Cestování

Bývalý Dům odborářů v Ostravě se proměnil v luxusní hotel

obrazek

Hotel Mercure

FOTO: Pavel Karban, Právo

4.3.2011 16:32 V pořadí pátý čtyřhvězdičkový hotel má od počátku března Ostrava. Vznikl přeměnou historické budovy bývalého Domu odborářů na Českobratrské ulici. Protože objekt je od roku 2008 kulturní památkou, dohlíželi na jeho rekonstrukci památkáři.

Nový hotel Mercure zahrnuje soubor kancelářské budovy na Českobratrské ulici a obytných domů na Husově náměstí a Přívozské ulici. „Domy vyprojektovala a postavila ve 20. letech 20. století stavitelská firma Kolář & Rubý, která tehdy patřila k nejvýznamnějším na Ostravsku,“ upozornila Janina Brychlecová z odboru památkové péče Národního památkového ústavu územního pracoviště v Ostravě.

Domy patřily původně Revírní bratrské pokladně, po 2. Světové válce přešly do majetku ROH a ve správě Krajské odborové rady byly až do 90. let minulého století.

Hotel Mercure

FOTO: Pavel Karban, Právo

„Architektonické pojetí vychází z tehdy moderního expresionismu, s prvky ovlivněnými kubismem a klasicizujícího tvarosloví,“ popsala památkářka s tím, že v interiérech jsou zachovány cenné dekorativní prvky a detaily jako je zábradlí, obklady, štuková výzdoba stropů či vitráže v oknech. „V zasedacím sále jsou dvě sochy Augustina Handzela: socha horníka a matky s dítětem, obě z roku 1925.“

Rekonstrukce objektu se památkově hodnotných prvků údajně nedotkla. „Většina z nich zůstala na místě a jsou součástí obnovených interiérů. Repasována byla i původní okna,“ objasnila s tím, že ty prvky, které se neuplatnily, jsou zakryty nebo uskladněny na půdě. I když Brychlecová hodnotí celkově přeměnu na hotel pozitivně, našli na ní i negativa. „Za zbytečné považujeme například noční nasvětlení nebo některé interiérové úpravy, jako jsou nevkusná látková světla s růžovofialovou drapérií, která se stylově k charakteru architektonického řešení objektu nehodí,“ naznačila.

Podle investora má budova několik specifických detailů, které jí dodávají na jedinečnosti. „Proto nepovažujeme za ústupek fakt, že jsme je zachovali a zakomponovali do nového designu. Jedná se o vitrážová okna, mozaiku ve vstupní hale, vytápění na chodbách a především historický sál Karolina,“ vysvětlila Linda Maletínská, mediální zástupce hotelové sítě Accor s tím, že informace, na kolik přestavba historických budov vyšla, nemá k dispozici.

Ostravský hotel Mercure patří do hotelové sítě skupiny Accor. Nabízí 139 pokojů, všechny s wi-fi připojením, minibarem a čajovým a kávovým servisem. Executive pokoje mají navíc kávovar Nespresso. V hotelu se nachází také restaurace, bar, čtyři konferenční a tři zasedací místnosti vybavené nejmodernější kongresovou technikou a wellness centrum s fitness.

FOTO: Hotel Mercure

Pavel Karban, Právo

nahoru

Cestování:

Brusel rekonstruuje a modernizuje smažírny hranolků

-

včera 14:28 V zemi, kde je kornout s hranolky králem a majonéza...

Rodiny by v letadle nikdy neměly sedět odděleně, tvrdí experti

-

včera 12:33 Letecké společnosti, které nutí pasažéry připlácet si...

Ve Scuolu rozmazlují ve stylu starého Říma

-

včera 10:35 Obrazem: Vyzbrojena plavkami, čipovou kartou a...

Podívejte se, co se děje v kokpitu těsně před vzletem

-

včera 08:02 Video: Se zpřísněním bezpečnostních opatření během...

Jihočeská Deštná má malé muzeum o velkém hrdinství válečných letců

-

24.5. 19:39 Už je to tak dávno, rokem 1945 skončila druhá válka,...

Kam o víkendu s dětmi: Vydejte se do středověku nebo na projížďku párou

-

24.5. 14:09 Poslední květnový víkend se můžete s dětmi vypravit na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby