Ekonomika

Benzín přes víkend podražil o 65 haléřů, nafta o 1,17 Kč

5.1.2004 15:37 Benzín přes víkend podražil kvůli zvýšení spotřební daně o 65 haléřů na průměrných 24,63 koruny za litr. Cena nafty stoupla o 1,17 koruny na 22,28 koruny, vyplývá to z údajů společnosti RR-Auto. Většina čerpacích stanic zvedla ceny pohonných hmot minulý týden, již v prvních dvou dnech letošního roku.

"Vyšší daň jsme v plné výši promítli do cen pohonných hmot," řekl ředitel provozu čerpacích stanic Shell Vladimír Vacek. Společnost Robin Oil chce podle ekonomické ředitelky Naděždy Bauerové zvyšovat ceny postupně.

Ceny zvýšil také největší tuzemský prodejce pohonných hmot, společnost Benzina, řekla v pátek mluvčí firmy Lenka Svobodová. Podobně se zachovaly i společnosti OMV a Esso.

"Podle mého názoru má Natural 95 prostor k dalšímu zdražení o zhruba 20 haléřů na litr," domnívá se hlavní ekonom Patria Online David Marek. Na zvyšování by se mohlo podle něj odrazit i to, že se ropa Brent opět prodává za více než 30 dolarů za barel. Vzhůru se pohnuly také ceny benzinů v Rotterdamu.

Od 1. ledna stoupla spotřební daň u benzínu o korunu za litr a u motorové nafty o 1,80 Kč za litr. Spotřební daň u litru bezolovnatého benzínu tak činí 11,84 koruny. U litru motorové nafty se daň zvedla na 9,95 koruny.

Nejlevněji je na severní Moravě

Nejlevnější zůstává benzín na severní Moravě, kde litr Naturalu 95 nyní podle RR-Auto stojí průměrných 23,90 koruny. Proti pátku je to téměř o 60 haléřů více. V ostatních krajích je aktuální průměrná cena více než 24 korun. Přes 25 korun se průměrná cena benzinu přehoupla v západních Čechách a v hlavním městě.

Motorovou naftu koupí řidiči na severní Moravě zhruba za 21,40 koruny, což je nejnižší průměrná cena v republice. Naopak v Praze se průměrná cena nafty zvedla téměř na 23,50 koruny, proti pátku to je přes dvě koruny na litr více.

V prosinci byly ceny pohonných hmot na nejnižší úrovni za poslední zhruba rok a půl. Analytici pokles cen vysvětlovali především slábnoucím dolarem na světových trzích a posilováním české koruny. Roli údajně sehrál i konkurenční boj tuzemských čerpacích stanic.

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Čistý zisk bank klesl letos o 700 miliónů na 60 miliard korun

-

včera 18:08 Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2017...

O Štědrém dnu bude mít otevřeno každá čtvrtá restaurace

-

včera 09:54 Otevřeno o Štědrém dnu bude mít zhruba čtvrtina všech...

Důchod přes 14 tisíc bere v Česku desetina seniorů

-

15.12. 16:45 aktualizováno Penzi vyšší než 14 051 korun pobírá v...

Od ledna budou mít obchody zakázáno rozdávat igelitky

-

15.12. 14:51 Od Nového roku nebudou smět obchody dávat zákazníkům...

Křetínského EPH koupil dvě elektrárny na biomasu v Itálii

-

15.12. 13:47 Energetický a průmyslový holding (EPH) koupil v...

Loterii k EET čeká druhé losování výherců. Lidé poslali víc účtenek

-

15.12. 13:11 Do druhého losování účtenkové loterie lidé poslali...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby