Zahraniční

Tálibán už prý není proti vzdělávání dívek

obrazek

Bojovníci Tálibánu

Reuters

14.1.2011 08:54 Povstalecké hnutí upustilo od nesouhlasu se vzděláváním afghánských dívek. Alespoň to tvrdí ministr školství Afghánistánu Farúk Vardak, který poskytl rozhovor britskému magazínu pro učitele The Times Educational Supplement.

Ženy a dívky během vlády Tálibánu před americkou invazí na podzim 2001 nesměly pracovat nebo vzdělávat se. „Za vlády Tálibánu bylo z miliónu studentů nula procent dívek. Procentuální zastoupení učitelek bylo také nulové,“ popsal Vardak a dodal, že to se změnilo. „Dnes je 38 procent studentek a 30 procent učitelek“, řekl s tím, že svůj postoj změnili i tálibové.

„To, co slýchám na vysokých postech Tálibánu, je, že se už nestaví proti vzdělávání včetně vzdělávání dívek,“ řekl Vardak, který se v Londýně účastnil mezinárodního vzdělávacího fóra. V rozporu s jeho slovy ale stále dochází k útokům radikálů proti školačkám a školním budovám.

Vardak doufá v brzký mír v Afghánistánu. „Doufám, že s pomocí boží budou brzy mírová jednání, smysluplná jednání s našimi oponenty, která nebudou dělat kompromis v otázkách všech lidských práv a základních principů, které nás vedou k poskytnutí kvalitního a vyváženého vzdělání pro náš lid,“ poznamenal.

Stanice BBC uvedla, že Vardakova slova naznačují, že potvrzené neoficiální mírové rozhovory, které s povstalci vede afghánský prezident Hámid Karzáí, jdou nad rámec základních témat jako je propuštění vězňů a jiné.

rei, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Extrémní horko zabilo v Karáčí už 65 lidí

-

dnes 14:43 Video: Nejméně 65 mrtvých si vyžádala vlna veder, která...

Ukrajinská armáda přiznala padlé při vpádu na území držené separatisty

-

dnes 14:14 Ukrajinské velení přiznalo, že při útoku na území pod...

V Afghánistánu se bezpečnostní situace nelepší, tvrdí Pentagon

-

dnes 13:58 Optimistická prohlášení o zlepšení bezpečnostní situace...

Izrael jako první nasadil v boji letadla F-35, hned na dvou frontách

-

dnes 12:54 Izraelské letectvo jako první na světě použilo v boji...

Bývalý policista záměrně najel v USA autem do restaurace, zabil dceru a snachu

-

dnes 12:50 Video: Bývalého policistu Rogera Selfa obvinili v...

Slovenští poslanci odmítli předčasné volby

-

dnes 12:28 Slovenský parlament v úterý odmítl návrh na vypsání...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby