Věda a školy

Hračky poslouchají hororové příběhy dětí společně s policisty

17.2.2011 08:00 Na první pohled místnost k nerozeznání od útulného dětského pokoje plného hraček. Děti zde však policistům místo pohádek vyprávějí mnohdy hororové příběhy ze svého života.

Speciální vyšetřovací místnost v budově sídla územního odboru policie v České Lípě už za půl roku existence pomohla při vyšetřování dvaceti případů násilné trestné činnosti páchané na dětech.

„Svépomocí jsme stěny vyzdobili malbami postaviček z dětských pořadů a místnost vybavili hračkami a omalovánkami. Takové prostředí je pro výslech dětí předškolního a mladšího školního věku daleko lepší než standardní kancelář s dřevěným stolem a židlí,“ vysvětluje zástupce vedoucího 1. oddělení obecné kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování v České Lípě Helena Viturová, která upozornila, že místnost je monitorována důkladně skrytými kamerami.

Ty mimo jiné umožnily, aby při výslechu dětí bylo v místnosti přítomno minimum osob. „Státní zástupce, obhájce, psycholog nebo zástupce orgánu sociálněprávní ochrany dětí sledují dění na monitoru ve vedlejší místnosti a mohou případně vznést dotazy prostřednictvím počítačového spojení s vyšetřovatelkou, která je u dítěte,“ popisuje méně stresující způsob výslechu Viturová.

Speciální loutky mají znázorněné pohlavní orgány

Podle její kolegyně Hany Bužkové většina rekvizit a hraček není jen na hraní, ale v místnosti má svůj význam. V souvislosti s trestnou činností mravnostního charakteru policisté používají speciální loutky, které mají znázorněné pohlavní orgány. Díky těmto hadrovým panenkám může dítě lépe vyjádřit události, které není například schopné přesně vyjádřit slovně.

„Při výslechu využíváme i deky a polštáře. Naposledy tu dítě v předškolním věku na loutce názorně předvádělo, jak bylo dušeno,“ vypráví Bužková těžko uvěřitelný příběh z nedávné doby.

Jaroslav Švehla, Právo

nahoru

Věda a školy:

Kapacita učilišť zůstala opět nenaplněná

-

včera 13:31 Navzdory opatřením na podporu odborného vzdělávání...

Pivo na Marsu? Mohlo by se tam dařit chmelu, ukázal pokus studentů z USA

-

včera 11:05 Důležitá rostlina pro výrobu piva se možná dá...

Vědci radí, jak nejefektivněji hubnout. Budete překvapeni

-

17.1. 20:16 Zhubnout – to je asi to nejčastější novoroční...

Přijímací zkoušky se blíží, žáci vítají možnost vyzkoušet si je nanečisto

-

17.1. 14:48 O padesát procent víc žáků základních škol, kteří mají...

Iniciativa bojuje proti plýtvání potravinami ve školních jídelnách

-

17.1. 12:47 Iniciativa Skutečně zdravá škola vyzývá základní a...

NASA zve na výlet skrz mlhovinu v souhvězdí Orion

-

16.1. 18:34 Video: Americký Národní úřad pro letectví a...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby