Žena

Na kocovinu je nejlepší toast s medem, tvrdí vědci

30.12.2010 12:48 Při přípravách na poslední noc roku bychom se podle britských odborníků měli zásobit nejen šampaňským a chlebíčky, ale i medem a chlebem.

Glukóza obsažená v medu pomáhá tělu rozložit alkohol na neškodné vedlejší produkty. Tvrdí to Dr. John Emsley z Královské společnosti pro chemii.

Za nepříjemnou kocovinu totiž může především to, že alkohol se rozkládá na jedovatý acetaldehyd. Ten se pak pomocí fruktózy rozkládá na kyselinu octovou, která je spalována normálními metabolickými procesy.

Když si na chléb dáme trochu medu, dodáme tělu i draslík a sodík, a tak organismu pomůžeme lépe se vyrovnat s kocovinou.

"Pocit štěstí nám dodává alkohol. Za kocovinu může acetaldehyd. Je to toxická sloučenina, na niž se alkohol rozkládá. Způsobuje bolest hlavy a nevolnost. Tento stav ustupuje s tím, jak se acetaldehyd postupně rozkládá na méně jedovaté látky," vysvětluje Dr. Emsley.

Čas léčí

Anglický vědec reportérům listu Telegraph také přiznal, že kocovinu nejlépe léčí prostě čas. Ale jsou způsoby, jak jí můžeme předcházet a minimalizovat.

Dobré prý je předem vypít sklenici mléka, držet se čistých nápojů jako je gin, občas alkohol proložit nealkoholickým nápojem a před ulehnutím do postele vypít půllitr vody.

"Mléko zpomalí absorpci alkoholu, což znamená, že se tělo vyrovnává vždy s menším množstvím acetaldehydu najednou. Gin je destilací dvakrát vyčištěný a rostlinné příchutě, které obsahuje, jsou přítomny jen ve stopovém množství. Obecně bych řekl, že by se lidé měli vyhýbat tmavým alkoholickým nápojům: povětšinou obsahují přírodní chemické látky, které tělu nesvědčí.

Alkohol zvyšuje množství vylučovaných tekutin - všichni známe častější výlety na záchod. Dehydratace kocovinu zhoršuje, a proto bychom měli drinky prokládat nealkoholickými nápoji a před spaním vypít sklenici vody," dodal vědec.

Korzo

nahoru

Žena:

Inspirujte se nenucenou elegancí modelky Rosie Huntington-Whiteleyové

-

včera 11:05 Obrazem: Anglická modelka Rosie Huntington-Whiteleyová...

Kontrola partnerova telefonu: Zásah do soukromí, nebo standard

-

včera 08:42 Důvěra je tak křehká věc, že i když se snažíme věřit,...

Potraviny plodnosti aneb Co jíst, když chcete otěhotnět

-

včera 08:12 Obrazem: Většině žen, které se rozhodnou otěhotnět,...

Zase do školy. Nepodceňte výběr aktovky či batohu

-

včera 07:01 Začátek školního roku se blíží rychleji, než by se...

Zmrzlinářka Ivana Jablonovská: Zmrzlina je zdravá. Dělám ji totiž jen ze zdravých věcí

-

20.8. 12:05 Obrazem: „Dáte si makovou s farmářským sýrem? Nebo Já...

Ze zvědavosti si nechala udělat genetický test. Odhalila rodinné tajemství

-

20.8. 11:06 Jednapadesátiletá Linda Ketchumová z amerického města...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů