Bydlení

Betonová kaple připomíná surový krystal pohozený v lese

20.3.2011 09:15 Betonová stavba kaple coby bunkru v lese je jednou z letos čerstvě vzniklých architektonických pozoruhodností. Krystalická stavba v Mexiku nese název "Sluneční kaple". Paprsky lámající se o žebroví stavby jsou pro věřící bezesporu působivým zážitkem umocňujícím spiritualitu.

Autorem je studio Bnkr Arquitectura, které sídlí v Mexico City a specializuje se na stavby, jež jsou inspirované právě bunkry. Kancelář založil Esteban Suarez v roce 2005 společně s bratrem Sebastianem Suarezem. Studio nejen staví malé kultovní kaple, zpracovává i velké projekty. Jejich pojetí bunkrů je ale nekonvenčním přístupem k architektuře.

Kaple má být vhodným místem jak k vítání nového života, tak i k truchlení a zamyšlení se. Stavba je tak podle autorů designově velmi náročná na architektonické pojetí.

Kaple studia Bnkr Arquitectura zaujme hrou kontrastů, ve které si konkurují materiály jako sklo a beton a funguje transparentnost i pevnost. Stavba působí lehkým i těžkým dojmem zároveň.

Zadáním bylo, aby stavba plně využila možnosti výhledu a aby slunce svítilo přesně za oltářní kříž. Okolní kopce jsou tvořeny obrovským množstvím žulových skal, a tak se architekti snažili, aby stavba tvarově zapadla. Kaple má působit jen jako "další kolosální balvan na vrcholu hory".

Interiér stavby má brutalistní charakter. Architektonické studio Bnkr Arqiutectura často pracuje s betonem jako ideálním materiálem pro stavby inspirované bunkry. Kaple je v podstatě kryt sloužící jako útočiště pro kolemjdoucí věřící.

Stavba má 120 m² a byla dokončena v únoru letošního roku. Nachází se v Acapulcu v Mexiku.

tnk, Novinky

nahoru

Bydlení:

Italský designér navrhl postele inspirované světem snů a pohádek

-

dnes 09:19 Obrazem: Slavný dvaapadesátiletý italský designér Fabio...

Hitem dekorací letošního jara je plameňák a sytě růžová barva

-

včera 12:28 Video: Dekorace spojené se svátkem sv. Valentýna či...

Inspirujte se krásou českých zahrad

-

včera 08:08 Obrazem: Lámete si hlavu, jak proměnit zahradu z...

Čím vybavit pokoj pro předškoláka

-

19.1. 13:09 Obrazem: Jak zařídit pokoj předškoláka, aby se v něm...

K rekonstrukci kuchyně přibrali chodbu a koupelnu, výsledkem je moderní byt

-

19.1. 08:57 Obrazem: Snem mladého páru se dvěma malými dcerami...

Stylový byt by mohl sloužit jako kulisa ve filmu o Harrym Potterovi

-

19.1. 06:14 Obrazem: Přestože od vydání posledního titulu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby