Bydlení

Rostliny, které rozzáří zahradu už před rozkvětem

obrazek

Zimolez

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

19.3.2011 09:02 Nečekejte na to, až přijde jaro. Zachyťte okamžik, kdy se zahrádka probouzí k životu. Byla by totiž škoda propásnout půvabná poupata, která v sobě všechnu krásu, nový začátek a někdy možná i překvapení ukrývají.

 

Zimolez

Svazky hladkých prohnutých prstíků na sebe upozorňuje zimolez. Jedním z nejjasněji vybarvených je holandský kultivar zimolezu ovíjivého,Belgica‘ (Lonicera periclymenum). K purpurově růžové se později přidává bílá, která zdobí vnitřek květu, a nakonec ještě meruňková, to když květ odkvétá, takže se nakonec zdá, jako by byla tato statná, svižně rostoucí ovíjivá liána tříbarevná. Zimolez kvete přerušovaně od května do října.

Zimolez

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Denivka

Zprvu zelenkavá poupata denivek (Hemerocallis) získávají postupem času odstín, který nechává tušit barvu budoucích květů. Jak známo, denivkový květ vydrží pouhý den (někdy kvetou dokonce přes noc), ale poupat se na osluněném stanovišti s vlhkou půdou tvoří po několik týdnů mnoho.

Denivka

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Denivka

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Stračka

Typicky venkovská zahrada není jen zdánlivý chaos - stačí se podívat na stračky (Delphinium) ze skupiny Elatum (Belladonna variety jsou pravda poněkud uvolněnějšího rázu), které řadí své pupeny jako na povel pěkně nad sebe, ve správné vzdálenosti od vysokých vzpřímených lodyh. Rostliny nakvétají zespodu, kde jsou pupeny a následně i květy největší. Také platí: čím tmavší květy, tím tmavší pupeny.

Stračka

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Stračka

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Krásenka

Vzácné perly usazené na podušce z pevných, svěže zelených kališních lístků připomínají květní pupeny populární letničky s kouzelným jménem krásenka (Cosmos). Nezapomeňte si ji letos také vysít - koncem dubna rovnou do země. Velké nápadné květy mohou být klasicky růžové, ale i bílé ,Sonata White‘, žluté ,Lemon Cream‘, oranžové (C. sulphureus), růžovobílé ,Candy Stripe‘ nebo úžasně čokoládově červené (C. atrosanguineus).

Krásenka

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Krásenka

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Adéla Taitlová, Právo

nahoru

Bydlení:

Kyjovský rodinný dům s lékárnou byl dekorován režnými cihlami

-

dnes 12:54 Obrazem: Dům od architekta Hilgerta je jednou z...

Venkovský domov kostýmního výtvarníka Josefa Čechoty

-

dnes 09:05 Obrazem: Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem...

Moderní budova prospěje městu v mnoha směrech

-

dnes 06:28 Obrazem: Italský architekt Stefano Boeri slaví se svým...

Dívčí pokoj zařízený ve stylu pohádky Malá mořská víla působí nápaditě i vkusně

-

včera 12:49 Obrazem: Mnoho dívčích pokojů je zařízeno velmi...

Děti v pokoji ocení soukromí, barvy a hravé světlo

-

včera 08:53 Obrazem: V dětských pokojích jde hlavně o pohodu,...

Bývalá olympijská vesnice se může proměnit v živé rekreační městečko

-

včera 06:10 Obrazem: Projekt na proměnu bývalé olympijské vesničky...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby