AutoMoto

V Česku se zrodil nejsilnější motocykl světa

obrazek

Šestiválec Midalu byl obdivován v pátek odpoledne v místě svého zrodu v Ústí nad Orlicí.

FOTO: Zdeněk Seiner, Právo

15.4.2011 19:47 Nejsilnější motocykl světa vznikl v malé nenápadné továrničce FPOS v Ústí nad Orlicí. V ocelovém rámu sedí motor, nad kterým hekne v úžasu každý motorkář této planety. Čtyřdobý šestiválec chlazený kapalinou má objem téměř 2,5 litru. Motor má elektronické vstřikování, převodovka šest stupňů, spojka 12 lamel, rám byl vyroben z příhradové oceli, z kompozitních materiálů je jenom nádrž.

Proto taky motorka, u které není ani udána maximální rychlost (takové údaje není třeba, protože maxima na silnici prostě dosáhnout nelze), váží 270 kilogramů.

Jen pro zajímavost: na brzdě motor dosáhl výkon 240 koňských sil (téměř 180 kW). Při přepočtu na hmotnost je to až strašná energie. Druhé tak silné monstrum, ani dvoukolové ani dvoustopé, na silnicích této planety k vidění není.

Šestiválec Midalu byl obdivován v pátek odpoledne v místě svého zrodu v Ústí nad Orlicí.

FOTO: Zdeněk Seiner, Právo

Svůj klukovský sen si tak splnil Miroslav Felgr, majitel malé orlickoústecké továrny. Na jeho naplnění začal pracovat v roce 2002, v roce 2007 byl hotov motor, 2009 byl vyroben rám. Rok 2010 byl rokem úprav, dolaďování detailů a testování.

V letošním roce se stroj, který má zatím obchodně nelákající jméno FGR Midalu, postupně objevuje na různých prestižních výstavách. V příštím roce by mělo být vyrobeno šest kusů motocyklů se silou raketoplánu.

Šestiválec Midalu byl obdivován v pátek odpoledne v místě svého zrodu v Ústí nad Orlicí.

FOTO: Zdeněk Seiner, Právo

„Snad jsme dokázali, že u nás pořád platí to pravidlo o zlatých českých ručičkách a v Čechách je možné úplně všechno. Naše společnost je klasickou rodinnou firmou, kterou vedu já se svými syny Lubošem a Michalem, máme kolem třiceti zaměstnanců a snažíme se naplňovat svou vizi, která zdaleka není jen o motocyklech,“ řekl při premiéře stroje šedesátiletý Felgr. Drtivá většina součástek je vyrobena v Česku, konstruktéři motoru a rámu jsou také Češi.

Aktuální nabídku nových i ojetých motorek najdete na Smoto.cz.
Zdeněk Seiner, Právo

nahoru

AutoMoto:

Harry s Meghan se odvezli v legendárním jaguaru, měl však zvláštní značku i motor

-

včera 19:52 Video: Svatba britského prince Harryho a americké...

Křižník se špičkovým podvozkem. Test Lexusu LS 500h

-

včera 10:27 Obrazem: Lexus LS 500h možná na papíře neoslní...

Mazda zase zvětšuje motory

-

včera 08:01 Japonská automobilka Mazda jde zcela proti všem...

Bezklíčové startování aut v USA zabíjí, tvrdí americký list

-

19.5. 10:27 Nejméně 28 lidí se od roku 2006 otrávilo oxidem...

Pekelný stroj pro fanoušky terénu od značky Brabus

-

19.5. 08:01 Video: Většina pravověrných milovníků off roadů by...

Německý soud zpřesnil podmínky zákazu vjezdu dieselových aut

-

18.5. 23:06 Německý Spolkový správní soud v pátek zpřesnil...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby