilota se pokusil americký majitel Tesly...

Výborné auto s jednou zásadní chybou. Test Subaru Impreza

-

19.1. 17:11 Obrazem: Subaru Impreza se po delší odmlce vrací na...

Mladík dováděl s Lamborghini Huracán v blátě. Ucpal chladiče

-

19.1. 16:10 Většina majitelů supersportů má soudnost a do bláta...

Citroën nahradí modely C5 a C6 jedním autem. Hlavním tahákem bude komfort

-

19.1. 15:52 Francouzská automobilka Citroën pracuje na náhradě...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby