Zahraniční

Nizozemci volili provinční parlamenty, vládní strany ztrácejí

obrazek

Nizozemský extremistický poslanec Geert Wilders

FOTO: Jerry Lampen, Reuters

2.3.2011 23:03 V Nizozemsku ve středu voliči vybírali poslance provinčních parlamentů. Podle dosavadních odhadů výsledků strany menšinové vládní koalice a krajně pravicová strana kontroverzního protiislamistického politika Geerta Wilderse, která kabinet podporuje, nezískaly většinu. Informovala o tom agentura Reuters.

Výsledek by znamenal oslabení pozice kabinetu v horní komoře parlamentu, jehož členy zvolí poslanci provinčních parlamentů v květnu. Měl by pouze 35 křesel z celkových 75.

Předvolební průzkumy favorizovaly Wildersovu extremistickou Stranu pro svobodu, která z opozice toleruje menšinovou vládu.

Pokud by výsledky nakonec potvrdily náskok opozičních stran, může dojít k oslabení pozice současné středopravé menšinové vlády Marka Rutteho. Ve středu zvolení poslanci provinčních parlamentů totiž v květnu vyberou zástupce do horní komory nizozemského parlamentu, takzvané První komory.

Kabinet složený z Rutteho Lidové strany pro svobodu a demokracii a Křesťanskodemokratické výzvy již dnes nemá většinu ani v jedné z obou komor, ale další oslabení v horní komoře by mohlo znamenat ohrožení vládních plánů na rozpočtové škrty ve výši 18 miliard eur (437 miliard korun), zlepšení bezpečnosti, omezení imigrace z islámských zemí nebo vytváření nových pracovních míst.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Turecko pohrozilo americkému ministrovi rozsáhlou operací v Sýrii

-

dnes 13:28 Video: Nezvratným poškozením vzájemných vztahů pohrozil...

Válečné reparace platit nebudeme, vzkázal Polsku šéf německé diplomacie

-

dnes 13:17 Požadavky na válečné reparace z polské strany odmítám,...

Rusko pořádá na Sibiři manévry s mezikontinentálními balistickými raketami

-

dnes 12:43 Video: Ruská armáda zahájila tento týden rozsáhlé...

Trumpův exporadce vyšetřovatelům za 11 hodin nic neřekl. Podle instrukcí z Bílého domu

-

dnes 12:07 Bývalý hlavní strategický poradce Bílého domu Steve...

V Německu provedli razii proti pašerákům, zasahovalo na 170 policistů

-

dnes 11:42 Německá policie podnikla rozsáhlou razii proti...

Účetní z Osvětimi musí do vězení, s žádostí o milost neuspěl

-

dnes 11:40 Bývalý esesman z Osvětimi Oskar Gröning musí nastoupit...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby