Zahraniční

Republikáni symbolicky odvolali Obamovu reformu zdravotnictví

20.1.2011 07:01 Republikánská většina ve Sněmovně reprezentantů v noci na čtvrtek podle očekávání odvolala přelomovou reformu zdravotnictví prosazenou loni prezidentem Barackem Obamou. Šlo o symbolické vyjádření nesouhlasu se zákonem. Republikáni totiž nemají dostatek hlasů na to, aby reformu odvolali i v Senátu.

Horní komora se jejich návrhem navíc ani nehodlá zabývat. I kdyby jej ale Senát schválil, mohl by návrh ještě vetovat prezident.

Cílem reformy je zpřístupnit zdravotní péči desítkám milionů nepojištěných Američanů. Pro republikány ale reforma představuje nepřípustný zásah státu do zdravotní péče, další zátěž pro již tak hodně zadlužené americké veřejné finance i pro americké firmy. Reforma podle nich ničí pracovní místa.

Dnešním hlasováním tak republikáni alespoň symbolicky splnili svůj slib voličům v nedávných parlamentních volbách, kde i kvůli odporu vůči reformě připravili demokraty o většinu ve sněmovně. Boj republikánů proti reformě tím ale nekončí. Ještě dnes chtějí přijmout ve sněmovně rezoluci, která několika sněmovním výborům přikáže vypracovat náhradu reformy zdravotnictví. Strana také chce reformu sabotovat přiškrcením peněz z federálního rozpočtu určených na její realizaci.

Zmírnili rétoriku

Republikáni hlasování o týden odložili kvůli zklidnění politické situace v zemi po nedávném útoku šíleného střelce na politické shromáždění členky Kongresu Gabrielly Giffordsové. Zmírnili také svá vyjádření na adresu zákona, byť se jejich odpor proti němu nijak nezmenšil. Reforma tak již podle nich "nezabíjí" pracovní místa, ale pouze je "drtí".

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Indonésie zastavila budování nových plantáží pro palmový olej

-

dnes 20:28 Indonéský prezident Joko Widodo ve čtvrtek podepsal...

Dcera v Bratislavě utloukla válečkem matku, hrozí jí až doživotí

-

dnes 19:34 Kuchyňským válečkem utloukla v noci na čtvrtek v...

Střelba v USA nedaleko Baltimoru si vyžádala několik mrtvých

-

dnes 16:29 Video: aktualizováno Několik mrtvých a několik...

Posádka letadla zapomněla zapnout regulaci tlaku, cestující krváceli z nosu

-

dnes 15:49 Více než třicet cestujících muselo být v Indii...

Kim Čong-un daroval dvě tuny Krále hub jihokorejskému prezidentovi

-

dnes 15:46 Dvě tuny hub matsutake (čirůvka větší) dal...

Unie posílí kvůli migraci hranici a chce spolupracovat s Afrikou

-

dnes 15:27 aktualizováno Lepší ochrana vnější hranice Evropské...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů