Domácí

Epidemie nachlazení řádí na Liberecku

5.1.2004 15:23 Počet nachlazených lidí na Liberecku překročil hranici epidemie. Na 100 000 obyvatel zde je zhruba 2500 nemocných, uvedla v pondělí epidemioložka Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Prattingerová. V ostatních krajích České republiky se naopak počet nachlazených lidí snížil.

Podle Prattingerové ale údaje nejsou přesné - řada lékařů byla na dovolených. Vánoční a novoroční volno mělo i mnoho obyvatel Liberecka a někteří z nich se léčili doma. Přesnější informace hygienici zveřejní v pátek 9. ledna.

"Od praktických lékařů jsme zatím nedostali žádnou zprávu o výskytu klasické chřipky," uvedla Prattingerová. Epidemie se na Liberecku týká onemocnění horních cest dýchacích. Jde o nachlazení, jež se projevuje teplotami, rýmou a kašlem. Onemocnění nejvíce postihlo lidi ve věku 15 až 24 let a nad 60 let. Nebezpečí hrozí především nejstarším, málo pohyblivým pacientům, u nichž může nachlazení přejít ve smrtelně nebezpečný zápal plic.

Prattingerová předpokládá, že nemocných v dalších dnech zřejmě přibude. Do škol totiž začaly chodit děti, navíc od středy vystoupí denní teploty nad nulu a nákaza se začne šířit rychleji než při mrazech.

V zasažených regionech nemocných ubývá

Počet nemocných v Olomouckém kraji se minulý týden oproti předchozímu snížil o 40 procent. Významný pokles zaznamenali hygienici i na Přerovsku, kde v předchozím týdnu lékaři hovořili o místní epidemii.

Nejvíce postiženou skupinou i nadále zůstávají předškoláci a školáci, i když i v této věkové skupině nemocných ubylo. Hygienici očekávají v příštích dnech nárůst nemocnosti, protože v kolektivech se bacily rychleji šíří.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Krčál rezignoval i na funkci šéfa vysočinských soc. dem., zůstává jen členem

-

dnes 20:50 Bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál...

VZP platí ročně 10 miliónů firmě spojené s Janouškem

-

dnes 20:48 Všeobecná zdravotní pojišťovna platí ročně 10 miliónů...

Na Lysé hoře napršelo od úterý přes 200 milimetrů

-

dnes 16:43 Na severovýchodě Moravy a ve Slezsku napršelo od...

Bahno, 35 stupňů, ostré jeskyně. Čeští hasiči popsali záchranu thajských chlapců

-

dnes 16:19 Video: Kalná voda, bahno, dusno a vedro. Tak popisují...

Přijmout v Brně desítky migrantů nikomu neublíží, vzkazuje Žít Brno

-

dnes 15:49 Brněnské koaliční hnutí Žít Brno navrhuje, aby město...

Unikátní operace v Brně zachránila mladému muži nohu

-

dnes 15:20 V závěru minulého týdne byla ve Fakultní nemocnici u...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů