Domácí

Kalousek: Žádnou nahrávku z jednání šéfredaktorů nemám, mystifikoval jsem

obrazek

Ministr financí Miroslav Kalousek

FOTO: Jan Handrejch, Právo

10.3.2011 08:56 (aktualizováno: 10.3.2011 09:42) Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ve čtvrtek uvedl, že žádnou tajnou nahrávku z jednání šéfredaktorů tištěných médií nemá a ani neexistuje. Šéfredaktoři českých deníků a týdeníku v úterý sepisovali dopis vládě, v němž protestovali proti navýšení DPH na 20 procent u knih a tiskovin.

Kalousek jim pak vzkázal, že má z jednání tajně pořízenou nahrávku, čímž vzbudil ve vydavatelských kruzích značný rozruch.

Média ve čtvrtek potvrzují, že o budoucnosti novin v úterý jednala a z porady vzešel také dopis adresovaný vládě, který už byl odeslán.

Čtyřiadvacet hodin poté se ozval šéfredaktorovi MF Dnes Robertu Čásenskému Kalousek a oznámil mu, že má tajně pořízenou nahrávku ze schůzky. Pohrozil mu prý také, že nahrávku zveřejní ve večerním pořadu ČT. Nicméně v rozhovoru pro Aktuálně.cz svou hrozbu vzal zpět a lakonicky poznamenal, že si tajnou nahrávku mají zveřejnit sami.

DOKUMENT: Kalousek sděluje novinářům, že existence tajné nahrávky byla mystifikace

Ve čtvrtečním tiskovém prohlášení Kalousek nakonec popřel, že by jakoukoli nahrávku vlastnil, ale „kusé a neověřené informace“ se prý k němu donesly. Ty měly svědčit o tom, že „šéfredaktoři řady českých deníků se scházejí, aby koordinovali mohutnou mediální kampaň proti penzijní reformě, zejména pak proti sjednocování sazeb DPH, které by výrazně ovlivnilo zisk jejich vydavatelů. Abych si tuto informaci ověřil, dovolil jsem si v soukromém telefonickém rozhovoru celkem průhlednou mystifikaci vůči šéfredaktorovi MF Dnes Čásenskému.“

Média v šoku

Ten ve svém deníku neskrýval rozčarování z telefonického rozhovoru s Kalouskem, když ho ministr financí informoval o existenci nahrávky. Nechtěl mu prý ale sdělit, jak se k ní dostal, tvrdil jen, že ji získal náhodou. „Jsem v naprostém šoku, nikdy v životě jsem neslyšel o tom, že by byly štěnice či videokamery nasazeny přímo v redakci novin,“ citoval list Čásenského.

"Setkání šéfredaktorů bylo transparentní schůzkou. Krok ministra financí považujeme za naprosto neuvěřitelný útok na svobodu tisku," řekl Dalibor Balšínek, šéfredaktor Lidových novin. Na Kalouskovy domnělé praktiky si měl novinář stěžovat u šéfa vlády Petra Nečase (ODS) i na Hradě.

"Tisk sám útočí na svou svobodu"

„Z reakce Čásenského jsem si svoje informace nejen ověřil, ale získal i zajímavé podrobnosti z uskutečněné schůzky. To, že šéfredaktoři MF Dnes a LN v obavách před avizovaným zveřejněním nahrávky zahájili obrannou bubnovou palbu a soukromý telefonní rozhovor zveřejnili, už byl bonus, který jsem neočekával,“ vysvětloval svůj postup Kalousek.

Odmítl také slova o útoku na svobodu tisku. „V žádném případě jsem se nedopustil útoku na svobodu tisku. Je naopak na zváženou, zda skutečným útokem na svobodu tisku není řízení veřejné diskuze tak, aby byly upřednostněny zájmy vydavatelů novin, ve kterých diskuze probíhá,“ uvedl ministr financí.

jim, Novinky

nahoru

Domácí:

Advokát navrhl zneplatnit referendum o stavbě repliky Vřídelní kolonády ve Varech

-

včera 20:29 Karlovarský advokát Ronald Němec podal u Krajského...

Sotva se dálnice D1 rozjela, už zase stála. Nehody a sníh zastavily provoz na Vysočině

-

včera 19:37 aktualizováno Problémy kvůli počasí na dálnici D1 na...

Vláda má odmítnout přerozdělování migrantů, rozhodla Sněmovna

-

včera 18:56 aktualizováno Vláda by při projednávání unijní...

Drahoš dostal do druhého kola milióny, Zemanovi zatím účet nenarostl

-

včera 18:37 Na financování druhého kola kampaně už dostal jeden ze...

Zeman tento týden nestihne přijmout demisi vlády, na Babiše nemá čas

-

včera 16:35 aktualizováno Prezident Miloš Zeman nemá tento týden...

Komunista Ondráček nebude v čele komise pro kontrolu GIBS

-

včera 14:35 aktualizováno Sněmovna do čela komise pro kontrolu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby