Ekonomika

Česko je evropská průmyslová velmoc s ekonomicky aktivními muži

5.1.2011 14:02 Česká republika je v Evropě považována za průmyslovou velmoc. Přes 37 % Čechů pracuje v průmyslu, zatímco průměr EU činí 24 %. V Česku je také přes 95 % ekonomicky aktivních mužů ve věku 25 až 54 let, což je mezi státy EU nejvíce. To jsou některé informace z ročenky Česká republika v mezinárodním srovnání, kterou letos popáté vydal Český statistický úřad (ČSÚ).

Pokles českého hrubého domácího produktu (HDP) v roce 2009 o 4,1 % byl v rámci EU průměrný. Nejvíce se HDP propadl v Lotyšsku (18 %), v Litvě (14,7 %) a v Estonsku (13,9 %). Polsko jako jediná země vykázala v roce 2009 růst HDP ve výši 1,7 %.

Ročenka také informuje o jaderných reaktorech ve světě. Nejvyšší počet jaderných elektráren podle publikace stojí ve Spojených státech. Ze 440 reaktorů celosvětově v provozu je v USA téměř čtvrtina. S velkým odstupem se na druhém místě nachází Francie s 58 reaktory a Japonsko s 55. V ČR je šest jaderných reaktorů. Navíc ve světě je v současnosti ve výstavbě 59 reaktorů, z toho téměř polovina v Číně.

Komunální odpad u nás nejnižší

Pokud jde o objem vyprodukovaného komunálního odpadu, je Česko s 306 kilogramy na osobu v rámci EU zemí s nejnižším objemem. Naopak největším producentem je Dánsko s 802 kilogramy na osobu.

Jedny z nejnižších máme v rámci Evropské unie ale i dostupné obnovitelné zásoby vody v přepočtu na osobu a rok. Hůře je na tom pouze Kypr a Malta.

Ročenka obsahuje srovnání České republiky se zeměmi EU i dalšími státy světa v ekonomických, sociálních či environmentálních oblastech. Údaje v ročence pocházejí z databáze Eurostatu, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), OSN a dalších institucí.

pit, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Zákaz vjezdu dieselů bude v Hamburku platit už příští týden

-

dnes 10:16 aktualizováno Zákaz vjezdu starších dieselových...

Španělští ekonomové a vědci bojkotují debaty bez žen

-

dnes 09:50 Stovky španělských ekonomů, vědců a univerzitních...

Nošovické automobilce Hyundai loni klesl zisk

-

dnes 08:40 aktualizováno Nošovická automobilka Hyundai loni...

Agentura China Lianhe zhoršila rating CEFC Shanghai

-

včera 17:24 Čínská ratingová agentura China Lianhe popáté za...

Češi v úterý přestali pracovat na stát

-

včera 14:05 Na úterý podle výpočtů Liberálního institutu připadl...

Vítkovice Steel v loňském roce vydělaly 421 miliónů

-

včera 13:28 Loňské hospodaření společnosti Vítkovice Steel...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby