Domácí

Silničáři si pochvalují nový stroj na opravu výtluků

Nový stroj na opravu silnic

ZDROJ: Novinky

14.1.2011 09:13 Nebývalé příděly sněhu a mrazy, které na přelomu loňského a letošního roku zasáhly Česko, způsobily silničářům při jejich odklízení nemalé potíže. Současně se pronikavě zhoršila i kvalita silnic. Co s výtluky? To je otázka, která trápí řidiče i silničáře.

Mezi města, kde díry na silnicích opravuje nový český stroj Silkot 70-80, se přiřadil i Chomutov. Pracovníci firmy Dipos J&C, která jeden z těchto strojů vlastní, zde včera dopoledne za plného provozu zbavovali výtluků ulici Palackého.

„Se silkotem jsme velmi spokojeni, vždyť je schopen do dvaceti minut opravit i velký výtluk, a přitom laciněji a kvalitněji než při běžně užívaných technologiích,“ řekl Právu jednatel firmy Dipos Vít Jakoubek. Silkot využívá k opravám výtluků ojedinělou technologii tepelného zpracování odpadu, vznikajícího při broušení asfaltových vozovek, jenž obce vyvážejí na skládky.

Nový stroj na opravu silnic

FOTO: Právo

V zásobníku stroje se recyklát předem zahřeje na 150 až 160 stupňů Celsia. Po příjezdu na místo se ze stroje spustí zahřívací čelo, které se rozehřeje na 1100 stupňů a nahřeje výtluk i jeho nejbližší okolí na 150 až 160 stupňů.

Recyklát ze zásobníku se pak do výtluku nasype a zhutní vibračním válcem. To vše zvládne tříčlenná posádka stroje za už zmíněné dvě desítky minut. Výrobcem silkotu je společnost Kotrbatý a prodejcem firma Siltek. Komerčně je vyráběn od roku 2009, kdy získal zlatou medaili na stavebním veletrhu v Brně.

Zatím dodáno 12 silkotů

„Dosud bylo prodáno 12 těchto strojů. Máme radost, že většina těch, kteří silkot už mají, nám dala objednávky na další stroj. I to prokazuje, že plní svůj účel – tedy usnadnit a zlevnit především opravy silnic nižších tříd a místních komunikací,“ řekl Právu Martin Kotrbatý.

Dipos už silkotem opravoval silnice ve Staré Boleslavi, Českém Brodě i v Dolních Počernicích. „V Chomutově jsme v minulých dnech dělali i při minus patnácti stupních Celsia. Zbavovali jsme děr nájezdovou rampu zdejšího hypermarketu Globus,“ informoval Jakoubek.

Pro menší lokální opravy nemá silkot podle Jakoubka v ČR technickou ani ekonomickou konkurenci. „Svým zákazníkům tak můžeme na provedené práce dávat i dvouletou záruku. Za metr čtvereční, tedy v podstatě za opravu jednoho výtluku, si během roku účtujeme 500 korun, a teď v zimě kolem 600 Kč,“ upřesnil Jakoubek.

Jiří Novotný, Právo

nahoru

Domácí:

Referendum o vřídle se opakovat nebude, rozhodl soud

-

dnes 13:41 Krajský soud v Plzni odmítl obě žaloby žádající...

Babišova vláda v demisi chce zavést registr lobbistů a omezit korupci a klientelismus

-

dnes 13:28 Vláda se ve středu zabývala novými pravidly, kterými by...

Nespokojení taxikáři chystají v Praze další protesty

-

dnes 11:28 Pražské taxikáře rozhořčilo úterní jednání ministra...

Češi jsou vůči EU skeptičtí, ale opustit ji nechtějí

-

dnes 11:25 Češi by z Evropské unie nevystoupili, ve střední Evropě...

Policie obvinila extajemníka SPD z podněcování k rasové nenávisti

-

dnes 09:54 aktualizováno Policie obvinila bývalého tajemníka SPD...

Přijdou holomrazy, očekávají meteorologové

-

dnes 09:48 O víkendu a na počátku příštího týdne dorazí podle...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby