Ekonomika

Česko je evropská průmyslová velmoc s ekonomicky aktivními muži

5.1.2011 14:02 Česká republika je v Evropě považována za průmyslovou velmoc. Přes 37 % Čechů pracuje v průmyslu, zatímco průměr EU činí 24 %. V Česku je také přes 95 % ekonomicky aktivních mužů ve věku 25 až 54 let, což je mezi státy EU nejvíce. To jsou některé informace z ročenky Česká republika v mezinárodním srovnání, kterou letos popáté vydal Český statistický úřad (ČSÚ).

Pokles českého hrubého domácího produktu (HDP) v roce 2009 o 4,1 % byl v rámci EU průměrný. Nejvíce se HDP propadl v Lotyšsku (18 %), v Litvě (14,7 %) a v Estonsku (13,9 %). Polsko jako jediná země vykázala v roce 2009 růst HDP ve výši 1,7 %.

Ročenka také informuje o jaderných reaktorech ve světě. Nejvyšší počet jaderných elektráren podle publikace stojí ve Spojených státech. Ze 440 reaktorů celosvětově v provozu je v USA téměř čtvrtina. S velkým odstupem se na druhém místě nachází Francie s 58 reaktory a Japonsko s 55. V ČR je šest jaderných reaktorů. Navíc ve světě je v současnosti ve výstavbě 59 reaktorů, z toho téměř polovina v Číně.

Komunální odpad u nás nejnižší

Pokud jde o objem vyprodukovaného komunálního odpadu, je Česko s 306 kilogramy na osobu v rámci EU zemí s nejnižším objemem. Naopak největším producentem je Dánsko s 802 kilogramy na osobu.

Jedny z nejnižších máme v rámci Evropské unie ale i dostupné obnovitelné zásoby vody v přepočtu na osobu a rok. Hůře je na tom pouze Kypr a Malta.

Ročenka obsahuje srovnání České republiky se zeměmi EU i dalšími státy světa v ekonomických, sociálních či environmentálních oblastech. Údaje v ročence pocházejí z databáze Eurostatu, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), OSN a dalších institucí.

pit, Novinky

nahoru

Ekonomika:

EU odstranila osm zemí z černé listiny daňových rájů

-

dnes 10:47 aktualizováno Evropská unie (EU) v úterý odstranila...

Francouzská firma prodává první kola na vodík. Jedno vyjde na dvě stě tisíc

-

dnes 07:00 Začínající francouzská firma Pragma Industries se stala...

Niki Lauda se opět stane majitelem aerolinek Niki

-

dnes 06:23 aktualizováno Někdejší závodník formule 1 Niki Lauda...

Dopravci: Když jízdné zdarma, tak i v autobusech

-

dnes 04:03 Vláda v demisi Andreje Babiše (ANO) si dala do svého...

Řecko pokročilo s reformami, dalších 145 miliard zřejmě dostane už v únoru

-

včera 23:02 Řecko výrazně pokročilo při zavádění reformních...

Policisté se vrátili střílet prasata do morové oblasti

-

včera 17:55 Video: Osmého divočáka, který uhynul na africký mor...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby