Bydlení

Český ateliér dostal v Německu architektonickou cenu za atrium

28.1.2011 09:55 Český ateliér Vyšehrad dostal v Německu architektonickou cenu za nové atrium Fakulty stavební Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze. Cenu Contractworld Award čeští architekti převzali v Hannoveru. Ateliéru se podařilo vytvořit inspirativní prostor pro studenty.

Pražský Ateliér Vyšehrad Jiřího Smolíka a Zdeňka Rychtaříka obsadil první místo v kategorii přestavba/změna využívání v jedné z nejprestižnějších evropských soutěží. Porota vybrala i nejlepší počiny v oblasti kanceláří a administrativních budov, hotelů, lázní a stravovacích zařízení a v kategorii obchodů a předváděcích prostor.

V kategorii kanceláře, administrativní budovy zvítězil Wiel Arets Architects z Nizozemí s projektem V.Tower, v kategorii hotely, lázně, catering získal první cenu Alpenhotel Ammerwald v Rakousku navržený Albertem Rürfem. Za nejlepší stavbu v kategorii obchody, výstavní stánky byl zvolen Aesop Stores australského týmu March Studio.

Češi uspěli v kategorii "Změna užití objektu / konverze", která se zaměřuje na úpravy staveb, přestavby a rekonstrukce stávajících budov pro nové účely prostřednictvím nových progresivních návrhů řešení. Vítězi se stali díky řešení atria D, které v roce 2009 dokončili na Fakultě stavební ČVUT v Praze.

Prostor architekti přebudovali v dvoupodlažní halu s učebnami, konzultačním prostorem, dílnami a různorodou odpočinkovou zónou, která studentům i návštěvníkům dává prostor pro zamyšlení se a je impulsem pro delší setrvání v prostoru.

Studenti se v prostoru cítí inspirativně

Podle architekta Jiřího Smolíka bylo cílem, aby se mladí architekti, připravující se zde na budoucí povolání, cítili inspirativně a rádi do tohoto prostoru chodili. "Záměr dobře charakterizuje naše motto ze studie: „Továrna na nápady“. Chtěli jsme, aby se dvoupodlažní prostor stal centrem katedry architektury i centrem výuky pro studenty, což se snad podařilo," sdělil Smolík.

Prostor je barevně výrazný, dominují mu tóny pozitivní žluté barvy. "Kovové prvky jsou v odstínech šedostříbrné, stavební plošné konstrukce jako podlahy, podhled, stěny v přírodní a neutrální šedé," doplňuje Smolík.

"Barevně vystupují zavěšené konzultační boxy s výraznou zelenou voštinových desek z plexiskla a dále žluté mobilní kontejnery se skříňkami studentů, které zároveň slouží jako dělicí a výstavní stěny. Pro výrazné barvy jsme měli více variant, které vycházely z dostupnosti barev plexiskla," upřesnil Smolík.

Ateliér Vyšehrad za tuto přestavbu už získal několik ocenění. Cena Contractworld Award je pozitivním impulsem do dalších návrhů pro celé studio.

Ocenění je jednou z nejvýznamnějších evropských cen pro architekty a jeho vítězové si celkem rozdělí šedesát tisíc eur. Prestižní soutěže se zúčastnilo 525 ateliérů z 34 zemí světa.

tnk, Novinky

nahoru

Bydlení:

I krokodýla můžeme chovat doma, mazlíčkem se ale nejspíš nestane

-

včera 12:08 Obrovská dlouhá tlama, řady ostrých zubů, tělo...

Posviťte si na zahradu, i večer je krásná

-

včera 09:15 Obrazem: Závěsná svítidla, lucerny na stromech, hořící...

Shluk kontejnerů slouží jako plnohodnotné kanceláře pro startupové projekty

-

včera 06:28 Obrazem: Mladí lidé, kteří teprve začínají se svým...

Vila továrníka Paříka vyniká kombinací organických, strohých linií a různých fasád

-

23.5. 12:25 Obrazem: Rozlehlý rodinný dům vážené rodiny továrníka...

Majitel proměnil panelákový byt v atraktivní domov, dominantou se stal beton

-

23.5. 09:03 Obrazem: Jakub na sídlišti v Krči vyrůstal. S výjimkou...

Nová výšková budova zcela změní tvář dosud nenápadného města

-

23.5. 06:39 Obrazem: Novou dominantu získá švédské město Nacka,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby