Cestování

Bývalý Dům odborářů v Ostravě se proměnil v luxusní hotel

obrazek

Hotel Mercure

FOTO: Pavel Karban, Právo

4.3.2011 16:32 V pořadí pátý čtyřhvězdičkový hotel má od počátku března Ostrava. Vznikl přeměnou historické budovy bývalého Domu odborářů na Českobratrské ulici. Protože objekt je od roku 2008 kulturní památkou, dohlíželi na jeho rekonstrukci památkáři.

Nový hotel Mercure zahrnuje soubor kancelářské budovy na Českobratrské ulici a obytných domů na Husově náměstí a Přívozské ulici. „Domy vyprojektovala a postavila ve 20. letech 20. století stavitelská firma Kolář & Rubý, která tehdy patřila k nejvýznamnějším na Ostravsku,“ upozornila Janina Brychlecová z odboru památkové péče Národního památkového ústavu územního pracoviště v Ostravě.

Domy patřily původně Revírní bratrské pokladně, po 2. Světové válce přešly do majetku ROH a ve správě Krajské odborové rady byly až do 90. let minulého století.

Hotel Mercure

FOTO: Pavel Karban, Právo

„Architektonické pojetí vychází z tehdy moderního expresionismu, s prvky ovlivněnými kubismem a klasicizujícího tvarosloví,“ popsala památkářka s tím, že v interiérech jsou zachovány cenné dekorativní prvky a detaily jako je zábradlí, obklady, štuková výzdoba stropů či vitráže v oknech. „V zasedacím sále jsou dvě sochy Augustina Handzela: socha horníka a matky s dítětem, obě z roku 1925.“

Rekonstrukce objektu se památkově hodnotných prvků údajně nedotkla. „Většina z nich zůstala na místě a jsou součástí obnovených interiérů. Repasována byla i původní okna,“ objasnila s tím, že ty prvky, které se neuplatnily, jsou zakryty nebo uskladněny na půdě. I když Brychlecová hodnotí celkově přeměnu na hotel pozitivně, našli na ní i negativa. „Za zbytečné považujeme například noční nasvětlení nebo některé interiérové úpravy, jako jsou nevkusná látková světla s růžovofialovou drapérií, která se stylově k charakteru architektonického řešení objektu nehodí,“ naznačila.

Podle investora má budova několik specifických detailů, které jí dodávají na jedinečnosti. „Proto nepovažujeme za ústupek fakt, že jsme je zachovali a zakomponovali do nového designu. Jedná se o vitrážová okna, mozaiku ve vstupní hale, vytápění na chodbách a především historický sál Karolina,“ vysvětlila Linda Maletínská, mediální zástupce hotelové sítě Accor s tím, že informace, na kolik přestavba historických budov vyšla, nemá k dispozici.

Ostravský hotel Mercure patří do hotelové sítě skupiny Accor. Nabízí 139 pokojů, všechny s wi-fi připojením, minibarem a čajovým a kávovým servisem. Executive pokoje mají navíc kávovar Nespresso. V hotelu se nachází také restaurace, bar, čtyři konferenční a tři zasedací místnosti vybavené nejmodernější kongresovou technikou a wellness centrum s fitness.

FOTO: Hotel Mercure

Pavel Karban, Právo

nahoru

Cestování:

Pozlacený vyhlídkový rám je novým unikátem Dubaje

-

dnes 14:39 Video: Návštěvníci Dubaje mohou nově pohlížet na město...

Chorvatsko zažilo rekordní turistickou sezónu, Češi jsou v první pětce

-

dnes 12:02 Chorvatsko má za sebou opravdu bohatou turistickou...

Čech zdobí iglú v Rakousku ledovými sochami

-

dnes 09:24 Obrazem: Nafoukne se balón, před něj se postaví sněžné...

Nitra je půvabné město v kterémkoliv ročním období

-

včera 22:16 Pohodlnou prohlídku slovenské Nitry turisté absolvují...

Jindřišská věž s jedinečnou zvonkohrou tisíce melodií skýtá nádherný pohled na Prahu

-

včera 20:34 Óda na radost mi zněla zvonkoherně z trámoví nad...

Objevujte s námi krásu Vietnamu. Pět důvodů proč navštívit město Hue

-

včera 17:00 Obrazem: Psal se rok 1994 a já se chystal na svou...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby