Zahraniční

Rok 2003 bude třetím nejteplejším za posledních 140 let

18.12.2003 19:58 Počasí letos potrápilo celý svět. Nesnesitelná vedra a rozsáhlé požáry střídaly na mnoha místech povodně. Letošní rok bude třetím nejteplejším za posledních více než 140 let. Tvrdí to zpráva Světové meteorologické organizace (WMO), která byla zveřejněna v Ženevě.

Nejteplejším rokem od roku 1861, kdy byla zahájena pravidelná měření teplot moderními metodami, zůstává zatím rok 1998 následovaný rokem 2002.

Průměrná teplota vzduchu na povrchu Země bude letos podle propočtů WMO o 0,45 stupně Celsia vyšší než průměr za období 1961-1990. V roce 1998 to bylo o 0,55 stupně a loni o 0,48 stupně více.

Statistika WMO dále ukazuje, že převýšení zmíněného průměru na obou polokoulích bylo letos jiné. Zatímco na severní polokouli činil rozdíl plus 0,57 stupně více, na jižní polokouli to bylo plus 0,33 stupně. V září a říjnu 2003 pak byly na severu planety registrovány vůbec nejvyšší teploty v daném měsíci. Šlo zřejmě o jeden z následků letošní vlny letních veder.

Ve Středomoří a na Blízkém východě se teploty zemského povrchu a hladiny moří vyšplhaly na rekordní úroveň. Národní rekordy padaly i v řadě jednotlivých zemí, zejména pak v jihozápadní části Evropy, kde si mimořádně suché a teplé počasí vyžádalo tisíce lidských životů, zejména starších lidí.

Oteplování zeměkoule je patrné i z údaje, podle něhož činila průměrná teplota na zeměkouli v počátcích industrializace 15 stupňů Celsia. Ve dvacátém století vzrostla o 0,6 stupně, přičemž nejrychleji to bylo v období po roce 1976. Tento vývoj se projevil i v rychlejším tání alpských ledovců.

DPA

nahoru

Zahraniční:

Demokraté zveřejnili svou reakci na zprávu republikánů o FBI

-

včera 23:03 aktualizováno Američtí demokraté v sobotu zveřejnili...

Slovenský řidič v průběhu tří dnů dvakrát nafoukal přes tři promile

-

včera 20:16 Pětapadesátiletý Emil z východoslovenského Prešova...

Čína se zlobí kvůli americkým sankcím vůči KLDR. Zastavte ty chybné kroky, vyzvala

-

včera 18:09 Čína v sobotu odsoudila nové americké sankce proti...

V Indii najelo auto do skupiny školáků, devět mrtvých

-

včera 15:57 Při dopravní nehodě ve východoindickém státě Bihár v...

Pašeračka Tereza zůstane ve vazbě, rozhodl opět pákistánský soud

-

včera 14:37 Pákistánský soud v sobotu prodloužil vazbu Češce...

Ve venezuelské zoo krmí vyhladovělá zvířata nejslabšími jedinci

-

včera 11:08 Venezuelská zoo se kvůli katastrofálnímu nedostatku...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby