Domácí

Epidemie nachlazení řádí na Liberecku

5.1.2004 15:23 Počet nachlazených lidí na Liberecku překročil hranici epidemie. Na 100 000 obyvatel zde je zhruba 2500 nemocných, uvedla v pondělí epidemioložka Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Prattingerová. V ostatních krajích České republiky se naopak počet nachlazených lidí snížil.

Podle Prattingerové ale údaje nejsou přesné - řada lékařů byla na dovolených. Vánoční a novoroční volno mělo i mnoho obyvatel Liberecka a někteří z nich se léčili doma. Přesnější informace hygienici zveřejní v pátek 9. ledna.

"Od praktických lékařů jsme zatím nedostali žádnou zprávu o výskytu klasické chřipky," uvedla Prattingerová. Epidemie se na Liberecku týká onemocnění horních cest dýchacích. Jde o nachlazení, jež se projevuje teplotami, rýmou a kašlem. Onemocnění nejvíce postihlo lidi ve věku 15 až 24 let a nad 60 let. Nebezpečí hrozí především nejstarším, málo pohyblivým pacientům, u nichž může nachlazení přejít ve smrtelně nebezpečný zápal plic.

Prattingerová předpokládá, že nemocných v dalších dnech zřejmě přibude. Do škol totiž začaly chodit děti, navíc od středy vystoupí denní teploty nad nulu a nákaza se začne šířit rychleji než při mrazech.

V zasažených regionech nemocných ubývá

Počet nemocných v Olomouckém kraji se minulý týden oproti předchozímu snížil o 40 procent. Významný pokles zaznamenali hygienici i na Přerovsku, kde v předchozím týdnu lékaři hovořili o místní epidemii.

Nejvíce postiženou skupinou i nadále zůstávají předškoláci a školáci, i když i v této věkové skupině nemocných ubylo. Hygienici očekávají v příštích dnech nárůst nemocnosti, protože v kolektivech se bacily rychleji šíří.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Účastníci piety na pražském Újezdě varovali před plíživým návratem totality

-

včera 19:30 Před plíživým návratem totality a umělým rozdělováním...

V Olomouci prasklo kvůli mrazu potrubí, část města se ocitla bez vody

-

včera 18:35 Video: aktualizováno Celá městská část Nová Ulice v...

Hamáček: Vidím jako větší výhodu být přímo ve vládě

-

včera 17:11 Sociální demokracie by se měla vlády raději účastnit...

Bramboroví. Čeští hokejisté na olympiádě podlehli Kanadě a končí bez medaile

-

včera 13:07 aktualizováno Čeští hokejisté na olympijských hrách v...

Nejedlý na Šloufově pohřbu: Kytka je za mě, ne za Zemana

-

včera 11:31 Video: Zhruba dvě stovky lidí se v sobotu dopoledne ve...

Ledová noc? To ještě nic nebylo, přijdou silnější mrazy, varují meteorologové

-

včera 11:02 aktualizováno Meteorologové v sobotu dopoledne...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby