Ekonomika

Evropská komise neuzná Česku pomazánkové máslo

obrazek

České pomazánkové máslo je Evropské komisi dlouhodobě trnem v oku.

FOTO: Martin Štěrba, ČTK

28.4.2011 14:25 (aktualizováno: 28.4.2011 16:30) Evropská komise rozhodla, že pomazánkové máslo neuzná jako zaručenou tradiční specialitu. Jde o vůbec první českou žádost od vstupu do Evropské unie, která u Evropské komise narazila na odmítavý postoj, jak uvedl europoslanec Jan Březina, který se ochranou českých výrobků dlouhodobě zabývá.

Podle Evropské komise je označení pomazánkové máslo klamavé a jako takové nemůže být chráněno jako zaručená tradiční specialita. Bruselským úředníkům vadí, že pomazánkové máslo obsahuje jen 31 % mléčného tuku, zatímco podle evropského předpisu má máslo obsahovat minimálně 80 % mléčného tuku.

České předpisy nicméně dovolují používat označení pomazánkové máslo pro výrobky, které obsahují alespoň 31 % mléčných tuků. Podle Bruselu by však takové produkty měly nést označení "roztíratelný tuk".

Pomazánkové máslo má v Česku dlouhou tradici. Ilustrační foto

FOTO: Pro Novinky Věra Stryjová, Novinky

Evropská komise se rovněž obává, že používání označení pomazánkové máslo může mást spotřebitele v různých členských státech EU. Pojem máslo se totiž ve stejném významu jako v češtině používá i v polštině, slovenštině, slovinštině a bulharštině.

„Z provedených průzkumů vyplývá, že jak čeští spotřebitelé, tak třeba i slovenští nebo polští si pomazánkové máslo oblíbili a kupují si je právě kvůli jeho charakteristickým vlastnostem," kontruje bruselskému argumentu Březina.

Diskriminace ze strany Bruselu

„Chceme zachovat označení, na které jsou spotřebitelé zvyklí už desítky let; pro zákazníka je to pojem, pro výrobce zavedená marketingová značka. Česká republika podporuje výrobu tradičních výrobků, a proto i nadále považuje za oprávněné užívat pro tradiční výrobek tradiční název,“ říká ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS) s tím, že uznání označení se má týkat jenom českého trhu.

Podle Fuksy jsou čeští výrobci „pomazánkového másla“ diskriminováni oproti výrobcům, jejichž výrobky používají tradiční označení na základě výjimek přijatých před rokem 2006 podle příslušných evropských právních norem. Taková výjimka platí podle ministra například pro některé britské, dva německé a jeden španělský produkt.

Pomazánkové máslo je tradiční českou pochutinou, stejně jako třeba olomoucké syrečky nebo tuzemský rum, a letos oslavilo své třicáté narozeniny.

pit, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Penta přemlouvá drobné akcionáře Fortuny, za odprodej akcií přidá peníze

-

dnes 17:50 aktualizováno Skupina Penta prostřednictvím dceřiné...

Evropská komise má spadeno na elektronické cigarety

-

dnes 17:44 EU zatím nezakázala elektronické cigarety, nicméně jde...

Ministerstvo dopravy slibuje zavést jednotné jízdné na železnici

-

dnes 17:03 Cestující na železnici by od konce roku 2019 mohli...

Stát může stavět jaderné bloky podstatně levněji, říká šéf ČEZ Beneš

-

dnes 15:26 Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro...

Vítkovice vyvíjejí plnicí stanici pro lokomotivu na vodík

-

dnes 11:48 Do vývoje plnicí stanice na vodík se pustila...

ČOI rozdala za předváděcí akce pokuty za 7,5 miliónu

-

dnes 10:32 Česká obchodní inspekce (ČOI) uložila v prvním...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby