Kultura

Michal Viewegh: Funkci českého vyslance UNICEF jsem přijímal s rozpaky

obrazek

Michal Viewegh je vyslancem UNICEF spolu s Jiřinou Jiráskovou a Patrikem Eliášem.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

18.2.2011 09:49 Spisovatel Michal Viewegh ve středu přijal funkci českého vyslance dobré vůle Dětského fondu OSN UNICEF. V rozhovoru přiznal rozpaky, jež jmenování provázely. Jmenoval i aktivitu pro UNICEF, jež mu je nejbližší.

Ve středu jste se stal českým vyslancem dobré vůle Dětského fondu OSN UNICEF. S jakým pocitem jste tuto čestnou funkci přijal?

Popravdě řečeno v určitých rozpacích. Nebyl jsem si jistý, zda na to morálně mám a jestli by vyslanec dobré vůle neměl být někdo jako Tomáš Halík. Poté, co jsem byl ujištěn, že to dělá třeba Robie Williams, další zpěváci a herci, sportovci, tak jsem se uklidnil a beru to jako pokračování už šestileté spolupráce s UNICEF. Samozřejmě jsem bez jakékoli nadsázky polichocen, že si mě vybrali.

Která aktivita této organizace starající se o děti ve světě je vám nejbližší?

Vždycky jsem u nás považoval za velmi zdařilou charitativní akci dražbu panenek, které vytvoří známé osobnosti. Má to vtip, je to dělané v hezkém prostředí panteonu Národního muzea, moderoval to svého času Marek Eben. Podílely se na tom další osobnosti, třeba Liběna Rochová, která dělala kostýmy, nebo Lucie Bílá, jež šila panenku. Z toho večera šla pozitivní energie.

Lidé dají dvacet, třicet tisíc za panenku, která má hodnotu sto korun, a výdělek jde na očkování dětí proti šesti hlavním smrtelným nemocem. Jsou to gesta dobré vůle koncentrovaná do jednoho večera. Samozřejmě vím o jiných akcích, třeba o pečení pro děti a podobně, ale těch jsem se přímo nezúčastnil.

Panenky vyrobené vaší rodinou i dalšími byly jen loni vydraženy za 105 tisíc korun, což zabezpečilo očkování pro 175 dětí. Jaký je to pocit?

Je to potřebná zpětná vazba, číslo, které vám řekne, že je to konkrétní pomoc a má to smysl. Sami jsme za pět let vydražili přibližně stejnou částku. Marek Eben jednou řekl, že si tam člověk kupuje čisté svědomí. Já se snažím vždycky charitu odpatetizovat, ale je to vlastně tak. Člověk si řekne, že udělal něco smysluplného, a tahle akce k tomu patří.

František Cinger, Právo

nahoru

Kultura:

Umění, béčkové skvosty i koncerty nabízí žižkovské Aero, které oslaví dvacet let

-

dnes 08:45 Jedno z posledních jednosálových pražských kin,...

Nové knihy: Zafón, Croftová, Doehnertová a Koryta

-

dnes 07:00 Z plného proudu nově vydávaných knih vybíráme příběhy...

Kořeny bigbítu. První česká rocková alba připomíná kompilace Beat (Al)Boom

-

včera 16:54 Skupiny jako Matadors, Framus Five, Atlantis,...

Pražské orchestry uctily Bernsteina

-

včera 15:25 Letos si připomínáme 100 let od narození amerického...

Soul-jazzový sen. Gregoryho Portera doprovodí český varhaník Pivec

-

včera 14:20 Slavný americký zpěvák a dvojnásobný držitel Grammy...

RECENZE: Film plný překvapení, napětí a citů. Do kin jde vítěz Zlatých glóbů, Tři Billboardy kousek za Ebbingem

-

včera 12:44 Jednou z filmových událostí roku 2017 je drama...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby