Zahraniční

Tálibán už prý není proti vzdělávání dívek

obrazek

Bojovníci Tálibánu

Reuters

14.1.2011 08:54 Povstalecké hnutí upustilo od nesouhlasu se vzděláváním afghánských dívek. Alespoň to tvrdí ministr školství Afghánistánu Farúk Vardak, který poskytl rozhovor britskému magazínu pro učitele The Times Educational Supplement.

Ženy a dívky během vlády Tálibánu před americkou invazí na podzim 2001 nesměly pracovat nebo vzdělávat se. „Za vlády Tálibánu bylo z miliónu studentů nula procent dívek. Procentuální zastoupení učitelek bylo také nulové,“ popsal Vardak a dodal, že to se změnilo. „Dnes je 38 procent studentek a 30 procent učitelek“, řekl s tím, že svůj postoj změnili i tálibové.

„To, co slýchám na vysokých postech Tálibánu, je, že se už nestaví proti vzdělávání včetně vzdělávání dívek,“ řekl Vardak, který se v Londýně účastnil mezinárodního vzdělávacího fóra. V rozporu s jeho slovy ale stále dochází k útokům radikálů proti školačkám a školním budovám.

Vardak doufá v brzký mír v Afghánistánu. „Doufám, že s pomocí boží budou brzy mírová jednání, smysluplná jednání s našimi oponenty, která nebudou dělat kompromis v otázkách všech lidských práv a základních principů, které nás vedou k poskytnutí kvalitního a vyváženého vzdělání pro náš lid,“ poznamenal.

Stanice BBC uvedla, že Vardakova slova naznačují, že potvrzené neoficiální mírové rozhovory, které s povstalci vede afghánský prezident Hámid Karzáí, jdou nad rámec základních témat jako je propuštění vězňů a jiné.

rei, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Šéf německých sociálních demokratů uspěl. Straníci mu schválili velkou koalici s Merkelovou

-

dnes 16:23 aktualizováno Delegáti sněmu německé sociální...

Podívejte se, co se stalo v Česku. Musíme zastavit pravicovou vlnu, burcuje Schulz

-

dnes 14:41 aktualizováno Evropskou unii (EU) ohrožuje...

Turecká armáda se prý probojovala do Afrínu, Kurdové ji vytlačili

-

dnes 12:59 Turecké pozemní síly se v sobotu probojovaly do...

Němku v Iráku odsoudili za podporu IS k smrti

-

dnes 11:04 aktualizováno V iráckém Bagdádu odsoudili v neděli k...

Pašeráci kupují malá letadla pro přepravu migrantů, tvrdí maďarský pilot

-

dnes 09:06 Pašeráci lidí relativně často využívají leteckou cestu...

Při útoku na hotel v Kábulu zemřelo 18 lidí, z toho 14 cizinců

-

dnes 06:50 aktualizováno Při nočním útoku na hotel v Kábulu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby