Ekonomika

Mohutné výdaje na informační technologie mizí bez užitku

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

13.4.2011 23:00 Zakázky z oblasti informačních a telekomunikačních technologií jsou ve státní a soukromé sféře zbytečně předražené. Zhruba 30 až 35 procent vynaložených finančních prostředků přináší nulový či jen zanedbatelný efekt. Vyplývá to z analýzy ICT projektů za poslední tři roky, které realizoval tým soudních znalců a IT expertů poradenské společnosti Apogeo Group.

Jak z průzkumu vyplynulo, na vině jsou nejčastěji (25 %) nedostatečné analýzy projektu, které neřeší problém. „Hned v závěsu je chybné zadání projektu (18 %), které poptává neadekvátní řešení,“ připomněl soudní znalec v oblasti informačních technologií Ivan Janoušek ze znaleckého ústavu Apogeo Esteem.

Podle Janouška nemusí být důvodem korupce, ale alibismus úředníků a jejich snaha být za každou cenu krytý. „Poptávané řešení proto raději předimenzují nebo z neznalosti zvolí nevhodnou strategii,“ doplnil Janoušek. Důsledkem jsou pak podle Janouška předražené projekty, které mnohdy ani neplní svou očekávanou funkci či jsou v době dokončení již zastaralé.

Peníze stojí i špatně sepsané smlouvy

Další „černou dírou“ na peníze jsou špatně sepsané smlouvy, které dávají zbytečný prostor různým dodatkům prodražujícím celý projekt: „Opět to nemusí být důsledek korupce, ale chybně koncipované smlouvy. Ty totiž sepisují většinou právníci, kteří nejsou odborníci na IT. Dodavatelé pak mohou ze státu tahat peníze kvůli nejasným formulacím ve smlouvě,“ je přesvědčen Janoušek.

Soukromý sektor je sice schopen si své investice lépe ohlídat, ale i tam dochází často k mrhání. „Viníkem prodražení je nejčastěji podcenění strategie a důsledné analýzy projektu. Klienti se mnohdy při revizi smluv diví, k čemu se vlastně zavázali a co ze smlouvy, kterou navrhl dodavatel, vlastně vyplývá,“ zakončil Janoušek s tím, že mnoho manažerů navíc podléhá klamu, že nový informační systém jim vyřeší špatný systém řízení firmy.

pit, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Nissan testuje sdílení jízd v samořízených vozech. Chce konkurovat Uberu

-

včera 16:43 Japonská automobilka Nissan Motor Co v pátek...

Část Čechů bohatne, luxus jede

-

23.2. 19:25 Ačkoliv je každý desátý Čech podle statistiků v...

ČEZ podepsal smlouvu o prodeji bulharských aktiv

-

23.2. 18:13 aktualizováno Energetická skupina ČEZ v pátek...

Developer dostal pokutu 300 tisíc za poškození přírody v Krkonoších

-

23.2. 15:27 Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila...

Prodej ČEZ v Bulharsku stál hlavu tamní ministryni energetiky

-

23.2. 13:57 aktualizováno Bulharská ministryně energetiky...

Čínská vláda převzala kontrolu nad obří pojišťovnou. Šéfa obvinila

-

23.2. 13:07 Čínská vláda převzala kontrolu nad společností Anbang...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby