Zahraniční

Rok 2003 bude třetím nejteplejším za posledních 140 let

18.12.2003 19:58 Počasí letos potrápilo celý svět. Nesnesitelná vedra a rozsáhlé požáry střídaly na mnoha místech povodně. Letošní rok bude třetím nejteplejším za posledních více než 140 let. Tvrdí to zpráva Světové meteorologické organizace (WMO), která byla zveřejněna v Ženevě.

Nejteplejším rokem od roku 1861, kdy byla zahájena pravidelná měření teplot moderními metodami, zůstává zatím rok 1998 následovaný rokem 2002.

Průměrná teplota vzduchu na povrchu Země bude letos podle propočtů WMO o 0,45 stupně Celsia vyšší než průměr za období 1961-1990. V roce 1998 to bylo o 0,55 stupně a loni o 0,48 stupně více.

Statistika WMO dále ukazuje, že převýšení zmíněného průměru na obou polokoulích bylo letos jiné. Zatímco na severní polokouli činil rozdíl plus 0,57 stupně více, na jižní polokouli to bylo plus 0,33 stupně. V září a říjnu 2003 pak byly na severu planety registrovány vůbec nejvyšší teploty v daném měsíci. Šlo zřejmě o jeden z následků letošní vlny letních veder.

Ve Středomoří a na Blízkém východě se teploty zemského povrchu a hladiny moří vyšplhaly na rekordní úroveň. Národní rekordy padaly i v řadě jednotlivých zemí, zejména pak v jihozápadní části Evropy, kde si mimořádně suché a teplé počasí vyžádalo tisíce lidských životů, zejména starších lidí.

Oteplování zeměkoule je patrné i z údaje, podle něhož činila průměrná teplota na zeměkouli v počátcích industrializace 15 stupňů Celsia. Ve dvacátém století vzrostla o 0,6 stupně, přičemž nejrychleji to bylo v období po roce 1976. Tento vývoj se projevil i v rychlejším tání alpských ledovců.

DPA

nahoru

Zahraniční:

EU dala Britům naději a zahájí debatu o tom, co bude po brexitu

-

dnes 11:46 aktualizováno Evropská unie dala Velké Británii...

Sexuální aféra producenta Weinsteina spustila v USA vlnu odhalující další případy

-

dnes 09:06 Skandál hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina...

Skupina venezuelských soudců prchla před Madurem do Chile

-

dnes 08:35 Skupina venezuelských soudců jmenovaných parlamentem...

Evropská komise se bude zabývat tím, jak snížit finanční podporu Turecka

-

dnes 06:33 Evropská komise se začne zabývat možnostmi, jak snížit...

Severní Korea je blízko zdokonalení jaderného arzenálu, varoval šéf CIA

-

dnes 06:16 aktualizováno Severní Koreu dělí jen měsíce o dalšího...

Trumpův tým už se připravuje na příští volby, píše AP

-

dnes 06:08 Do volebního zápasu o druhý prezidentský mandát Donalda...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby