Zahraniční

Herec Omar Sharif sleduje demonstrace z hotelu, nechce Mubaraka ani Muslimské bratrstvo

obrazek

Egyptský herec Omar Sharif

FOTO: Genserek Eduard, ČTK

30.1.2011 22:00 Dramatické chvíle na centrálním káhirském náměstí Tahrír mají své pečlivé pozorovatele nejen ve zpravodajích světových agentur, novin a televizních společností. Připojil se k nim i slavný egyptský herec Omar Sharif, který události sleduje ze 17. podlaží velkého káhirského hotelu.

"Vidím odtud úplně všechno," svěřil se osmasedmdesátiletý herec agentuře AFP. "Jsem s těmi lidmi solidární, protože se určitě chovají mnohem lépe než vláda."

Mubarak by podle Sharifa měl odejít. "Byl prezidentem třicet let, to by mu mohlo stačit." Na rozdíl od mnoha demonstrantů si ale filmový idol 60. a 70. let pochvaluje osobu nového egyptského viceprezidenta Umara Sulajmána, kterého Mubarak k rozhořčení demonstrantů povýšil do role svého faktického nástupce.

"Je to dobrý viceprezident, má dobré vztahy s Izraelem, což je potřebné," řekl Sharif o bývalém šéfovi egyptských tajných služeb.

Muslimské bratrstvo ho děsí

Nesvůj je zato z aktivistů Muslimského bratrstva, nejsilnější opoziční síly, která chce Egypt změnit v islámský stát. "Nechci je, jsou uzavření do sebe, trochu mě děsí," přiznal se herec.

Sharif se stal mezinárodní hvězdou už téměř před půl stoletím, a to díky hlavní roli ve filmu Lawrence z Arábie (1962). O tři roky později upevnil svou pozici titulní rolí v kultovním snímku Doktor Živago podle románu ruského disidentského spisovatele Borise Pasternaka. Oba filmy byly ověnčeny mnoha Oscary, první sedmi, druhý pěti.

Omar Sharif se narodil v roce 1932 jako Michael Šalhúb do egyptské křesťanské rodiny v Alexandrii. Nyní žije většinou v Káhiře, má syna a dva vnuky.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Ruský satelit vyvolává v USA obavy, mohl by být určen k ničení družic

-

dnes 17:36 Ruská družice Kosmos 2519 se dostala do centra...

Muslimští poutníci v Miná ukamenovali Satana

-

dnes 16:10 Video: Více než dva milióny muslimských poutníků ze 165...

Kim jaderný program nezastavil, varuje agentura pro atomovou energii

-

dnes 15:04 Severní Korea neplní slib, který dal její vůdce Kim...

Ve Švédsku se po srážce s ptákem zřítil gripen, pilot se katapultoval

-

dnes 14:02 Na jihu Švédska se v úterý ráno zřítila stíhačka JAS-39...

Touha po svobodě přežila. Okupaci Československa připomněly i špičky EU

-

dnes 11:56 aktualizováno Touha po svobodě a demokracii přežila i...

Češi za svou zem nebojovali staletí, proto v '68 nepřišlo krveprolití, píšou v Rusku

-

dnes 11:14 aktualizováno Ruská média věnují značnou pozornost 50....Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů