Žena

Miminka obézních žen jsou náchylnější k úmrtí

obrazek

Při studii se ukázalo, že 16 z 1000 dětí obézních matek zemřelo ve stádiu plodu nebo kojence.

Profimedia.cz

12.4.2011 10:24 Obezita neohrožuje jen zdraví žen, ale také jejich potomků. Miminka obézních matek mají totiž až dvakrát vyšší pravděpodobnost, že zemřou ještě v děloze nebo do jednoho roku svého života.

Vědci z Newcastle University zkoumali na 40 tisíc těhotenství a zjistili, že největší nebezpečí úmrtí dítěte hrozí u žen, které mají v raném těhotenství index tělesné hmotnosti (BMI) vyšší než 30, což značí obezitu.

Při studii se ukázalo, že 16 z 1000 dětí obézních matek zemřelo ve stádiu plodu nebo kojence. U žen se zdravým BMI, tedy v rozmezí mezi 18,5 a 24,5, to ovšem bylo pouze devět dětí z tisíce.

Výzkumy naznačují, že důvody pro zvýšené riziko úmrtí dítěte u obézních žen jsou zejména vyšší počet případů preeklampsie a vážné komplikace v těhotenství, způsobené zejména vysokým krevním tlakem a cukrovkou.

V těhotenství se už hubnout nemá

Podle doktorky Ruth Bellové z univerzitního institutu pro zdraví a společnost znamená zdravá váha matky před otěhotněním "ten nejlepší start pro dítě do života."

Vědci ovšem varovali před hubnutím během těhotenství. "Když je žena těhotná, není to vůbec vhodná doba pro dietu, protože v té době je nejdůležitější jíst zdravě a zajistit dítěti všechny důležité živiny," řekla Bellová.

Zvýšenou pravděpodobnost úmrtí však zaznamenali vědci i u dětí matek trpících podváhou. Během studie spočítali, že optimální BMI nastávající maminky je 23.

Studie je publikována v odborném časopise Human Reproduction.

hu, Novinky

nahoru

Žena:

Vanda Wolfová: Měla jsem kliku být ve správný čas na správném místě

-

dnes 12:05 Jako přední manažerka nadnárodních firem žila v různých...

České děti vypijí nejvíce alkoholu v rámci Evropy, kampaň Zůstaň nad vlivem to chce změnit

-

dnes 11:05 Česká společnost je vůči pití alkoholu velmi...

Tři tipy na rychlé, lehké a chutné večeře

-

dnes 10:06 Video: Začátkem roku se mnozí lidé snaží alespoň trochu...

Jak zachránit manželství po provalení nevěry

-

dnes 08:42 Nevěra nemusí znamenat konec vztahu. I takto narušený...

Bylinky, které pomohou předcházet problémům s močovým měchýřem

-

dnes 07:19 Nepříjemnosti s močovým měchýřem mohou začít obyčejným...

Oblékněte se na svah stylově

-

včera 11:37 Obrazem: Chystáte se letos na hory? Pokud ano a nevíte...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby