Zahraniční

Nizozemci volili provinční parlamenty, vládní strany ztrácejí

obrazek

Nizozemský extremistický poslanec Geert Wilders

FOTO: Jerry Lampen, Reuters

2.3.2011 23:03 V Nizozemsku ve středu voliči vybírali poslance provinčních parlamentů. Podle dosavadních odhadů výsledků strany menšinové vládní koalice a krajně pravicová strana kontroverzního protiislamistického politika Geerta Wilderse, která kabinet podporuje, nezískaly většinu. Informovala o tom agentura Reuters.

Výsledek by znamenal oslabení pozice kabinetu v horní komoře parlamentu, jehož členy zvolí poslanci provinčních parlamentů v květnu. Měl by pouze 35 křesel z celkových 75.

Předvolební průzkumy favorizovaly Wildersovu extremistickou Stranu pro svobodu, která z opozice toleruje menšinovou vládu.

Pokud by výsledky nakonec potvrdily náskok opozičních stran, může dojít k oslabení pozice současné středopravé menšinové vlády Marka Rutteho. Ve středu zvolení poslanci provinčních parlamentů totiž v květnu vyberou zástupce do horní komory nizozemského parlamentu, takzvané První komory.

Kabinet složený z Rutteho Lidové strany pro svobodu a demokracii a Křesťanskodemokratické výzvy již dnes nemá většinu ani v jedné z obou komor, ale další oslabení v horní komoře by mohlo znamenat ohrožení vládních plánů na rozpočtové škrty ve výši 18 miliard eur (437 miliard korun), zlepšení bezpečnosti, omezení imigrace z islámských zemí nebo vytváření nových pracovních míst.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Nejméně dva mrtví a 23 zraněných po železničním neštěstí u Turína

-

dnes 06:36 Video: aktualizováno Nejméně dva mrtvé a 23 raněných...

Slovenská pečovatelka uspala rakouskou seniorku a okradla ji o šperky za milióny

-

včera 23:02 O šperky a hotovost v hodnotě více než 250 tisíc eur...

Kupujte naši ropu a jadernou dohodu dodržíme, vzkázal Írán evropským zemím

-

včera 22:19 Nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí...

Jeden mrtvý a desítky zraněných po výbuchu na severozápadě Španělska

-

včera 21:23 aktualizováno Jednu oběť a 27 zraněných si vyžádal...

Trump na Twitteru nesmí blokovat uživatele, rozhodl americký soud

-

včera 20:45 Americký prezident Donald Trump na svém Twitteru,...

Italský prezident jmenoval premiérem právníka Giuseppe Conteho

-

včera 19:24 aktualizováno Italský prezident Sergio Mattarella ve...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby