Bydlení

Rostliny, které rozzáří zahradu už před rozkvětem

obrazek

Zimolez

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

19.3.2011 09:02 Nečekejte na to, až přijde jaro. Zachyťte okamžik, kdy se zahrádka probouzí k životu. Byla by totiž škoda propásnout půvabná poupata, která v sobě všechnu krásu, nový začátek a někdy možná i překvapení ukrývají.

 

Zimolez

Svazky hladkých prohnutých prstíků na sebe upozorňuje zimolez. Jedním z nejjasněji vybarvených je holandský kultivar zimolezu ovíjivého,Belgica‘ (Lonicera periclymenum). K purpurově růžové se později přidává bílá, která zdobí vnitřek květu, a nakonec ještě meruňková, to když květ odkvétá, takže se nakonec zdá, jako by byla tato statná, svižně rostoucí ovíjivá liána tříbarevná. Zimolez kvete přerušovaně od května do října.

Zimolez

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Denivka

Zprvu zelenkavá poupata denivek (Hemerocallis) získávají postupem času odstín, který nechává tušit barvu budoucích květů. Jak známo, denivkový květ vydrží pouhý den (někdy kvetou dokonce přes noc), ale poupat se na osluněném stanovišti s vlhkou půdou tvoří po několik týdnů mnoho.

Denivka

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Denivka

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Stračka

Typicky venkovská zahrada není jen zdánlivý chaos - stačí se podívat na stračky (Delphinium) ze skupiny Elatum (Belladonna variety jsou pravda poněkud uvolněnějšího rázu), které řadí své pupeny jako na povel pěkně nad sebe, ve správné vzdálenosti od vysokých vzpřímených lodyh. Rostliny nakvétají zespodu, kde jsou pupeny a následně i květy největší. Také platí: čím tmavší květy, tím tmavší pupeny.

Stračka

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Stračka

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Krásenka

Vzácné perly usazené na podušce z pevných, svěže zelených kališních lístků připomínají květní pupeny populární letničky s kouzelným jménem krásenka (Cosmos). Nezapomeňte si ji letos také vysít - koncem dubna rovnou do země. Velké nápadné květy mohou být klasicky růžové, ale i bílé ,Sonata White‘, žluté ,Lemon Cream‘, oranžové (C. sulphureus), růžovobílé ,Candy Stripe‘ nebo úžasně čokoládově červené (C. atrosanguineus).

Krásenka

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Krásenka

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Adéla Taitlová, Právo

nahoru

Bydlení:

Inteligentně řízená domácnost není vizí budoucnosti, ale realitou

-

dnes 06:47 Obrazem: Příchod z práce domů může bez nadsázky vypadat...

Působivé industriální osvětlení může vzniknout i z hasicích přístrojů nebo semaforů

-

včera 09:07 Obrazem: Recyklované objekty, přeměněné na nové...

Dopřejte skalkovým floxům volnost

-

19.5. 08:02 Obrazem: Když se řekne flox, nejspíš si hned vybavíte...

Architektonický skvost Expo 58 na pražské Letné slaví 60 let a otevírá své dveře

-

18.5. 19:37 Video: Vizuálně nepřehlédnutelná budova, původně...

Motivy lodí, plachetnic a parníků vnesou do interiéru svěží prázdninovou atmosféru

-

18.5. 12:06 Obrazem: Pokud patříte mezi jedince, kteří rádi...

Dominantou nového bytu jsou velkolepé terasy

-

18.5. 09:12 Obrazem: Investor si zakoupil nový byt v bytové domě v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby