Domácí

Němce u Podbořan prý po válce postříleli čeští revoluční gardisté

obrazek

Profimedia.cz

19.1.2011 19:50 Na 70 sudetských Němců postříleli 7. června 1945 na poli mezi obcemi Podbořany a Očihov jihozápadně od Žatce čeští revoluční gardisté. Jedním z gardistů byl Karel Srp, v té době předseda tamní obecní samosprávy - národního výboru. Informovaly o tom ve středu německý deník Süddeutsche Zeitung a ČRo 1 - Radiožurnál s odvoláním na svědky, kteří nyní žijí v Německu.

Dnes jedenaosmdesátiletý muž z Očihova, jenž si nepřál být jmenován, podle německého deníku jednou viděl, jak jeho otce odvážejí na nákladním autě. O několik dní později byla od lesa slyšet až ve vesnici střelba. Tehdejší mladík byl o pár dní později spolu s ostatními přinucen k vykopání dvou masových hrobů.

Podle sudetského Němce Eduarda Fickerta, jenž se také podílel na kopání hrobů, měli na sobě gardisté uniformy německých Afrika Corps. Süddeutsche Zeitung hovoří o 68 zavražděných. Šlo prý o sudetské Němce vězněné v Podbořanech.

První svědek podle obou médií řekl, že Srpova rodina byla jednou ze dvou českých v jejich vesnici. "Pistoli měl (Srp) zastrčenou za opaskem a kabát měl rozepnutý, aby tu zbraň každý viděl," citují Radiožurnál a Süddeutsche Zeitung muže žijícího v Bavorsku.

Srp stal předsedou národního výboru

Srp údajně odešel z Žatecka do Prahy ještě předtím, než byly Sudety na základě mnichovské dohody z roku 1938 připojeny k Německé říši, zatímco jeho matka a bratr podle ČRo - Radiožurnál zůstali a přijali německé občanství. Po návratu se Srp stal předsedou tamního národního výboru.

Mezi postřílenými Němci byli podle zjištění Radiožurnálu a Süddeutsche Zeitung i členové nacistických organizací NSDAP, SA a SS. Většina z nich pocházela z okolních vesnic.

Podle rozhlasu se případem na konci 90. let zabývala i německá prokuratura a požádala také o spolupráci českou policii. V samotném Německu ale byl případ odložen.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Spory rodičů nemohou jít proti zájmům dítěte, připomněl Ústavní soud

-

dnes 11:35 Ústavní soud (ÚS) v úterý kritizoval obecné soudy,...

Je to z nouze ctnost, řekl Kalousek k ochotě Babiše a Faltýnka nechat se vydat

-

dnes 08:34 Video: Správný postup, oceňuji to, je to z nouze...

Sníh a vítr komplikují dopravu

-

dnes 07:25 aktualizováno Čerstvý sníh a vítr komplikuje od noci...

Zeman zrušil tradiční oběd, Štěch odmítl přijít před volbou

-

dnes 04:00 Prezident Miloš Zeman zrušil tradiční novoroční oběd se...

Zeman je ochoten jít do čtyř debat s Drahošem, ten chce dvě

-

včera 20:02 aktualizováno Prezident Miloš Zeman chce jít do duelů...

Korunovační klenoty jsou na Hradě poprvé k vidění ze všech stran

-

včera 19:11 Video: Už od úterý si návštěvníci Pražského hradu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby