Zahraniční

Republikáni symbolicky odvolali Obamovu reformu zdravotnictví

20.1.2011 07:01 Republikánská většina ve Sněmovně reprezentantů v noci na čtvrtek podle očekávání odvolala přelomovou reformu zdravotnictví prosazenou loni prezidentem Barackem Obamou. Šlo o symbolické vyjádření nesouhlasu se zákonem. Republikáni totiž nemají dostatek hlasů na to, aby reformu odvolali i v Senátu.

Horní komora se jejich návrhem navíc ani nehodlá zabývat. I kdyby jej ale Senát schválil, mohl by návrh ještě vetovat prezident.

Cílem reformy je zpřístupnit zdravotní péči desítkám milionů nepojištěných Američanů. Pro republikány ale reforma představuje nepřípustný zásah státu do zdravotní péče, další zátěž pro již tak hodně zadlužené americké veřejné finance i pro americké firmy. Reforma podle nich ničí pracovní místa.

Dnešním hlasováním tak republikáni alespoň symbolicky splnili svůj slib voličům v nedávných parlamentních volbách, kde i kvůli odporu vůči reformě připravili demokraty o většinu ve sněmovně. Boj republikánů proti reformě tím ale nekončí. Ještě dnes chtějí přijmout ve sněmovně rezoluci, která několika sněmovním výborům přikáže vypracovat náhradu reformy zdravotnictví. Strana také chce reformu sabotovat přiškrcením peněz z federálního rozpočtu určených na její realizaci.

Zmírnili rétoriku

Republikáni hlasování o týden odložili kvůli zklidnění politické situace v zemi po nedávném útoku šíleného střelce na politické shromáždění členky Kongresu Gabrielly Giffordsové. Zmírnili také svá vyjádření na adresu zákona, byť se jejich odpor proti němu nijak nezmenšil. Reforma tak již podle nich "nezabíjí" pracovní místa, ale pouze je "drtí".

ČTK

nahoru

Zahraniční:

V Turecku zatkli 14 domnělých členů Islámského státu

-

dnes 08:44 Policie v Turecku zatkla 14 lidí, které podezírá z...

Indonéský duchovní dostal trest smrti za organizaci útoků

-

dnes 08:35 Indonéský soud udělil trest smrti radikálnímu...

Hořící peklo zblízka. Záběry hasičů ukazují boj s ohněm uvnitř londýnského věžáku

-

dnes 06:59 Video: I videozáznam z kamery hasičů, kteří se snažili...

Japonsko zrušilo nácvik evakuace při útoku KLDR

-

dnes 06:54 Japonsko zrušilo nácvik evakuace svých občanů před...

Pentagon by mohl ubytovat až 20 tisíc dětí imigrantů

-

dnes 05:36 aktualizováno Americká armáda by ve svých zařízeních...

V Německu někdo ukradl obří autojeřáb, našel se v Egyptě

-

dnes 05:19 aktualizováno Německým vyšetřovatelům před několika...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů